Wpis z mikrobloga

#ppk #gielda #finanse #inwestycje #obligacje

hej, w ramach ciekawostki wrzucam wykres z analizy wyniku swojego PPK na przestrzeni 4 lat, w porównaniu do teoretycznego wyniku na 10-letnich obligacjach EDO oraz do "odwróconej inflacji", tj. do wyniku jaki moje wpłaty powinny zrobić aby pokonać inflację mierzoną oficjalnym wskaźnikiem CPI m/m. Do analizy wybrałem CPI m/m zamiast CPI r/r, ze względu na łatwość wykonania obliczeń. Na wykresie po lewej wartość wyniku w PLN, na dolnej osi czas.

Wrzucam to w ramach ciekawostki bo:
- analiza jest czysto teoretyczna, tzn. założyłem, że za wszystkie wpłaty tj. własne / pracodawcy / państwa, będę mógł w pełnej kwocie zakupić w danym miesiącu obligacje EDO, a te w rzeczywistości można kupować jedynie za wielokrotność 100 PLN. Tak samo teorią jest, że mógłbym kupować te obligacje za dopłaty pracodawcy / państwa, a tych by nie było jeżeli zrezygnowałbym z PPK.
- mój wynik może i będzie się różnić od wyniku innych osób, bo jest on oparty na profilu moich wpłat, tj. w oparciu o moje zarobki, podwyżki itd. a także oparty o konkretny fundusz, w który lokowane były przez ten czas środki

Swoją drogą na wykresie widać, że obligacje EDO, mimo, że są anty-inflacyjne, dopiero po czasie są w stanie dogonić inflację, kiedy jej tempo wzrostu jest malejące. Szczególnie widać to było w 2022 roku kiedy inflacja r/r wynosiła kilkanaście %, a oferowane wtedy obligacje w 1 roku płaciły 2-7%, w zależności od miesiąca emisji.

Dane o inflacji wzięte ze stooq (cpimpl.m), dane o historycznym oprocentowaniu ze strony obligacjeskarbowe.pl, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów.
vinmcqueen - #ppk #gielda #finanse #inwestycje #obligacje

hej, w ramach ciekawostki ...

źródło: Picture1

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Świetna robota, Mirku, brakowało mi takiego porównania, a sam nie za bardzo umiałem to zrobić. Dzięki!

Edit.
Fajnie jakbyś pociągnął to dalej i udostępniał taki wykres np. co miesiąc.
  • Odpowiedz
  • 5
@EdekMoczygeba: dzięki - wiesz co, co miesiąc to raczej nie, ale na koniec tego roku planuję większy wpis na 5 lat mojego oszczędzania w PPK, zrobię jakieś szersze podsumowanie wyników. Zrobiłem już taki wpis pod koniec 2020 po pierwszym roku oszczędzania, ale rok to było mało, 5 lat myślę, że jest już ok na jakieś wnioski.

@DeoLawson: wiesz co, wolałbym nie, bo nie ma on zbyt user friendly struktury, bo
  • Odpowiedz