Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

pomyślałem, że ostrzegę Was przed pewną nieruchomością z okolic #wroclaw bo widzę, że prawdopodobnie ktoś się naciął, a ja byłem blisko. Dziś ta nieruchomość znów jest na sprzedaż (niespodzianka).

Jakiś czas temu chciałem kupić dom wolnostojący. Znalazłem ładną chatkę, w miarę nową, koło jeziora, tanio, przez biuro nieruchomości. Pojechałem, zobaczyłem, dogadaliśmy się z pośrednikiem co do ceny (wstępnie), ale potem zaczęły wychodzić kwiatki, bo pośrednik nie chciał zagwarantować, że tak poprowadzi umowę, iż w przypadku gdy nie dostanę kredytu ze względu na wady prawne nieruchomości, to zwrócą mi zadatek. Pośrednik stwierdził, że aby sprawdzić nieruchomość pod kątem prawnym wystarczy ZAJRZEĆ DO KSIĘGI WIECZYSTEJ i... tyle.

Oczywiście nie wystarczy, zapaliła mi się lampka i w skrócie odkryłem, że dom... jest częściowo samowolą budowlaną (został zaprojektowany z garażem, garaż został samowolnie przerobiony na pokój, ścianka zabudowana). Dzwoniłem do nadzoru budowlanego, przedstawiłem sytuację i potwierdzono mi, że jest to samowola budowlana, należy ją zalegalizować (opłata legalizacyjna to 10 000 zł + koszt przerobienia projektu).

Gdy zarzucałem pośrednikowi, że to jest samowola, to najpierw wypierał się, że nie wiadomo czy na pewno nią jest i że on nie rozumie dlaczego wybudowanie ścianki urosło do takiego problemu, a gdy mu wytknąłem, że dzwoniłem do nadzoru i to potwierdziłem (i że w związku z opłatą legalizacyjną nie zapłacę mu ~17 tys prowizji, bo to ja wykonałem jego robotę sprawdzenia domu i działki pod kątem prawnym), to kontakt się urwał.

Żeby tego było mało, właścicielem był (jest) Brytyjczyk mieszkający w Gruzji, więc przy jakichkolwiek zapisach w umowie nasze państwo miałoby lekki problem z odzyskaniem pieniędzy, nawet gdyby miał mi je zwrócić.

Zrezygnowałem z zakupu, kupiłem mieszkanie, ale czasem sobie obserwuję rynek. Ów dom zniknął z sieci, by dziś znów się pojawić do sprzedaży... Taniej o 25 tys. zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiecie co to oznacza? Prawdopodobnie ktoś zapłacił zadatek, bank odrzucił mu kredyt ze względu na to, że jest samowolą, właściciel zatrzymał zadatek dla siebie i sprzedają dom taniej, licząc na kolejnego frajera na kredycie :)

#nieruchomosci #oszukujo

Link do ogłoszenia ku przestrodze: https://www.otodom.pl/pl/oferta/dom-2017-jezioro-zielen-25-min-od-wroclawia-ID4mSA7?fbclid=IwAR3xg05PfhovKprQAHoHhOPLWlltF3DlOxiy8K25UWjaYmJq-9oH_BduAD0
  • 33
  • Odpowiedz
  • 5
@Yuri_Yslin: domek mega spoko, choć dużo roboty w środku. Żałowałem, że go nie kupiłem i zastanawiałem się, czy nie zrobiłem źle stawiając sprawę tak bardzo na swoim, ale teraz już wiem, że nie zrobiłem źle, bo pożegnalnym się z kasą.
  • Odpowiedz
  • 123
@bdg-bro: oni nie chcieli tego legalizować, bo to za długo trwa. Można puścić donos, ale trzeba swoje dane też podać, myślałem o tym szczerze mówiąc i nie wiem, czy tego nie zrobię, bo co mi krwi wtedy napsuli to moje xd
  • Odpowiedz
Posrednik cwaniak, szelma, pokemon, oszust, kretacz? Nowe, nie znalem. Juz pisales o tym kiedys ale warto przypominac, rodzina tez miala problem z biurem G**, klamali nt nieruchomosci albo nie mieli wiedzy, jak chciano zakupic to upsssss sytuacja prawna zagmatwana "ale to sobie odkrecicie" a byli 2x pytani o stan prawny wczesniej. Takie rzeczy radca prawny niech sprawdza jak ktos sam nie umie a nie ufac tym szelmom na prowizji. To godzi
  • Odpowiedz
@macan: Czy dom jest "odebrany" po zakończonej budowie przez inspektorat nadzoru budowlanego? Jeśli tak to nikt z taką "samowolą" nie powinien robić problemu.
  • Odpowiedz
  • 2
@marsjanin2012: @throwawayaccount1

Tak było to na tagu, wrzucałem to na wykop, ale wtedy dopiero się domyślałem, że jest to samowola, dopiero później dzwoniłem do nadzoru budowlanego, by to potwierdzić. W związku z tym nie rzucałem wtedy konkretami i nie pisałem, że na 100% jest to samowola, teraz mogę, bo jest to potwierdzone.

Potem zapomniałem o sprawie, no bo już było minęło, ale dziś zobaczyłem, że znów dom jest wystawiony i myślę,
  • Odpowiedz
  • 0
@T34v2: dom jest odebrany jak miał garaż, a zaraz po odebraniu garaż samowolnie został przerobiony na pokój, co jest samowolą budowlaną. Garaż i pomieszczenia mieszkalne mają inne przepisy p.poz.
  • Odpowiedz
@macan:

Wiecie co to oznacza? Prawdopodobnie ktoś zapłacił zadatek, bank odrzucił mu kredyt ze względu na to, że jest samowolą, właściciel zatrzymał zadatek dla siebie i sprzedają dom taniej, licząc na kolejnego frajera na kredycie :)


Skoro dom został odebrany(i są na to wszystkie papiery), to raczej mało prawdopodobne że bank odrzucił kredyt z tego powodu.
Tysiące domów w polsce ma przeróbki tego typu.
  • Odpowiedz
@macan: to jest skandal takie cos, pluje na 95% posrednikow, cwaniaczki. Sprzedawalem cos to dzwoni biuro SDP, ze maja klienta ale mam obnizyc bo w okolicy taniej (ze ja mam nierynkowa cene w sensie), mowie to mi przeslij dowody ze taniej - przeslano jakies scierwa a nie podobne nieruchomosci, wytropilem agenta i to jakis dupek po AWF, wielki #!$%@? znawaca, opiekun i ekspert po AWF. Od fikolkow mgr. Ale czekaj, mowie
  • Odpowiedz
dom jest odebrany jak miał garaż, a zaraz po odebraniu garaż samowolnie został przerobiony na pokój, co jest samowolą budowlaną. Garaż i pomieszczenia mieszkalne mają inne przepisy p.poz.

@macan: Dla garażu są ostrzejsze wymagania, więc nie widzę problemu, żeby to zalegalizować, tym bardziej, że na zdjęciach jest brama garażowa, więc jak ktoś się burzy, to zrobić tam garaż i tyle, a potem sobie zrobić co się chce, po jakimś czasie. Jak
  • Odpowiedz
@mietek79: nie umiesz czytać? Nikt tu nie pisze, że to problem zalegalizować tylko że trzeba kolejne 10k zapłacić i kolejne parę k za projekt. Chyba że jeszcze po drodze coś wyjdzie. Nikt o tym nie wspomina a twoim zdaniem problem z dupy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@conamirko: Nie umiesz myśleć? Nic nie trzeba kombinować, tylko "zrobić" garaż tam, gdzie był i nie ma tematu. Brama garażowa jest i sprawa zamknięta (w ogóle jak wyszła sprawa tej samowoli??) bo jest zgodnie z projektem i z odbiorem. A co sobie tam wyszykuje za 2 lata to już nikogo nie będzie obchodziło, może w ogóle dobry pomysł to garaż i nie ma tematu?
  • Odpowiedz
@macan: widze takie ogloszenie i dziwie sie ze ludzie mysla o zakupie takiej chaty za taka kase xD Ci sami krytykuja ludzi ktorzy kupuja mieszkanie w lepszek lokalizacji i duzo lepiej wykonczone
  • Odpowiedz
@macan: #!$%@? wykonczony, jak w latach 90. ale cena faktycznie niska z perspektywy nieruchomosci polozonych 20min od wawy, polowa ceny.
  • Odpowiedz
@conamirko: A tego nie wiem, ale sprawa jest do wyprowadzenia bez problemu i bez specjalnych kosztów, więc ja tu widzę okazję, a nie pułapkę. Powinni o tym napisać, ale jak nie napisali, a OP się sam dowiedział, to powstało pole do negocjacji, a nie do dramatyzowania.
  • Odpowiedz
@conamirko: No tyle dyskusji, bo w odróżnieniu od tego co pisał OP, nie ma potrzeby żadnych opłat legalizacyjnych i kasy za zmianę projektu, więc mogli się dogadać, ale co ja tam wiem, w końcu kilkanaście lat w tym siedzę. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz