Wpis z mikrobloga

Herr Schnuffinski opowiada o 7 rzeczach, których Polska mogłaby się nauczyć (zaczerpnąć) od Niemiec:

1. Brak ograniczeń prędkości na autostradach
2. Bardziej wolny rynek, np. możliwość wyboru innej kasy chorych niż ta państwowa, czy zmiana dostawcy prądu
3. Kupowanie biletu parkingowego bez podawania numeru tablic
4. Lepsze wykształcenie fachowców/rzemieślników
5. Świadczenie dla bezrobotnych zależne od wcześniej uzyskiwanego dochodu
6. Bardziej przemyślane budownictwo mieszkaniowe - brak patodeweloperki
7. Dubbing w filmach zamiast lektora

W sumie to poza pierwszym punktem dobrze chłop gada i dobrze Polskę wypunktował po paru latach pobytu. A Wy jakie macie spostrzeżenia? Ja bym jeszcze dodał, że Polacy powinni na pewno od Niemców nauczyć się obycia w miejscach publicznych, supermarketach itd ;)

#niemcy #zagranico #emigracja #ciekawostkizniemiec #jezykiobce
derezeus - Herr Schnuffinski opowiada o 7 rzeczach, których Polska mogłaby się nauczy...
  • 19
  • Odpowiedz
7. Dubbing w filmach zamiast lektora


@derezeus: to jest makabra, w DE jednego aktora dubbinguje zawsze ten sam niemiec, moj kolega mowi, ze oryginalny glow np. Tom Hanks nie pasuje do niego, bo on cale zycie kojarzy ten niemiecki XD
  • Odpowiedz
  • 0
to jest makabra, w DE jednego aktora dubbinguje zawsze ten sam niemiec


@janusz-lece: Nie wiem czy ten sam, ale ogólnie coś w tym jest, że te dubbingi trochę wypaczają nasze postrzeganie głosu aktorów i ten lektor z oryginalnym głosem w tle nie jest taki głupi...

Po przeprowadzce do DE zacząłem od oglądania seriali, które już znam, więc zacząłem od Amazon Prime i "The Bing Bang Theory". Nawet nie wiesz jakie moje
  • Odpowiedz
  • 0
śmiesznie to zabrzmiało. albo jest wolny albo nie.


@Elberus: Tłumaczyłem na bazie tego co on mówił. "Bardziej uwolniony rynek" byłoby prawidłowo, bo rynek nigdy nie jest w 100% wolny, chyba że w jakieś afrykańskiej osadzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@derezeus:
1. u nich to tak pięknie nie wygląda i ograniczenia są. Do takiego rozwiązania potrzeba wszędzie 3 pasów, skoro ludzi poczuje się jak królowie i będą zapierdzielać po ponad 200 bo tak można.
2. tu najpierw trzeba te dwie rzeczy doprowadzić do ładu
3. tu i tam tak było, a ludzie chodzili co 2 godziny i wkładali nowy bilet by nie płacić za parking
4. u nas trzeba zdać maturę
  • Odpowiedz
@derezeus: dubbing w filmach zamiast lektora to koszmar, moim zdaniem powinno się iść w stronę Portugalii i puszczać filmy w oryginale z napisami, to bardzo stymuluje naukę języka.

Co do obycia w miejscach publicznych nie widzę żadnej różnicy między zachowaniem typowego Polaka a typowego Niemca, zarówno z perspektywy klienta jak i pracownika. Typowy Niemiec też potrafi dowalić niezłym buractwem
  • Odpowiedz
  • 0
mieszkania z grzibem bez wentylacji xdxd


@RobertPupica: Gość mówi o nowym budownictwie, a dokładnie o tym, że nie ma miejsc parkingowych, zieleni itd, bo się każdy m2 zabudowuje. Architektura nie jest przyjazna ludziom, tylko deweloperom, to było jego zarzutem. Nowe budownictwo w takim Monachium albo nawet w Lipsku, to zupełnie inna liga w porównaniu do tego, co się odwala w PL. Tylko cena też odpowiednio wyższa, Neubau w DE jest piekielnie
  • Odpowiedz
  • 0
Co do obycia w miejscach publicznych nie widzę żadnej różnicy między zachowaniem typowego Polaka a typowego Niemca, zarówno z perspektywy klienta jak i pracownika. Typowy Niemiec też potrafi dowalić niezłym buractwem


@lubiczklan: Mówisz o Niemcach którzy przyjeżdżają do Polski czy Niemcach w Niemczech? Co do tych, którzy przyjeżdżają do Polski, np. na wczasy to mam swoje zdanie i nie należy ono do zbyt pozytywnych ;)

Ogólnie widzę to tak, że jednak
  • Odpowiedz
1. Brak ograniczeń prędkości na autostradach


@derezeus: Nie przejdzie przez świńskie ryje jadące 80 i wywalające na lewy pas "BO UNI NIE WIDZOM JAK ZAPIRDALOSZ" po autostradzie xD
  • Odpowiedz
@derezeus: mam ma myśli Niemców w Niemczech, mieszkam w DE i pracuję w usługach.
W supermarketach też jest tak samo, na chodnikach również, to co opisujesz dotyczy większość krajów jeśli nie wszystkich.
  • Odpowiedz
@derezeus 1. Mozliwosci Polskich autostrad, zwlaszcza A4 od Wroclawia do Jedrzychowic i A2 od Poznania do Slubic praktycznie sie wyczerpaly. Raczej widzialbym zostawienie odcinkowego na A4 tak jak jest i regulowanie w stylu niemieckim tj. ograniczenie jak kiedys na A2, czyli tempolimit w godzinach 7-18 a potem mozna leciec wiecej. Taka znana mi S5 pozwala po 18 leciec calkiem szybko i ma maly ruch. Az szkoda jechac tam 120 ;)

4. Fakt,
  • Odpowiedz
  • 0
mam ma myśli Niemców w Niemczech, mieszkam w DE i pracuję w usługach.

W supermarketach też jest tak samo, na chodnikach również, to co opisujesz dotyczy większość krajów jeśli nie wszystkich.


@lubiczklan: Może to kwestia rejonu. Z mojej perspektywy gdzie mieszkam, tj. Górna Bawaria, ludzie są niesamowicie uprzejmi i wzajemny szacunek do siebie okazuje się praktycznie wszędzie, a takie sytuacje z Polski jak opisałem powyżej, tutaj nie występują. Żeby nie było,
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.