Wpis z mikrobloga

@mati1990: ale własnie podobał mi się ten qnap bo mało prądu, 6 hotswap miejsc na dyski, 2x nvme, 2x slot RAM, rozbudowałem do 32 GB, normalnie obsługa wirtualizacji etc.

Jeden minus to brak GPU więc frigate delegowałem na inny serwer żeby mieć akceleracje w ffmpeg
@mati1990 @Beekeeper

W TrueNASie nie dość, że masz multum opcji do konfiguracji to jak chcesz np. kontenery to musisz się liczyć z narzutem CPU k3s i do tego dochodzi specyfika konfiguracji przez właśnie k3s. Do tego, przynajmniej w Scale, czasem coś nie do końca działa i będzie zrobione kiedyś. W przypadku apek to jesteś zależny od iX (mało apek) albo TrueChartsów (robią dobrą robotę ale sama jakość bywa różna).

Unraid stawia na
@mati1990: NAS tylko jako baremetal/dedykowany sprzęt. Doświadczenia zawodowe już mi pokazały, że wirtualizowanie NASów nie daje jakichś super korzyści. TrueNAS (nie wiem jak Unraid) może zrzucić konfiguracje do pliku więc przywracanie nie jest jakieś straszne. A tak to potrzebujesz jakieś HBA do zrobienia passthrough dysków itp. itd. A tak to masz maszynkę z CPU które ma iGPU, ileś tam dysków i masz NASa który sobie może stać i robić to do
@Immortale: truenas scale jest dużo, dużo bardziej skomplikowany od unraid (dłużej używałem truenas scale). Wiem, bo używałem jednego i drugiego, ale po ostatnich problemach po update truenas scale stwierdziłem, że mam tego dość. W truenas scale jest masa bugów. Unraid jest banalnie prosty w obsłudze, tylko trzeba zapłacić. Truenas scale jest dla entuzjastów i osób które coś umieją lub są skłonne się uczyć. Unraid jest zupełnie inny, jak obsługa telefonu. Ja
@korni007: mam kopie na innym :)
sam jestem przed zbudowaniem jak najbardziej energooszczędnego systemu do domu
i jestem skłonny iść w proxmoxa + truenas + opensense + debian ngnixem + 10gbit lan /wan1gbit
ryzen pro 3700/3900 - miałem iść w 4750ge ALE doczytałem że płyta główna wyłącza drugi slot x16 :( na tym cpu.
X570 AORUS PRO
32gb ecc z czasem 64
x540-t2
@mati1990: Hardware RAID był spoko w latach 90/00. Teraz masz ZFS i BTRFS więc jedynie czego trzeba to OS który wspiera te rozwiązania i porty SAS/SATA. Jak Ci pada mobo to musisz mieć tę samą płytę najlepiej z tym samym BIOSem żeby mieć więcej jak 1% pewności, że dane będą widoczne. To samo się tyczy HW RAID. A, że mówimy o labie to raczej nie korzystamy ze sprzętu który jest tani/nowy.
@Immortale: wiesz co im w poślady ( ͡° ʖ̯ ͡°) myślałem że masz iso wypal se na penie i nara rób se co chcesz. Czy "wypalisz" iso do odpowiednio zrobionego folderu i zmapujesz do proxmoxa czy na pena to już twoja sprawa, a oni się tak bawią. bez sensu