Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jak widzicie przyszłość programisty AI/ML?
Widzi się trochę ofert, wymagających jakiejś znajomości ML, Pythona czy frameworków takich jak TensorFlow, Keras czy Pytorch. Jestem na początku nauki tego i zastanawiam się czy warto w to wchodzić? Bo pytanie, po co firmy zatrudniają takie osoby? Zakładam tworzenie własnych specjalistycznych modeli? W jednej ofercie było, że jakieś przetwarzanie audio. Ale z kolei w innej ofercie było po prostu “AI development”. Więc czym taka osoba się zajmuje? I czy nie jest tak, że skoro powstają takie wielkie narzędzia jak ChatGPT to nie ma racji bytu to, ze jakaś firemka tworzy swój własny model, skoro może użyć tego? Czy tu chodzi o dane, że nie każda firma może pozwolić sobie na wrzucenie gdzieś gigabajty swoich danych, dlatego musi przetwarzać po swojej stronie?
#programista #programowanie #programista15k #programista25k #it #ai #sztucznainteligencja #pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
  • Odpowiedz
@mirko_anonim nie ma sensu już to. Wszystko będzie dostępne z chmury Microsoftu, Amazona czy Googla. Nikt nie będzie zatrudniać programisty, który będzie tworzył jakieś modele...będzie AI as a Service i tyle. Zawód programisty klepacza zniknie. Nie trać czasu.
  • Odpowiedz
@w00nski cloud, devops. Bardziej rozwojowe w mojej ocenie. 14 lat jestem w branży. Obecnie level VP. Myślę, że wiem co mówię. Oczywiscie jeszcze parę ładnych lat mniejsze firmy będą sobie kodowaly tematy same, ale w długim terminie AI i wielka czwórka przejmie wszystko.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zwykli klepacze crudów przebranżowią się na klepanie crudów w oparciu o wystawione API do AI. Ale ktoś to API będzie musiał napisać i wytrenować model. No ale to już zadanie nie dla klepaczy crudów, bo tutaj trzeba wiedzieć co się robi. Ja powoli zacząłem ogarniać AI, ale nie wiem czy się zdecyduję pójść w to zawodowo.
  • Odpowiedz
skoro powstają takie wielkie narzędzia jak ChatGPT to nie ma racji bytu to, ze jakaś firemka tworzy swój własny model, skoro może użyć tego?


@mirko_anonim: komplenie nie masz pojecia o czym piszesz, a podobno sie tego uczysz? daj sobie spokoj.
Ja w pracy robie jeden model miesiecznie, a nawet nie jestem na zadnym stanowisku z AI/ML
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Przeczytaj ile pamięci i zasobów pochłania model ChatGPT (podpowiem, że do tego stopnia to kosztowne, że jest na skraju bankructwa)

;) wyobrażasz sobie, że ten jeden model AI ma niby ogarniać "wszystko" ? :)
  • Odpowiedz
Zwykli klepacze crudów przebranżowią się na klepanie crudów w oparciu o wystawione API do AI. Ale ktoś to API będzie musiał napisać i wytrenować model. No ale to już zadanie nie dla klepaczy crudów, bo tutaj trzeba wiedzieć co się robi. Ja powoli zacząłem ogarniać AI, ale nie wiem czy się zdecyduję pójść w to zawodowo.


@groman43: Naczy ja nwm czy Wy sobie zdajecie sprawy, że są jeszcze firmy co
  • Odpowiedz
Nie jest ważne co sobie w IT wybierzesz. Bądź w tym dobry i będziesz zarabiał dużo pieniędzy. W AI jest ten plus, że właściwie sufit nie istnieje, przynajmniej na ten moment.
  • Odpowiedz
Zaora programistów w 2024, w 2025 jakieś copility i AI dobiją.


@nad__czlowiek: Nie jest to możliwe, bo żeby AI działało i nawet "z kapelusza" tworzyło kod na podstawie już stworzonych MILIONÓW linijek kodu, to te miliony linijek musiałyby być jakoś już na starcie rozsądnie napisane.

Co innego nowy projekt od 0 pisany ze wsparciem AI, co innego rozsądny code base w firmach gdzie core biznesu to IT a co innego monolity czy nawet mikroserwisy w bankach, ubezpieczalniach, firmach farmaceutycznych, instytucjach rządowych gdzie tam jest jedna wielka AMBA i tego się nie da zoptymalizować AI bo tam niema ŻADNYCH REGUŁ oraz NIK NIE WIE DO KOŃCA JAK TO
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Pisanie sobie kodu czy pisanie sobie modelu (przez kod czy wyklikując) opiera się na tym samym: inżynieria, matematyka, IT = information de auutomatique, automatyzacja informacji, jest input i ma być output zgodnie z celami i zasadami.

Teraz mamy programistów co robią nudne CRUDy i tych co robią bardziej skomplikowane rzeczy. W przyszłości będziemy mieli programistów robiących proste modele AI, i takich co będą robić bardziej skomplikowane.

Cała reszta to tylko narzędzia które i tak szybko się zmienią.
  • Odpowiedz