Wpis z mikrobloga

Pokolenie Z na zakupach nieruchomości?

Naszla mnie refleksja - wszyscy wiedzą jacy są młodzi pracownicy - wszystko się należy, dej dej dej, nos w komorce pół dnia, 17.00 elo i nara i się ciesz że w ogóle jutro przyjdę znowu do "pracy" (mówię o trendzie, mogą być odskoski w jedną czy drugą stronę, ja mówię tylko o kierunku żeby zaraz nie było deyskusji że nieprawda że #!$%@?*ja aż świszczy, albo odwrotnie że nawet do pracy nie przychodzą ;)

No i co ludzie za chwilę będą kupować mieszkania - lub nie będą, bo jak sobie przelicza że co miesiąc trzeba oddać równowartość fajnych wakacji lub nowego iPhona to powiedzą że chromola taki interes, dolaldniej tak samo jak chromola robotę gdzie trzeba się poswiecic o dać coś z siebie w zamian za ułudę benefitow w przyszłości.

Więc gdzie będę mieszkać? Nie wiem, w pokojach, na zadupiach, u rodziców, może z powiatowka się przeproszą, bo ich wnętrze "ja i moje przyjemności" może mieć potężny problem z płaceniem ratek z kosmosu....

A jak taki klient zacznie być znaczący - no to są 2 opcje: ignorujemy albo sprzedaż się dostosuje. Z pracodawcami chyba widać jak jest? ;)

I nie mówię że tak będzie na pewno, być może rynke rzeczywscie będzie ich zwyczajnie ignorował (pytanie jak długo, aż się okaże że takie podejście ma ile? Połowa potencjalnych kupujących?), ale w sumie wydaje mi się, że to będzie ciekawe zderzenie dwóch światów.

#nieruchomosci
  • 22
wszystko się należy, dej dej dej, nos w komorce pół dnia, 17.00 elo i nara


@del855: bardzo dobre podejście wiadomym jest że szef sam z siebie do ciebie nie przyjdzie i nie da ci podwyżki. Dostaniesz ją dopiero wtedy jak się upomnisz więc bycie roszczeniowym to bardzo pozytywna cecha w kapitalizmie który polega na egoistycznym akumulowaniu kapitału. Cieszę się, ze w końcu młodzi odrobili lekcję jak działa obecny system i potrafią
@zeszyt-w-kratke

No wszystko fajnie - a jak to się przełoży na rynke nieruchomości jak ci sami ludzie z tym samym nastawieniem zaczną kupować mieszkania? Też się będą tak z uśmiechem na ustach dawać Ru*chac na marżach deweloeprow?.... No coś nie widzę tego....
@del855: Pokolenie Z trzeba podzielić na dwie części.
Grupa 1 - ok. 50% ma na start mieszkanie kupione przez rodziców, w spadku po rodzinie lub piętro w wielkiej chałupie rodziców - to ci są niechętni do wysiłku, bo NIC NIE MUSZĄ. Oni co najwyżej wezmą kredyt na drugie mieszkanie żeby je wynajmować i dorabiać się jeszcze bardziej. Czyli pełen luzik życiowy.
Grupa 2 - pozostałe 50% nie ma takiego startu, ale
Pokolenie Z trzeba podzielić na dwie części.

Grupa 1 - ok. 50% ma na start mieszkanie kupione przez rodziców, w spadku po rodzinie lub piętro w wielkiej chałupie rodziców - to ci są niechętni do wysiłku, bo NIC NIE MUSZĄ. Oni co najwyżej wezmą kredyt na drugie mieszkanie żeby je wynajmować i dorabiać się jeszcze bardziej. Czyli pełen luzik życiowy.

Grupa 2 - pozostałe 50% nie ma takiego startu, ale patrzy na
ja uważam, że coraz więcej ludzi skuma, że nie mogą go wyrzucić z wynajmu i będziemy mieli plagę nielegalnie zajmujących nieruchomości i brak popytu na nieruchy z cenami z kosmosu


jesli nieplacenie sie upowszechni, to przestana wyjamowac = najem podrozeje, ale z drugiej strony mieszkanie bez najmu deliktanie mowiac psuje roi, a wzrosty jego cen sa mocno watpliwe....

@maryjuszpitagoras:
@del855 Trochę się interesowałem tematem i szacuję te grupy 50 : 50. W pierwszej masz 1. mieszkanie kupione przez rodziców lub 2. mieszkanie po babci/dziadku lub 3. osobne piętro w chacie rodziców. Myślę że połowa dzisiejszych 18-latków ma jedną z tych trzech opcji. Brak oszczędności może też oznaczać że były inwestowane w mieszkanie dla dziecka.
jesli nieplacenie sie upowszechni, to przestana wyjamowac = najem podrozeje, ale z drugiej strony mieszkanie bez najmu deliktanie mowiac psuje roi, a wzrosty jego cen sa mocno watpliwe....


@del855: nie wiem dokładnie jak dawniej ale jeśli czynsz za trzymanie pustego mieszkania wynosił dawniej 200-300zł to nie było problemu ale dzis widzę czynsz od 500-600zł miesięcznie za 40m2 wiec trzymanie pustego mieszkania moze juz nie być takie opłacalne
nie wiem dokładnie jak dawniej ale jeśli czynsz za trzymanie pustego mieszkania wynosił dawniej 200-300zł to nie było problemu ale dzis widzę czynsz od 500-600zł miesięcznie za 40m2 wiec trzymanie pustego mieszkania moze juz nie być takie opłacalne


czyli 6000-7000 pln rocznie, przy wzroscie wartosci liczac skromne 5% od 500.000 to wyjdzie 25.000 - 7.000 = 18.000 do przodu

NIKT sie tym przejmowac nie bedzie, POKI ceny rosna.... dlatego te mieszkania stoja
@maryjuszpitagoras: jak nie moga wyrzucic? Jest masa trickow zeby sie pozbyc takiego nieplacacego klienta. Przy dobrej umowie i selekcji, gdzie 99% odpada to masz prawie zerowe szanse zeby trafic na jakiegos nie placacaego pasozyta. Jak ktos wynajmuje randomowym matkom z OLX to coz, potem sie bedzie bujal.
@del855: jako Z-ka mam rzeczywiscie podobny tok myslenia jak w poscie, ale mam wiele dowodow anegdotycznych by twierdzic ze moi rowiesnicy sa oderwani od rzeczywistosci i byli gotowi przehandlowac np. godzine dojazdu na uczelnie/pracy od chaty starych na 2-3k za wynajem byleby bylo blizej pracy, zycia studenckiego i klubow xD
jako Z-ka mam rzeczywiscie podobny tok myslenia jak w poscie, ale mam wiele dowodow anegdotycznych by twierdzic ze moi rowiesnicy sa oderwani od rzeczywistosci i byli gotowi przehandlowac np. godzine dojazdu na uczelnie/pracy od chaty starych na 2-3k za wynajem byleby bylo blizej pracy, zycia studenckiego i klubow xD


zapewne sa i tacy, pytanie jaki nurt zdominuje ich zachowanie

@ElMatadore:
będą wynajmować od tych którym chce się ciężko pracować


moze beda, moze nie beda i co najwazniejsze - za ile.... moga po porstu nie miec ochoty tyle placici, bo nie przyjma do wiadomosci "ze tyle to kosztuje" tak jak to robi obecne pokolenie z cenami - no tyle kosztuej, co zorbic, trzeba nie jesc a kredyt placic ;)

@Janusz_Wielki_Koronny: