Wpis z mikrobloga

Zbudowałem termometr na Arduino oparty o DS18B20, pracują w nim cztery sensory tego typu, zakres temperatur jakie mierzą to 10-100C. Niestety średnio co kilkanaście godzin któryś z sensorów umiera, wymieniłem już kilka. Podejrzewam, że powodem jest marna jakość produktów z aliexpress, rozdłubałem jeden sensor i jest tam układ MY18E20 zamiast DS18B20. Zastanawiam się nad zakupem czegoś co powinno mieć lepszą jakość np w TME https://www.tme.eu/pl/details/df-dfr0198/czujniki-srodowiskowe/dfrobot/dfr0198/ cena jest kilkukrotnie wyższa. Gdybym tylko miał pewność, że te sensory podziałają dłużej bo cena jest kilkukrotnie wyższa.
#ds18b20 #arduino #elektronika
limak123456 - Zbudowałem termometr na Arduino oparty o DS18B20, pracują w nim cztery ...

źródło: DS18B20

Pobierz
  • 19
Użycie PT100 nie jest tak proste jak DS18B20, najlepiej byłoby zastosować do nich przetworniki, a to nie jest operacja pług&play. Termometr ma już swoją płytkę i obudowę i musiałbym to przerobić.
@limak123456: Kupiłem parę lat temu kilka takich link Jeden pracuje już ok. 2 lat w sterowniku kotła CO opartym na klonie arduino UNO. Ciągle wpięty w sieć, żadnych problemów. Dawałeś rezystor 4.7kOhma między przewodem danych a plusem?
@motonita: nie, mam jeszcze wolne piny, skorzystałem z OneWire ponieważ większość przykładów korzystało z tej biblioteki więc nawet nie próbowałem inaczej. Przyczyny swoich problemów upatruję raczej w niskiej jakości zamiennika układu zastosowanego przez chińczyka. Moje pytanie powinno brzmieć gdzie poza TME można kupić w miarę sprawdzony DS18B20
Niestety w doborze dobrej jakości części nie pomogę, zawsze kupowałem wszystko na allegro i działało dobrze. Jeszcze mam pytanie odnośnie zasilania, może ono nie wyrabia w kontrolerze i to powoduje problemy. Jest opcja by zasilić je pomijając kontroler?