Wpis z mikrobloga

Mam w domu kilka urządzeń #tuya połączonych po wifi. Teraz chcę kupić cobie termostaty do grzejników i zastanawiam się czy nie wybrać #zigbee
Możecie mi doradzić czy jest różnica w użyciu i co innego oferuje Zigbee, bo nigdy nie miałem z tym do czynienia?
#smartdom #pytanie
  • 21
  • Odpowiedz
@kodishu przede wszystkim, do ZigBee musisz mieć jakąś bramkę. Masz home assistanta i tam podpiętą integracje z tuya, czy korzystasz jedynie z apki tej od producenta?
  • Odpowiedz
@kodishu ja ogólnie polecam sprzęty na ZigBee szczególnie jeśli masz (lub masz w planach) mieć coraz więcej urządzeń.
U mnie w mieszkaniu 50m mam włączniki światła tuya (takie dotykowe z wifi), a dodatkowo Smart przyciski Xiaomi na ZigBee, do dodatkowego sterowania tymi włącznikami, także jakieś porównanie obu standardów mam. Gdybym ponownie kupował wszystko od zera bralbym wszystko na ZigBee, przede wszystkim różnica jest taka, że masz o wiele niższe zużycie energii i
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@mandamin jeszcze jedno pytanie. Te bramkę się integruje też z tą aplikacją o której pisałem wcześniej i normalnie jest dostęp do tych urządzeń w taki sam sposób ją do tych po wifi?
Jaki zasięg ma ta bramka?
  • Odpowiedz
@kodishu to już zależy jaką bramkę kupisz, ale wątpię, że znajdziesz jakąś sensowną, która się zintegruje z tą apką tuya, lepiej właśnie postawić coś swojego i wywalić tą chińską apke ( ͡º ͜ʖ͡º)
U mnie całością zarządza właśnie Home assistant, którego mam zainstalowane na Raspberry Pi, a bramka ZigBee to u mnie małe urządzenie podłączone bezpośrednio pod USB raspberry. Punktem wspólnym jest właśnie Home Assistant, który zarządza
  • Odpowiedz
co innego oferuje Zigbee


@kodishu: znacznie mniejsze zużycie energii (ważne w przypadku urządzeń na baterie), sieć mesh niezależną od wifi (urządzenia zasilane z sieci działają jak przekaźniki/wzmacniacze zasięgu), możliwość pracy lokalnej bez internetu i zdradzania chińczykom kiedy włączasz światło (w przypadku użycia np. HA i dongla Zigbee)

Te bramkę się integruje też z tą aplikacją o której pisałem wcześniej i normalnie jest dostęp do tych urządzeń w taki sam sposób ją
  • Odpowiedz
@kodishu jeśli masz trochę wolnego czasu i lubisz trochę pogrzebać z urządzeniami Smart, to warto postawić home assistanta, przyszłościowo na pewno daje spore możliwości a jak już się uda to spora satysfakcja ( ͡º ͜ʖ͡º)
Polecam ogólnie ten poradnik:
https://hejdom.pl/blog/22-home-assistant/96-home-assistant-zigbee2mqtt-cc2531-za-4-i-programowanie-przez-nodemcu.html

A ZigBee kupiłem to:
https://hejdom.pl/sklep/produkt/1.html
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Jak kupisz bramkę i urządzenia TUYA to tak.


@Diabl0 miałem na myśli to czy urządzenia podłączone przez bramkę zigbee będę mógł obsługiwać tak samo i w tej samej aplikacji jak te tutaj do tej pory podłączone po wifi. Czy będzie konieczna inna apka
  • Odpowiedz
Możecie mi doradzić czy jest różnica w użyciu i co innego oferuje Zigbee, bo nigdy nie miałem z tym do czynienia?


@kodishu: niskie zużycie prądu, dzialanie nawet jak ci wifi wywali, mesh bo każde urządzenie zasilane z gniazdka robi za router w sieci zigbee i niezaśmiecanie sieci wifi gówno urządzeniami.
  • Odpowiedz
@kodishu: Główną zaletą urządzeń Zigbee jest to że masz gwarancję że będą działać w przypadku braku internetu (czego nie można powiedzieć o wielu urządzeniach WiFi).
Zigbee jest protokołem bardzo energo-oszczędnym i zaprojektowanym pod potrzeby urządzeń smart home. Urządzenia oparte o Zigbee potrafią działać długie miesiące bez wymiany baterii. Dokładnie identyczne urządzenie ale oparte o WiFi wydrenowało by ci tą samą baterię w tydzień. Każde użądzenie Zigbee które jest zasilane z sieci
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Asgraf takiej odpowiedzi z wyjaśnieniem oczekiwałem. Dzięki .
Zamówiłem termostat i bramkę zigbee. Do tej pory mam wszystko po wifi więc zobaczymy.
  • Odpowiedz
@kodishu: nie każda bramka Zigbee jest równa każdej innej bramce Zigbee.
Niby w teorii protokół jest ustandaryzowany ale wielu producentów bramek traktuje po macoszemu wsparcie dla urządzeń Zigbee innych firm niż własna.
Dlatego ja polecam w gwizdek Zigbee + Home Assistant gdyż masz w ten sposób najszerszą paletę wspieranych urządzeń.
Szczegółową listę wspieranych w ten sposób urządzeń można znaleźć pod tym linkiem:
https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/

Nie wiem na jaką bramkę ty się zdecydowałeś
  • Odpowiedz
masz o wiele niższe zużycie energii [na zigbee]


@mandamin: jakieś źródło? bo w teorii niby to powinna być prawda, ale w praktyce nie widziałem żadnych danych -> czy dajmy na to przełącznik ścienny na zigbee zużywa mniej prądu niż odpowiednik na wifi?
  • Odpowiedz
Każde użądzenie Zigbee które jest zasilane z sieci elektrycznej jest automatycznie wzmacniaczem sygnału dla urządzeń Zigbee które są zasilane jedynie baterią.


@Asgraf: Nie każde niestety. Ostatnio szukałem żarówek Zigbee na Ali i przy jednym z modeli w komentarzach kupujący ostrzegali, że nie działa on jako router (a przecież żarówka jest stale zasilana).
  • Odpowiedz
@MacDada: Zgodnie ze standardem Zigbee powinno być tak jak napisałem ale w rzeczywistości czasami standardy jedno a chińczycy drugie. Kupując coś na ali express trzeba być świadomym że nie wszystko co tam oferują przestrzega standardów i/lub jest zgodne z opisem. Wiele produktów tam oferowanych jest wręcz elektronicznym zagorzeniem pożarowym, ma obudowy wykonane z toksycznych materiałów lub ma inne ukryte wady.
  • Odpowiedz
jakieś źródło? bo w teorii niby to powinna być prawda, ale w praktyce nie widziałem żadnych danych

@MacDada:

Pełna praca naukowa na ten temat:
https://ieeexplore.ieee.org/document/9719401

TLDR tej pracy wygenerowane przez ChatGPT:
Badanie przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że WiFi zużywa znacznie więcej energii w porównaniu z Zigbee. Przykładowo, w symulacji czasu 100 sekund i 1800 pakietów, zużycie energii przez WiFi było o 96,2% wyższe niż w przypadku Zigbee
  • Odpowiedz
Pełna praca naukowa na ten temat:

https://ieeexplore.ieee.org/document/9719401


@Asgraf: No ale pytanie było o dane w praktyce, a tu mi wysyłasz teoretyzowanie w symulatorach, no to „teoretycznie” to ja się domyślam, że ZigBee może mniej prądu brać, jak mniej „gada” po sieci -> ale praktycznie to już różnie chińczyki mogą spartolić, więc fajnie jakby ktoś to realnie sprawdził :)
  • Odpowiedz