Wpis z mikrobloga

Drugi dzień prób i błędów z adhezją. Próbowałem już wszystkiego co znalazłem w necie. Dimafix, klej w sztyfcie, szkło i temperatura stołu. Nawet zmiana wysokości warstwy nie pomaga. Czysciłem już IPĄ, acetonem, octem i wodą. Wszystko chyba w każdej konfiguracji jaką znam. Ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe porady? #druk3d
kenay - Drugi dzień prób i błędów z adhezją. Próbowałem już wszystkiego co znalazłem ...

źródło: temp_file5116076850724983003

Pobierz
  • 20
via Android
  • 0
Zwykłe PLA. Filament był już wygrzebany, aby nie było, że to wilgoć. Na stole była już podkładka magnetyczna, a teraz szkło. Pokój zamknięty bez przeciągów. Temperatury stołu i narzędzia skalibrowane.
via Android
  • 0
Zwykłe PLA. Filament był już wygrzebany, aby nie było, że to wilgoć. Na stole była już podkładka magnetyczna, a teraz szkło. Pokój zamknięty bez przeciągów. Temperatury stołu i narzędzia skalibrowane. @bukszpryt
via Android
  • 0
@wizu offsetem także się bawiłem, ponieważ chciałem "wycisnąć" mocniej materiał i także nic to nie dało. @mr_root żadna obwódka nie przytrzymała filamentu na stole, a z haftem wszystko odleciało. Bardziej wygląda mi to na zbyt duży skurcz filamentu, gdy drukuję kolejne warstwy. Może iść w stronę nadmuchu na 1 warstwę lub dopiero na 3 lub 4 warstwie?
@kenay na powiększeniu dokładnie widać że linie na pierwszej warstwie nie są ze sobą połączone. Więc albo masz zbyt niski mnożnik ekstruzji albo zbyt wysoko robisz pierwszą warstwę. Na 90% to drugie.
via Android
  • 0
@wizu na zdjęciu masz tylko przykład o co mi chodziło. Zaraz znajdę inne to powiesz, że za nisko. Extruzję pierwszej warstwy robię na 100%, a resztę wydruku na 98, ponieważ tak już miałem wcześniej wyliczone.
@kenay: zdecydowanie nadmuch dopiero od 3 warstwy, no i tak jak kolega @wizu powiedział, sprawdź offset.
Spróbuj wydrukować jakiś test pattern - np. taki i poprawiaj aż będzie prawie idealny.
Masz klipper? Jak tak to dodaj sobie do niego KAMP, naprawdę robi różnicę.
@kenay: Ja nigdy chyba nie dmucham na pierwszą warstwę. Czasami, jak coś nie wychodzi, to daję tez na pierwszą warstwę wyższą temperaturę i jak kształt modelu pozwala to brim, a na rogach dodatkowe kółka na wysokość jednej warstwy poprawiające przyczepność (coś jak na obrazku). Zdarzało się, że było widać, że narożnik chciał się zawinąć i takie dodatkowe ucho go trzymało.
bukszpryt - @kenay: Ja nigdy chyba nie dmucham na pierwszą warstwę. Czasami, jak coś ...

źródło: KW2HAOk

Pobierz
via Android
  • 0
@bukszpryt mimo brim rogi podwija, a nawet go odkleja. Stół już miałem na 100° i nic... Wszelakie kleje także pod żadną temperaturą nie trzymają :( nadmuch mam od 3 warstwy.
@kenay: jakiej marki filament? Zwykły Colorfil trzyma mi na 190/40 bez żadnego kleju i tak powinno być. Jaka prędkość na 1. warstwie? Nie zmieniłeś szerokości lub wysokości 1. warstwy? A swoją drogą ja też myślę że dysza jest za wysoko, temperatura dyszy chyba za niska. Kalibracja PID i ekstrudera zrobiona?
via Android
  • 0
Kalibrację PID już dwa razy sprawdzałem. Producent filamentu to Real. Napisane na szpuli jest 205/60. 20mm/s pierwsza warstwa. Jak już wcześniej pisałem - próbowałem różnych wysokości, temperatur itp. nadmuch robię od 3 warstwy teraz. Najlepszy wynik daje mi rozgrzanie stołu do 80°C z klejem dimafix, jednakże podczas wydruku filament czasami tak się podwija, że nawet raft nie trzyma wymiaru. Jutro spróbuję z inną marką filamentu, choć to trochę dziwne, ponieważ
Stół już miałem na 100° i nic...


@kenay:

przy takiej temperaturze, to nic dziwnego, ze sie odkleja :D

max dla PLA to 60 stopni.

Najgorsze jest to, że mam zlecenie na części z dość dokładne, które mają ze sobą pracować, więc nie mogę sobie pozwolić na takie odklejanie.


@kenay:

najgorsze, jak amatorzy biora sie za cos, czego nie ogarniaja i jeszcze przyjmuja na to zlecenia :D
via Android
  • 0
@sylwek2k najgorsze jest to jak jakiś debil wyrwie coś z kontekstu i zaczyna to komentować. Idź w brukowcach artykuły pisać. Tam takich jak ty zatrudniają.
Idź w brukowcach artykuły pisać. Tam takich jak ty zatrudniają.


@kenay:

nie, tam pracuja tacy jak ty :) Moze zmien rolke na jakas inna.

Moze bedzie w niej mniej ABSu :))