Wpis z mikrobloga

Czasami mam cos takiego podczas snu że dziwnie zaciskam szczeke, w takim sensie ze np.dół popycham w lewo. No chyba ze to jakaś projekckj mozgu, ale nie tak dawno pobolewał mnie jeden lekko kontuzjowany ząb po tym, wiec nie wiem. W kazdym razie w trakcie tej prpojekcji, albo po niej gdy chce sie wybudzić mam paraliż senny i wtedy jęcze probujac wołać o pomoc bo sie boje ze je wyłamie, a przez chwile nie moge sie ruszyc. Mialem tak np. ostatniej nocy. Czy to ma coś wspolnego z psychiką?

#psychologia #psychiatria #pytanie #pytaniedoeksperta #zdrowie #medycyna #stomatologia #zeby
  • 20
@essos potwierdzam kolege wyzej. Chorobe diagnozuje dentysta ale standardowym pytaniem, czy pan zgrzyta w nocy. No kur... Mieszkam sam i nie wiem jak mam to sprawdzic ????
@essos to jest chyba na tle nerwowym/ uwarunkowane genetycznie mam to ja, rodzeństwo i jedno z rodziców

nie pamiętam dokładnie ale ta przypadłość dotyczy to ok 20% populacji

jak z tym nic nie zrobisz to będziesz miał duże problemy z ubytkami (ścieranie szkliwa) zęby są na całe życie
  • 0
@mkorsov: Juz mam duze problemy z ubytkami. Ale pierwszy raz słysze ze moge miec jakis bruksizm. Z tym ze np. w dzien moge do kontrolowac, tylko w nocy nie mam jak.

Nie slyszalem zeby ktokolwiek w rodzinie u mnie mial z tym problem

Jak u Ciebie wyglada to zaciskanie w dzien? Robisz cos i tluczesz tymi zebami jak w trakcie mrozu czy co?
@essos: na początku pójdź na konsultację do dentysty i jak najszybciej zrób szynę relaksacyjną bo później będzie trzeba odbudować te ubytki, możesz spróbować botoksu, fizjoterapii stomatologicznej, no i może musisz założyć aparat ortodontyczny jak masz krzywy zgryz
@essos ja żulem gumę do żucia, u mnie jest/ był to taki odruch bezwarunkowy, po botoksie nie ma się takiego hapsniecia ale największą robotę robi ta wkłada do spania

idź do dentysty na konsultacje tak jak zasugerowała @frecklie
@essos: u mnie jedni mówili że to przez stres i zgryz mało ważny a inni że zgryz najważniejszy. poprzyglądaj sie sobie jak reagujesz w stresujących momentach, bo może mocno napinasz te mięśnie i potem tak odreagowujesz też w nocy
  • 0
@frecklie: @mkorsov @joks @N0vember A wiecie może czy obijanie zębo w rytm jakiejs frazy ktorą sobie powtarzam w glowie, albo jakiejs piosenki (ktora mi leci w glowie) to nie są jakies zaburzenia kompulsywne czy cos w tym stylu?
Teraz dopiero staram sie nad tym panowac, bo wczensiej nie bralem do siebie ewentualnych konwekwencji

I jeszcze jedno. Tez tak macie ze sie budzicie w nocy zeby te zęby uwolnic, ale nie jesteście
@essos ja co dziennie łapie się na tym że jak jadę autem albo sobie coś rozkminiam to sobie zaciskam szczękę (i jest to pewnie na tle nerwowym)

dzięki temu, że w nocy mam ta wkładke do ryja i botoks raz na pół roku + to, że nie żuje gumy (nie trenuje mięśni żuchwy) to już to tak nie szkodzi zębom i nie muszę raz na miecha chodzić do dentysty tylko normalnie wizyta
@essos: poszukaj sobie pod hasłem "stimming" i "stimowanie"
Zasadniczo teraz odchodzi się od powstrzymywania tego sposobu regulacji emocji, pod warunkiem, że nie szkodzi delikwentowi ;)
  • 0
@d3lf1n: Ja od jakiegos czasu mam tez cos takiego ze np. mocno napinam swoje palce u rąk. A jeszcze wczesniej (chyba rpzy początkach tego typu "rozładowywania emocji" np.jesli bylem poza domem i mialem rece w kieszeni a tam dowodsiboso ty, to w sytuacji jakiegos napiecia troche go zaciskałem, niby nie za mocno, ale w końcu złamałem :P
@essos: Oprócz stresu i krzywego zgryzu, może to być spowodowane pojedynczym zębem, który zanadto wystaje (np. dentysta źle wyprofilował koronę lub plombę w górnej części zęba - w części żującej czy jakoś tak).
Suplementowanie magnezu łagodzi odruch zaciskania i sam odruch też może być spowodowany wyłącznie niedoborem magnezu.
Może to też być spowodowane skrzywieniem miednicy albo ogólnie któregokolwiek odcinka kręgosłupa, który zmienia pozycję głowy, a razem z tym ułożenie żuchwy względem