Wpis z mikrobloga

@Davidozz: na B2B też zus trzeba płacić, więc na stare lata jakieś ochłapy z tego będą (tak jak na uop minimalna + reszta pod stołem), a jak chcesz lepszą emeryturę to trzeba regularnie odkładać w coś lepszego żeby mieć drugie źródło
  • Odpowiedz
@Davidozz: dostałeś mnóstwo odpowiedzi typu IKE/IKZE oparte o naszą gównogiełdę kręcącą bączki w trybie bocznym od 15 lat. Myślałem zawsze, że programiści są inteligentni i tę zaoszczędzoną kasę ładują w coś naprawdę konkretnego, ale gdzie tam. Przecież te fundusze mają stopę zwrotu za ostatnie 10 lat sporo niższą niż ZUS xD
  • Odpowiedz
  • 2
@Romska_Palo_Ul_Laputa: tylko, że co z tego jaką masz stopę zwrotu z ZUS skoro i tak nie jesteś w stanie przewidzieć jaką emeryturę da Ci to za powiedzmy 30 lat. Jedna zmiana przepisów i wszyscy mogą dostać równo bez względu na to ile sobie tam na tym koncie wirtualnie odłożyłeś. No i pieniędzy z ZUS nigdy nie wypłacisz, bo po pierwsze nie są Twoje a po drugie ogóle ich nie ma (
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: ale wiesz że możesz dowolne akcje kupować w IKE/IKZE? ETF na sp500, czy co tam chcesz też się znajdą. Pewnie teraz nawet IBTC gdzieś znajdziesz.

eidt: IKZE daje Ci ponadto oszczędność kilku tysięcy zmniejszając bazę do PITu. IKE jedynie broni przed belką.
  • Odpowiedz
@pwone: a stopę zwrotu z funduszy opartych na akcjach jesteś w stanie przewidzieć? Jedna zmiana na rynku i wycena spółki leci o 50%. Kilka złych decyzji i korpo finansowe, któremu zaufałeś bankrutuje. IKE/IKZE też są mocno obwarowane ustawowo i ta ustawa może się zmienić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

BTW drugi filar jest dziedziczny, jak ja nie dożyję emerytury, to wypłacą kasę moje dzieci. Ja oprócz ZUSu i
  • Odpowiedz
  • 0
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

a stopę zwrotu z funduszy opartych na akcjach jesteś w stanie przewidzieć? Jedna zmiana na rynku i wycena spółki leci o 50%


Osobiście bardziej ufam amerykańskiej giełdzie niż temu, że ZUS będzie wypłacać emerytury za 40 lat xD
  • Odpowiedz