Wpis z mikrobloga

#programowanie #it #pracait #korposwiat #pracbaza #praca
Ludzie nie idźcie do programowania, bo zmarnujecie sobie życie.

- 8h siedzenia przed komputerem + 3-4h dziennie darmowych nadgodzin na uczenie się nowych frameworków żeby nie być zjedzonym przez konkurencję

- co roku więcej wymagań w ogłoszeniach o pracę. Kiedyś wystarczyło umieć frontend. Dzisiaj musisz znać obowiązki frontendowca, backendowca, testera i devopsa.

- uczycie się w tutorialach najnowszych ficzerów języka, wzorców projektowych, a potem przychodzicie do pracy i rzeźbicie w legacy. 90% w polsce tak wygląda. Śmiem twierdzić że wszytskie oferty pracy na job boardach to tego typu gówno legacy

- zarobki wcale nie są wysokie, masz jakieś doświadczenie, jesteś średni w tym co robisz, nie robisz tutoriali po godzinach, twoja pensja wyniesie około 14-18k. Nie wierz w bajki że w IT zarabia się 30k! 30k zarabiają ludzie którzy ciagle się szkolą, spędzają 14h dziennie przed kompem, nie mają rodziny, nie wychodzą z domu

- nudni ludzie w pracy, przegrywy, konfederaci, prostaki bez wyższego wykształcenia, humaniści po bootcampie, którzy zrobili kurs i przebranżowili się w pogoni za pieniądzem,
90% pracowników to mężczyźni, czujesz się jak w gej klubie. Nienaturalne środowisko

- Brak kontaktu z ludźmi, 90% czasu milcząco spędzasz przed komputerem. Odzywasz się podczas 10 minutowego daily lub kiedy scrum master zadzwoni do ciebie żeby wypytywać dlaczego jeszcze nie skończyłeś zadania

- system pracy w IT przypomina system nauki w szkole. Mimo że jesteś dorosły to nadal jakbyś chodził do szkoły. Scrum master odpytuje cie codziennie co zrobiłeś, a na koniec podsumowuje z tego ile zrobiłeś

- niestabilna praca. Możesz zostać zwolniony z dnia na dzień bo projekt się skończył albo ludzie z pracy cię nie polubili. Projekty są outsorcowane do polski z Ameryki po taniości

- brak możliwości wykonywania pracy indywidualnie. Nie da się napisać drugiego GTA lub facebooka w pojedynkę. Możesz rozwijać swój produkt po godzinach, będziesz miał 100 userów, do pewnego poziomu koszty utrzymania serwera, ochrona danych osobowych użytkowników przerosną rentowność utrzymywania twojej gierki lub aplikacji

- perspektywa bycia tanim pracownikiem - pracujesz w zagranicznych projektach nie dlatego że jesteś najlepszy na świecie i zagraniczne firmy zabijają się o ciebie, ale dlatego że jesteś najtańszy. Marzysz o zostaniu milionerem który mieszka na plaży w Miami? Zapomnij. Szczyt twoich możliwości to zostanie po kilku latach seniorem lub menagerem polaków ale nadal w Cebulandii. Kariera w Sillicon Valley w Ameryce mijanie się w biurze z Cukierbergiem to 0,00000001% szans. Jeden polak zdołał tylko pracować w SpaceX u Muska. Od podstawówki brał udział w olimpiadach matematycznych a jego rodzice byli matematykami. Nie masz szans
  • 16
  • Odpowiedz
uczycie się w tutorialach najnowszych ficzerów języka, wzorców projektowych, a potem przychodzicie do pracy i rzeźbicie w legacy. 90% w polsce tak wygląda. Śmiem twierdzić że wszytskie oferty pracy na job boardach to tego typu gówno legacy


@p0melo:
1. Nauczcie się w końcu, że programowanie nie jest celem samym w sobie, tylko narzędziem które pozwala osiągnąć efekt biznesowy. Przepisywanie sprawnego systemu tylko dlatego, że jakiś koleś w dolinie krzemowej napisał sobie
  • Odpowiedz
zarobki wcale nie są wysokie, masz jakieś doświadczenie, jesteś średni w tym co robisz, nie robisz tutoriali po godzinach, twoja pensja wyniesie około 14-18k.


@p0melo: 14-18k i jesteś w topce zarobków tego kraju. Where wady?
  • Odpowiedz
  • 6
@XanderPLXE: 14K-18K takie kwoty były imponujące w 2010 roku, a nie w 2024 kiedy skumulowana inflacja w przeciągu kilku lat jest około 50%. Ceny mieszkań podrożały 2 razy. Pielęgniarki, nauczycielki dostają podwyżki, rosnie minimalna, a stawki programistów stoją w miejscu lub spadają.

kto ci powiedział że zarobki programistów to jest topka? Youtuberzy? Na tyle ile trzeba umieć, cięgle się uczyć to te 15k to nic. Praownik z wieloletnim doświadczeniem, po studiach
  • Odpowiedz
@p0melo: Spotkałem się z 4ką kumpli na piwko po 36-37 lat mamy i w sumie mimo że jestem w IT najgorzej zarabiam.
Zarabiałem lepiej kilka lat ale...
Lekarz mnie przegonił wiadomo,
Mechatronik został dyrektorem w zachodnim koncernie w fabryce i mnie przegonił,
Sprzedawca ma już 6 pracowników i handlują za niego na prowizji
Ostatni typowy korposzczur ale z dobrą gadką też został już wyższym managerem i trzepie z bonusami w akcjach
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice lul dwa etaty zdalne, gdy masz już otrzaskany warsztat. Po prostu bierzesz dwa etaty mida po 20+k w podobnych projektach zamiast jednego etatu seniora. Skoro taki leniwy, niezorganizowany tłuk jak ja był w stanie to wyciągnąć, to ktoś ogarnięty pewnie nawet zacząłby się nudzić na tych dwóch i szukać trzeciego (znam taki przypadek, ale to gość z 25 latami doświadczenia i on tak sobie łączył z sukcesami trzy pozycje tech leada
  • Odpowiedz
@p0melo: nie pracowałeś ani dnia w IT. Nie pracowałeś w ogóle nigdzie, prawda?

Takie złe to IT, że topowe firmy ze świata nie zabijają się i przeciętnego klepacza kodu, oj oj. Trzeba pracować na starym kodzie, fatalne. Płaca tylko z grubsza 2 razy wyższa niż na porównywalnych stanowiskach w innych branżach.

Nie to co praca na kasie. Czołowe sieci handlowe z całego świata wysyłają do Polski swoich wysłanników, żeby przekonywać kasjera
  • Odpowiedz
@p0melo: XD ale #!$%@? XD Większość inżynierów i magistrów po studiach i z wieloletnim doświadczeniem jest na ścianie jakiś 7-8k i nikt im więcej nie da, bo robią projekty krajowe. Ilu masz takich menago czy dyrektorów finansowych w porównaniu z tysiącami programistów? Informatycy zarabiają więcej, zwyczajnie przez to, że mamy outsourcing do nas i zwyczajnie klienci płacą w zachodnich walutach. Nie trzeba siedzieć po 20 godzin dziennie by te kilkanaście koła
  • Odpowiedz
@p0melo: a ja znam 25 letnią dupeczkę, nie programistkę, ale pracuje w IT i jedzie na 2 etaty zdalnie (UoP + B2B) trzepie 30k, uwija się w ~5h dziennie. Dodam, że ma jedynie rok expa... Znajdź mi drugą taką branżę, gdzie przy takim doświadczeniu można taki hajs robić. Ciekawi mnie ile będzie zarabiać mając np. 5 lat expa.
  • Odpowiedz
8h siedzenia przed komputerem + 3-4h dziennie darmowych nadgodzin na uczenie się nowych frameworków żeby nie być zjedzonym przez konkurencję


@p0melo: Serio? Ja słyszałam od ludzi z IT właśnie, że poza pracą nawet nie tykają komputera, a gdzie tam jakieś uczenie się poza pracą.
  • Odpowiedz