Wpis z mikrobloga

oj, żebyś Ty chociaż pojedyncze zapisy wyciągał, zamiast argumentacji "na chłopski rozum".


@zobq:
Skoro wedlug ciebie jest inaczej, to dlaczego krrit jeszcze nie wybrało prezesa?
  • Odpowiedz
czyli jednak - stwierdziłeś, że KSH ma pierwszeństwo nad konstytucją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak serio, to ta zasada ma tylko zastosowanie przy aktach tego samego szczebla.


Ale muszę pogratulować, fikołek wspaniały.


@zobq: to wytłumacz mi dlaczego KRRIT jeszcze nie zastosowało bezpośrednio konstytucji?
  • Odpowiedz
to wytłumacz mi dlaczego KRRIT jeszcze nie zastosowało bezpośrednio konstytucji?


@paul772: Bo jest z PiSu, który musi bronić RMN?

Cóż, ustawy są zmieniane ustawami. Jeśli konstytucja stanowi, że KRRiT ma takie kompetencje, no to logicznie zmiana polegająca na usunięciu tych kompetencji jest niezgodna z konstytucją, więc nie obowiązuje.
  • Odpowiedz
@paul772: zastosowało, a dokładnie zastosowało.

Art. 215. Zasady i tryb działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jej organizację oraz szczegółowe zasady powoływania jej członków określa ustawa.


Czyli dokładnie tak jak określiła to konstytucja. W tym miejscu oddaje pole ustawie. Ale uprzedzając twój kolejny post - TK stwierdził niekonstytucyjność wyboru rad nadzorczych bez KRRiT na podstawie innego artykułu niż ten, a mianowicie Art.
  • Odpowiedz
@TrzyZnaki: przeczytaj art. Dotyczący krrit. Bezpośrednio z krrit nie wynika nic szczególnego.

Nie można się powołać tutaj bezposrednio na konstytucję bo po prostu nie ma zapisów. A werdykt że prawo musi zapewniać udział krrit jest wynikiem całościowego rozumienia konstytucji.
  • Odpowiedz
A werdykt że prawo musi zapewniać udział krrit jest wynikiem całościowego rozumienia konstytucji.


@paul772: No więc skoro na tej podstawie stwierdzasz, że RMN nie obowiązuje, to stwierdź też, że zmiany zabierające KRRiT te kompetencje też nie obowiązują.
  • Odpowiedz
TK już w swoim wyroku określił jak powinno to nastąpić - władza ustawodawcza tworzy ustawę naprawiającą stan prawny. Natomiast obecny pisowski zarząd, można zaskarżyć do sądu jako nieprawidłowo wybrany


@zobq: no i to następuje. Proces legislacyjny się zacznie w styczniu zebyprzywrocic stan prawny który będzie właściwy. Póki co zastosowano taki stan prawny który jest obecnie, bo istnieją jeszcze inne zapisy w konstytucji te które Ci przytoczyłem o Radzie ministrów i
  • Odpowiedz
@TrzyZnaki: zapis rmn istnieje ale jest niekonstytucyjny. Natomiast w krrit nie ma zapisów. W tym przypadku nie zapis, a zmiana była niekonstytucyjna. Nie można po prostu tak wpisać sobie spowrotem do ustawy jakiegoś zapisu.
  • Odpowiedz
@paul772: interpretacja konstytucji nie może prowadzić do wewnętrznych sprzeczności. Jeszcze raz: TK stwierdził niekonstytucyjność pewnej normy prawnej. Nie można więc jej stosować i tyle - proste.
  • Odpowiedz
Na oko.press jest wywiad z dwoma profesorami od prawa handlowego i gospodarczego, którzy tłumaczą zawiłość sytuacji z TVP i wyjaśniają zrozumiale dlaczego działania Sienkiewicza są zgodne z prawem.


@Pituch: I co to zmienia? Onet tydzień temu publikował wywiad z konstytucjonalistą, procesorem UW, twierdzącym, że działania Sienkiewicza nie mają umocowania w prawie. ¯\(ツ)/¯

Szkoda że przeciwnicy tych zmian nie potrafią wyjaśnić i uzasadnić kto powinien wybrać zarząd TVP,


@aarahon:
  • Odpowiedz
@zobq: nie można jej stosować dlatego decyzję rmn są nieuznawane, bo powielają bledy malej ustawy medialnej.

Zresztą posłużę się teraz chłopskim rozumem, a dokładnie to logiką. Rada ministrów odpowiada karnie za to co się dzieje w spółkach skarbu państwa. Wyobraź sobie ze senat jest pisowski i cały proces legislacyjny jest jest rozciągnięty do maksimum, a w spółkach skarbu państwa dochodzi do niewłaściwego rozporządzania środkami. Osoba odpowiedzialna ma patrzeć na to
  • Odpowiedz
Przecież cały czas mowa jest o tym, że najpierw trzeba by po prostu naprawić prawo.


@ZygmnuntIgthorn: czyli że mamy zaakceptować tubę propagandową partii i nic z tym problemem nie zrobić do czasu uzyskania bezwzględnej większości w sejmie?
  • Odpowiedz
@zobq: nie można jej stosować dlatego decyzję rmn są nieuznawane


@paul772: cóż, obecnie patrząc do Krajowego Rejestru Sądowego można powątpiewać w to twierdzenie.

Rada ministrów odpowiada karnie za to co się dzieje w spółkach skarbu państwa

nie wydaje mi się, ale może się mylę,
  • Odpowiedz
@paul772: Ustawy są zmieniane przez ustawy (tu "mała ustawa medialna"), więc skoro zmiana dodająca zapis o RMN jest niekonstytucyjna i nie obowiązuje, to czemu niekonstytucyjna zmiana odbierająca KRRiT uprawnienia ma dalej obowiązywać?
  • Odpowiedz