Wpis z mikrobloga

Podsumowanie szukania roboty w IT od 01.01.2024

Senior Frontend, 5 lat expa, angielski B2/C1, dobre CV

* Wysłane CV - 70
* Obniżone wymagania finansowe o ponad 50% względem ostatniej pracy

Odpowiedzi - 2 / 70
1) Firma A - rozmowa HR wczoraj, dzisiaj dostałem powalone zadania z algorytmów (przypominam że rekrutacja na fronta)
2) Firma B - dzisiaj rozmowa techniczna z live coding, bez etapu HR

Jakby ktoś pytał jaka jest sytuacja na rynku. Jutro będę wysyłał jeszcze 30 CV żeby dobić do setki.

#pracait #programista15k #programowanie
  • 126
  • Odpowiedz
@Wap30: Dokładnie to.

Wrzucanie zadanek rodem z Blind 75 (czyli w zasadzie wykuwania się schematów rozwiązywania zadanek algorytmicznych z Codility/LeetCode na blachę), byleby coś było na rekrutacji, to kiepski znak. I nie jest to wymiernym wskaźnikiem ogarnięcia danej osoby - o ile osobiście sobie daje radę z zaprojektowanymi rozwiązaniami, nawet jeśli nie doprowadzają za pierwszym razem do idealnej złożoności obliczeniowej dla danego problemu. Albo można też wypytywać kandydata o masę pułapek
  • Odpowiedz
@Reretos: ty chyba sobie żartujesz. przecież ludzie gdyby mogli dostać się do branży medycznej i tych topowych kierunków, gdzie są sensowne pieniądze to zrobiliby to od razu.
medycy nie opowiadają nikomu historii pt. 'chodź na lekarza, będzie super praca, super siano i ogólnie miód' nie dlatego, że nie chcą dzielić się branżą, tylko nie są kretynami i wiedzą, że aby zostać medykiem to trzeba spełnić mnóstwo kryteriów i proces dojścia do
  • Odpowiedz
plus w tym czasie zrobiłem kilka własnych projektów po godzinach pracy.


@mdlejtecole: Zarabiasz chociaż z tych projektów? Licencje, subskrypcje? Czy robiłeś byle coś robić, bo nie masz życia prywatnego?
  • Odpowiedz
@w00nski: Ciężko, aby były zajmowane momentalnie, skoro sam proces edukacji zajmuje wiele lat i dopiero od niedawna powiększyli liczbę miejsc na studiach, a nadal są problemy z miejscami na specjalizacje.
Mogłem dać dowolny inny przykład zamiast lekarzy, dosłownie każdy zawód zaniża swoje zarobki, aby nie zachęcać opinii publicznej. Czy to lekarze, nauczyciele, górnicy, czy typowe korposzczury. Tylko programiści i budowlańcy przechwalają się zarobkami.
  • Odpowiedz
@Reretos: właśnie o to chodzi, że wymieniłeś elitarny zawód, dla którego próg wejścia jest nieporównywalnie większy, niż do IT (wówczas) i na to zwróciłem uwagę. Tak samo zareagowałbym, gdybyś wspomniał o prawnikach.

Tylko programiści i budowlańcy przechwalają się zarobkami.

No pewnie - tak jak wspomniałem - dużo ludzi w IT to raczej zwykli pracownicy ctrl+c - ctrl+v, którzy robia jedną powtarzalną robotę przez całe swoje 8h i nic innego w swoim
  • Odpowiedz
@w00nski: Tak swoją drogą prawnicy też mają kiepsko, magister prawa przebranżawiający się na IT w ostatnich latach to plaga, współczuję tym gościom
  • Odpowiedz
@ziomallox: wypuściłem jedna apke na google play, niestety nie zarabiam (jeszcze) bo nie za bardzo mam jak to promowac, ale pracuje nad tym. Dwie kolejne planuje wypuścić w lutym, ale to takie projekty ze znajomymi. Reszta projektów, to raczej zeby cos sie nauczyc, albo dla siebie/nieskonczone.
A i jestem w stanie pogodzic to z prywatnym zyciem, po prostu nie spedzam czasu na ogladaniu telewizji jak robi to masa ludzi. Zamiast tego
  • Odpowiedz
@polskie-k0rpo

po pierwsze - pokaż swój github


No i co tam niby chciałbyś zobaczyć? 20 lat w tym zawodzie robię w kraju oraz #zagranico, i wuja mam do pokazania na publicznym koncie gdyż niemal wszystkie projekty przy których pracowałem, korporacje trzymają zamknięte i chronią to dodatkowo stosowne zapisy w kontrakcie, za złamanie których bym cienko pierdział gdybym je naruszył publikując kod, który dla nich napisałem.

A nie będę przecież pisał do
  • Odpowiedz
@Volantie

Przeciez to bylo wiadome ze ten problem nastapi


Nastąpiło tylko i wyłącznie dlatego, że przykręcono drukarki pustego pieniądza.

Ale fakt, stopy na zero nie mogły być trzymane w nieskończoność.

Ale wysoko też nie mogą być utrzymane w nieskończoność, gdyż obsługa długu publicznego za dużo kosztuje, zaś gospodarka się zaczyna kurczyć.

Tylko rozkręcą na nowo drukarki i znów będzie ssanie oraz rynek pracownika.
  • Odpowiedz
@majkel88

Zwłaszcza we froncie czy tam innej Javie gdzie każdy to ma na studiach albo bootcampie?


I chcesz powiedzieć, że teraz w sytuacji gdy firmy zaciskają pasa, nie robi im różnicy przy zatrudnieniu czy wezmą kogoś kto "miał to na bootcampie" czy kogoś kto faktycznie zna się na tworzeniu i utrzymaniu oprogramowania?
  • Odpowiedz
@mikau

kurde a wykopki pisali tu, że IT to złota praca i rozrywani są programiści przez firmy

To daj znać jak obecnie wygląda szukanie roboty w innych branżach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

co poszło nie tak? Przesyt na rynku?

Dodruk pustego pieniądza się skończył (chwilowo), a co?
  • Odpowiedz
@majkel88 ooo to mój kolega jest programistą (pracował chyba 6 lat między innymi w Orange i Deloitte) i 7 miesięcy jest na bezrobociu. Mówił że ciężko obecnie ale się zastanawiałam z czego to wynika.
  • Odpowiedz