Wpis z mikrobloga

Księgę Machabejską 1 oceniam słabo mało o Bogu, brak jakiś ciekawych cytatów, mądrości czy jakiś biblijnych dziwactw i szaleństw xd na plus że nie ma opisów jakiś rytuałów i wyliczeń ile kogo było całość jest bardzo płynna, w skrócie mówiąc sytuacja polityczna w Izraelu jest se koleś Matatiasz i ma syna Judę Machabeusza i Juda jest kozakiem a potem umiera i jego bracia i synowie przejmują władze i też muszą walczyć/podporządkowywać się/spuszczać łomot/zawierać sojusze z kolejnymi władcami na bliskim wschodzie xd no spoko ale nic ciekawego jedyne co mnie zaskoczyło to to że żydzi kumali się ze Spartą i Rzymem i co najciekawsze że naprawdę używali jednego z najdziwniejszych i najbardziej zapomnianych praw z Księgi Powtórzonego Prawa(1Mch 3, 55-56)

"5 2 Zwierzchnicy niech powiedzą następnie narodowi: «Kto z was zbudował nowy dom, a jeszcze go nie poświęcił, niech idzie i wraca do swego domu, bo mógłby zginąć na wojnie, i kto inny by go poświęcił.
6 Kto z was zasadził winnicę, a nie zebrał jej owoców, niech wraca do domu, bo mógłby zginąć na wojnie, a kto inny by zebrał jej owoce. 7 Kto żonę poślubił, a jeszcze jej nie sprowadził do siebie, niech wraca do domu, bo mógłby zginąć na wojnie, a kto inny by ją sprowadził do siebie».
8 Niech jeszcze zwierzchnicy powiedzą do narodu: «Kto się lęka, czyje serce drży, niech wraca do domu, by nie struchlało serce jego braci, jak jego». " Pwt 20, 5-8 w przekładzie Tysiąclecia

ciekawe czy ja mógłbym odmówić powszechnej służby wojskowej gdybym powołał się na Boga i powiedział że nie wierze w zwycięstwo Polski? zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#biblia #wojna #mobilizacja #chrzescijanstwo #religia #powszechnamobilizacja
morgiel - Księgę Machabejską 1 oceniam słabo mało o Bogu, brak jakiś ciekawych cytató...

źródło: t4wwtgw

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Księgę Machabejską 1 oceniam słabo mało o Bogu, brak jakiś ciekawych cytatów, mądrości czy jakiś biblijnych dziwactw i szaleństw xd


@morgiel: Jak to w księgach tzw historycznych, po prostu opisana historia Izraela.
  • Odpowiedz
  • 1
@morgiel jakbyś się uparł to mógłbyś odmówić służby. Raczej jednak nie akceptują osobistych przekonań, tylko zinstytucjonalizowane. Musiałbyś zostać świadkiem Jehowy, czy kimś podobnym ;)

Swoją drogą wlasnie zrozumiałem, że zwrot o kobiecie sprowadzić ją do siebie, to eufemizm aktu plciowego. Jak byłem mały to często to stwierdzenie słyszałem w kontekście Bożego Narodzenia, i tego że Maryja poczęła Jezusa zanim Józef sprowadził ją do siebie. Myślałem, że to dosłownie znaczy: zanim zamieszkali razem
  • Odpowiedz
@morgiel w moim odczuciu 2 machabejska jest jeszcze nudniejsza, ale jak dasz radę to potem księga hioba która jest w innej konwencji niż wszystkie poprzednie księgi.
Też zacząłem czytać Biblię jakoś w zeszłym roku i powiem ci że utknąłem w księdze psalmów, polecam ci tego kolosa zacząć czytać już teraz.
  • Odpowiedz
  • 0
@kubako: i tu jest problem raczej nie dołączyłbym do tych heretyków świadków jehowych xd a jakby nie patrzeć kiedyś to de facto było sprowadzenie do siebie kobiety bo partnerka wówczas zamieszkiwała z tobą :)
  • Odpowiedz
  • 0
@dzwig_hydrauliczny_slayer: zacząłem drugą machabejską jak przeczytam to ocenie xd co do księgi psalmów to myśle czy jej nie pominąć albo czytać równolegle z innymi księgami xd albo w ogóle znaleźć na yt wykonanie każdego z psalmów i posłuchać, jakby nie patrzeć to są piosenki więc czy powinno się je czytać?
  • Odpowiedz