Wpis z mikrobloga

#programowanie #it #pracait #korposwiat #pracbaza #praca
Ludzie nie idźcie do programowania, bo zmarnujecie sobie życie.

- 8h siedzenia przed komputerem + 3-4h dziennie darmowych nadgodzin na uczenie się nowych frameworków żeby nie być zjedzonym przez konkurencję

- co roku więcej wymagań w ogłoszeniach o pracę. Kiedyś wystarczyło umieć frontend. Dzisiaj musisz znać obowiązki frontendowca, backendowca, testera i devopsa.

- uczycie się w tutorialach najnowszych ficzerów języka, wzorców projektowych, a potem przychodzicie do pracy i rzeźbicie w legacy. 90% w polsce tak wygląda. Śmiem twierdzić że wszytskie oferty pracy na job boardach to tego typu gówno legacy

- zarobki wcale nie są wysokie, masz jakieś doświadczenie, jesteś średni w tym co robisz, nie robisz tutoriali po godzinach, twoja pensja wyniesie około 14-18k. Nie wierz w bajki że w IT zarabia się 30k! 30k zarabiają ludzie którzy ciagle się szkolą, spędzają 14h dziennie przed kompem, nie mają rodziny, nie wychodzą z domu

- nudni ludzie w pracy, przegrywy, konfederaci, prostaki bez wyższego wykształcenia, humaniści po bootcampie, którzy zrobili kurs i przebranżowili się w pogoni za pieniądzem,
90% pracowników to mężczyźni, czujesz się jak w gej klubie. Nienaturalne środowisko

- Brak kontaktu z ludźmi, 90% czasu milcząco spędzasz przed komputerem. Odzywasz się podczas 10 minutowego daily lub kiedy scrum master zadzwoni do ciebie żeby wypytywać dlaczego jeszcze nie skończyłeś zadania

- system pracy w IT przypomina system nauki w szkole. Mimo że jesteś dorosły to nadal jakbyś chodził do szkoły. Scrum master odpytuje cie codziennie co zrobiłeś, a na koniec podsumowuje z tego ile zrobiłeś

- niestabilna praca. Możesz zostać zwolniony z dnia na dzień bo projekt się skończył albo ludzie z pracy cię nie polubili. Projekty są outsorcowane do polski z Ameryki po taniości

- brak możliwości wykonywania pracy indywidualnie. Nie da się napisać drugiego GTA lub facebooka w pojedynkę. Możesz rozwijać swój produkt po godzinach, będziesz miał 100 userów, do pewnego poziomu koszty utrzymania serwera, ochrona danych osobowych użytkowników przerosną rentowność utrzymywania twojej gierki lub aplikacji

- perspektywa bycia tanim pracownikiem - pracujesz w zagranicznych projektach nie dlatego że jesteś najlepszy na świecie i zagraniczne firmy zabijają się o ciebie, ale dlatego że jesteś najtańszy. Marzysz o zostaniu milionerem który mieszka na plaży w Miami? Zapomnij. Szczyt twoich możliwości to zostanie po kilku latach seniorem lub menagerem polaków ale nadal w Cebulandii. Kariera w Sillicon Valley w Ameryce mijanie się w biurze z Cukierbergiem to 0,00000001% szans. Jeden polak zdołał tylko pracować w SpaceX u Muska. Od podstawówki brał udział w olimpiadach matematycznych a jego rodzice byli matematykami. Nie masz szans
  • 16
  • Odpowiedz
uczycie się w tutorialach najnowszych ficzerów języka, wzorców projektowych, a potem przychodzicie do pracy i rzeźbicie w legacy. 90% w polsce tak wygląda. Śmiem twierdzić że wszytskie oferty pracy na job boardach to tego typu gówno legacy


@p0melo:
1. Nauczcie się w końcu, że programowanie nie jest celem samym w sobie, tylko narzędziem które pozwala osiągnąć efekt biznesowy. Przepisywanie sprawnego systemu tylko dlatego, że jakiś koleś w dolinie krzemowej napisał sobie nowy framework jest po prostu głupie.
2. Projekt legacy można stopniowo modernizować. Jako programista powinieneś aktywnie działać żeby to się działo zamiast użalać się na ten temat na wykopie xD
3. Nikt ci też nie broni stosować wzorców projektowych w
  • Odpowiedz
zarobki wcale nie są wysokie, masz jakieś doświadczenie, jesteś średni w tym co robisz, nie robisz tutoriali po godzinach, twoja pensja wyniesie około 14-18k.


@p0melo: 14-18k i jesteś w topce zarobków tego kraju. Where wady?
  • Odpowiedz
  • 6
@XanderPLXE: 14K-18K takie kwoty były imponujące w 2010 roku, a nie w 2024 kiedy skumulowana inflacja w przeciągu kilku lat jest około 50%. Ceny mieszkań podrożały 2 razy. Pielęgniarki, nauczycielki dostają podwyżki, rosnie minimalna, a stawki programistów stoją w miejscu lub spadają.

kto ci powiedział że zarobki programistów to jest topka? Youtuberzy? Na tyle ile trzeba umieć, cięgle się uczyć to te 15k to nic. Praownik z wieloletnim doświadczeniem, po
  • Odpowiedz
@p0melo: Spotkałem się z 4ką kumpli na piwko po 36-37 lat mamy i w sumie mimo że jestem w IT najgorzej zarabiam.
Zarabiałem lepiej kilka lat ale...
Lekarz mnie przegonił wiadomo,
Mechatronik został dyrektorem w zachodnim koncernie w fabryce i mnie przegonił,
Sprzedawca ma już 6 pracowników i handlują za niego na prowizji
Ostatni typowy korposzczur ale z dobrą gadką też został już wyższym managerem i trzepie z bonusami w akcjach ponad 30k
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice lul dwa etaty zdalne, gdy masz już otrzaskany warsztat. Po prostu bierzesz dwa etaty mida po 20+k w podobnych projektach zamiast jednego etatu seniora. Skoro taki leniwy, niezorganizowany tłuk jak ja był w stanie to wyciągnąć, to ktoś ogarnięty pewnie nawet zacząłby się nudzić na tych dwóch i szukać trzeciego (znam taki przypadek, ale to gość z 25 latami doświadczenia i on tak sobie łączył z sukcesami trzy pozycje tech
  • Odpowiedz
@p0melo: nie pracowałeś ani dnia w IT. Nie pracowałeś w ogóle nigdzie, prawda?

Takie złe to IT, że topowe firmy ze świata nie zabijają się i przeciętnego klepacza kodu, oj oj. Trzeba pracować na starym kodzie, fatalne. Płaca tylko z grubsza 2 razy wyższa niż na porównywalnych stanowiskach w innych branżach.

Nie to co praca na kasie. Czołowe sieci handlowe z całego świata wysyłają do Polski swoich wysłanników, żeby przekonywać
  • Odpowiedz
@p0melo: XD ale #!$%@? XD Większość inżynierów i magistrów po studiach i z wieloletnim doświadczeniem jest na ścianie jakiś 7-8k i nikt im więcej nie da, bo robią projekty krajowe. Ilu masz takich menago czy dyrektorów finansowych w porównaniu z tysiącami programistów? Informatycy zarabiają więcej, zwyczajnie przez to, że mamy outsourcing do nas i zwyczajnie klienci płacą w zachodnich walutach. Nie trzeba siedzieć po 20 godzin dziennie by te kilkanaście
  • Odpowiedz
@p0melo: a ja znam 25 letnią dupeczkę, nie programistkę, ale pracuje w IT i jedzie na 2 etaty zdalnie (UoP + B2B) trzepie 30k, uwija się w ~5h dziennie. Dodam, że ma jedynie rok expa... Znajdź mi drugą taką branżę, gdzie przy takim doświadczeniu można taki hajs robić. Ciekawi mnie ile będzie zarabiać mając np. 5 lat expa.
  • Odpowiedz
8h siedzenia przed komputerem + 3-4h dziennie darmowych nadgodzin na uczenie się nowych frameworków żeby nie być zjedzonym przez konkurencję


@p0melo: Serio? Ja słyszałam od ludzi z IT właśnie, że poza pracą nawet nie tykają komputera, a gdzie tam jakieś uczenie się poza pracą.
  • Odpowiedz