Wpis z mikrobloga

UK. Pracuje na umowe o prace od lat, jestem na 40% progu podatkowym, programuje.

Zarejestrowalem dodatkowo firme LTD jakis czas temu bo trafil sie dlugi kontrakt na boku dla pewnej firmy ktory przyniesie w skali roku okolo 50K - 100K na konto firmowe, ja jestem jedynym wlascicielem/shareholderem.

Teraz tak - jest jakis utarty sposob zeby te pieniadze wyjac z firmy bez placenia 40% podatku który bym płacił gdybym wyjmował jako "salary" dla siebie? Jesli bym wyciagal jako dywidendy nadal jest okolo 33%.
Zrobić żonę dyrektorem też (ma niższy próg podatkowy) i na nią wypłacać dywidendy?

Chcę w tym roku kupić dom i chcę użyć tej kasy jako depozyt.

#uk #biznes #firma #firmawuk #programista15k
  • 21
Chcę w tym roku kupić dom i chcę użyć tej kasy jako depozyt.


@Varin: ale to pamiętaj, że musisz mieć historie firmy więc tak minimum 1+ rok musi firma istnieć.

Zrobić żonę dyrektorem też (ma niższy próg podatkowy) i na nią wypłacać dywidendy?

Jeśli nie pracuje to może mieć to sens, możesz też ją zatrudnić i wypłacać jej PAYE i wtedy jest ona "kosztem" dla biznesu.

Aczkolwiek polecam dobrego księgowego -
  • 0
@wap_eeL: Dlatego tag #uk. Mamy tu sporo ludzi którzy mają firmy w UK więc na bank ktoś ma te sprawy ogarnięte. Nie będę raczej szedł do księgowego oficjalnie pytać "czy są jakieś dziury w prawie przez które mogę uniknąc płacenia 40% podatku" ?
  • 1
ale to pamiętaj, że musisz mieć historie firmy więc tak minimum 1+ rok musi firma istnieć.


@sorek: Dlatego nadal jestem normalnie zatrudniony od lat na umowę o pracę, bo zamierzam brać mortgage/kredyt. Wlasna firma wtedy nie ma znaczenia bo nie jest głównym zatrudnieniem, tylko rzeczą pobnoczną.

Aczkolwiek polecam dobrego księgowego - ja nie polece bo moi już sobie nie radzą z moją optymalizacją podatkową xD


@sorek: No właśnie dobrego to
Nie będę raczej szedł do księgowego oficjalnie pytać "czy są jakieś dziury w prawie przez które mogę uniknąc płacenia 40% podatku" ?


@Varin: jeśli tylko księgowy jest chętny wchodzić w takie dyskusje to nawet bym się nie zastanawiał.
To o co pytasz to raczej doradztwo podatkowe, a księgowi bez kwalifikacji nie powinni tego robić ale większość ma to w dupie i jednak woli dbać o swoich klientów jak tylko może
Nie będę raczej szedł do księgowego oficjalnie pytać


@Varin: umów się na konsultacje do jakiejś firmy zakładającej spółki w UK i zapytaj jak to będzie działać jeśli się zdecydujesz. Kiedyś wyciągałem ze spółki raz do roku kwotę wolną od podatku x2 (na siebie i dziewczynę, którą kimś tam mianowałem w spółce). Tyle że to było dawno, a ja byłem polskim rezydentem podatkowym. No i robiło to biuro księgowe, a nie ja
@Varin: a i pamiętaj że sporo rzeczy możesz brać na firmę, a jak przekroczysz 80k to musisz być VATowcem więc możesz wtedy VAT jeszcze dodatkowo wyciągać z tego co kupujesz więc polecam se pół życia na firme przenieść xD
@Varin: Ja z innej beczki - poinformowałeś swojego PAYE pracodawcę, że masz LTD i programujesz? Sprawdź swój kontrakt, bo zazwyczaj musisz. Często nie pozwalają prowadzić działalności w tej samej dziedzinie jak jesteś zatrudniony na etacie. Szczególnie, że zobaczą ten przychód bo od 100k sumarycznie będą musieli Ci zacząć obcinać kwotę wolną progresywnie.

Nie będę raczej szedł do księgowego oficjalnie pytać "czy są jakieś dziury w prawie przez które mogę uniknąc płacenia
z ciekawości pytam, jak mówisz pol życia - to co Ty wrzucasz w koszty?


@DrGreen_2: telefon, internet, wszystkie biurowe rzeczy (tak, komputer do pracy też), koszta paliwa itp. itd.
  • 2
Ja z innej beczki - poinformowałeś swojego PAYE pracodawcę, że masz LTD i programujesz?


@motoinzyniere: Narazie żadnego przychodu nie ma bo nie wypłacałem nic sobie, wszystko leży na koncie firmy. A co do informowania - "lepiej prosic o wybaczenie niz pozwolenie" ;)
@Varin: To jest pytanie w stylu: Zarobiłem tyle i tyle, ale nie chce zapłacić podatku, jak to zrobić?
Pewnie da się to zoptymalizować, ale wykop Ci nie powie jak...
Tak to jest z prowadzeniem firmy, jasno widać jak z konta znika kasa na podatki...
@Varin:
Wybierasz kasiore z konta firmowego.

kupujesz sprzęt do firmy, nie musi być nowy, komputer, drukarka, biurko, fotel skórzany, monitor, szafa na dokumenty, skaner, kamerę dash cam do samochodu służbowego, nawigację do samochodu służbowego
Sprzęt się niszczy co około 2 lata.i kupujesz znowu.

5-10k£ spokojnie na to wydasz jak kupujesz dobrej jakości,
Płacisz gotówką, kupujesz od osoby prywatnej bo tak lubisz.
Piszesz umowę kupna sprzedaży na kartce papieru.
Wszystko zgodne z
@Varin: na co ci wypożyczanie? Tu trzeba więcej dokładać kasiory.

Kontrola się pojawia to sprzęt który jest wartościowy i należy do firmy i powinien być wpisany w systemie w ASSETS,
jak się "popsuje" to się sprzęt usuwa, i na śmietnik,nikt tego nie sprawdza,
@Varin
Narazie żadnego przychodu nie ma bo nie wypłacałem nic sobie, wszystko leży na koncie firmy. A co do informowania - "lepiej prosic o wybaczenie niz pozwolenie" ;)

Nie wiem czy Twoj pracodawca nie dostanie w pewnym momencie skorygowanego kodu podatkowego dla rozliczania Twojej wyplaty, to by sie dowiedzieli ze cos tam na boku robisz, moze nie konkretnie w czym, ale ze cos robisz i za ile to by wiedzieli.
  • 1
ale ze cos robisz i za ile to by wiedzieli.


@dreadingit: Nie ma sie tu o co martwic. Pracodawca nie wypusci mnie bo jako jedyny dobrze znam 2 nasze systemy i byłaby "dupa zimna" jakbym odszedł. Więc mam trochę luzu, poza tym używam tej samej firmy LTD do małego nieudanego sklepu internetowego (dropshipping bluz/tshirtów) o czym wiedzą. W Companies House i tak każdy może wpisać moje nazwisko jak zna i sobie