Wpis z mikrobloga

Jakie spółeczki macie w portfelu? Dodacie uzasadnienie dlaczego se je macie?
#inwestycje #gielda #gpw #sp500 #s&p500

Ja wszedłem w to na 4 lata (za 4 lata ciem wziąć kredyt na mieszkanie w powiatowym i wszystkie akcje wyczyszcze na wkład własny) i mam takie o:

DOBRA KONSUMENCKIE

- NYSE: Toyota zarąbiste samochody to są, ekonomiczne, więc ludzie nie przestaną ich kupować mimo zbiednienia. Potwierdza to Beta = 0.52. Do tego elektryki najlepsze, a teraz jest moda na elektryki. Przychody rosną stabilnie od lat i aż 100k dolarów rocznie zysku na 1 pracownika. P/E = 12. Dywidendowa spółka.
- NASDAQ: Pepso co dobre picie limicole. Ludzie nie przestają kupować pepsi nawet jak biednieją, są uzależnieni. Potwierdza to Beta = 0.58. Bardzo wysokie ROE = 61% z ostatnich 5 lat. Z minusów to tylko 26k dolarów rocznie zysku na pracownika, ale może w krajach 3 świata mają też tych pracowników i to nie jest problem. Arystokrata dywidendy.

OPIEKA ZDROWOTNA
Zakładam, że na zdrowiu się nie oszczędza, więc mimo zbiednienia ludzi będzie gitówa.

- NASDAQ: Amgen framaceutyki, żeby się zdywersyfikować, bardzo wysokie ROE = 94% z ostatnich 5 lat. Beta = 0.58. Problemem jest zadłużenie na poziomie 789%. Nie sprawdziłem tego i kupiłem, więc jusz trudno, trzymam. Zobaczymy czy wytrzyma te wysokie stopy. Dwyidendy są.
- NYSE: UnitedHealth spółeczka z branży usług zdrowotnych, gigant, bardzo wysoka kapitalizacja ponad 500 mld. dolarów. Przychody rosną stabilnie od lat. Beta = 0.64. Przychody stabilne, choć nie rosną jakoś super. Dywidendy symboliczne.
- NYSE: Eastman Chemical Company wyposażenie. Beta = 0.51. Przychody stabilnie rosną. Dywidendy symboliczne.
- WIG: KRKA zagraniczna spółeczka farmaceutyczna, zarabia w Euro a notowania na polskim parkiecie. Wyniki rosną długoterminowo.

REIT
REITy dostały teraz po tyłku najbardziej chyba.

- NASDAQ: Gaming & Leisure Properties chciałbym kupić, ale nie ma na xtb. Ciekawy model biznesowy tego REITa. Aż 43mln. rocznie na 1 pracownika przypada. Przychody rosną elegancko. Dywidenda 7% z ostatnich 5 lat.

PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY
jest moda na wojny, a decyzji zbrojeniowych nie zmienia się z miesiąca na miesiąc. To są decyzje na lata zwłaszcza, że lecą na to wydatki rządowe i zawsze można kasy dodrukować.

- NYSE: Northrop Grumman Corporation zastanawiałem się czy nie lepiej będzie wziąć większej spółeczki Lockheed Martin Corporation, ale tamci są znacznie bardziej zadłużeni. Beta = 0.424.

TECHNOLOGIE
Mimo tego, że branża rosła najbardziej przez ostatnie lata to moim zdaniem wciąż nie ma branży, która ma lepsze perspektywy. Do tego pod pretekstem pandemii, upowszechnienia przetwarzania języka naturalnego NLP (czat gpt) i straszenia kryzysem firmy technologiczne pozwalniały mnóstwo ludzi optymalizując kadrę. Programiści stali się tańsi.

- NASDAQ: Cisco bezpieczeństwo sieci, porządna spółeczka, a niedawno był spadek kursu, bo wyniki finansowe były poniżej oczekiwań
- NYSE: Garmin sieci. Wszystko gitówa. Zadłużenie 2% xD
- NYSE: Visa lubię spółeczkę. Jest wzrost przychodów od lat stabilny i wydaje się, że jest jeszcze miejsce do wzrostów popularności płatności kartą na świecie - w krajach 3 świata popularyzacja kart, a w krajach rozwiniętych likwidacja gotówki. Aż prawie 600k dolarów rocznie zysku na pracownika z ostatnich 5 lat.
- WIG: Brand24 spółeczka z niepowtarzalnym produktem/usługami. Polega na śledzeniu swojej marki w internetach. Ułatwia analizowanie co tam o nas piszą i gdzie. Patrząc na wskaźniki to co jest najlepsze to Beta = 0%! Teoretycznie, więc firma ma w dupie wszystkie kryzysy, wojny i pomysły POPISu rozwalające nasz kraj. Niestety jest dość droga i ostatnio wyniki finansowe się pogorszyły mimo wzrostu marży, m.in. z powodu spadku USDPLN, bo zarabiają głównie za granicą w USD. Myślę, że dolar nie będzie już dalej spadał, FED planuje gdzieś od marca rozluźnić politykę monetarną. Patrząc przyszłościowo to nie wyobrażam sobie teraz prowadzenia firmy bez takiej usługi śledzenia marki w internecie. Wierzę w te spółeczkę.
- MWIG40: txt dostawcy czatbotów. Teraz upowszechniła się moda na NLP i konkurencja będzie rosnąć, a także firmy będą samemu implementować sobie takie rozwiązania dlatego mówi się, że przestała być to spółeczka wzrostowa i zamieni się raczej w dojną krowę, ale wciąż ROE = 112%, więc dojna krowa z rosnącą dywidendą i ogromnym ROE to jest super rzecz.
- WIG: ifirma główne przychody z taniej księgowości internetowej, śladowe z własnej chmury i rekrutacji pracowników. Najbardziej przejrzyste sprawozdania jakie widziałem. Mocna i prosta polityka dywidendowa, wypłacają co 4 mies. i rosnącą w perspektywie roku. Dużo gótówki w kasie. Spóleczka se radzi super mimo gównianej strony internetowej i braku ważnych usług takich jak przechowywanie dokumentów w ich siedzibie, więc jest miejsce do poprawy. Jak to zrobią to poprawić się powinni. Rośnie od wielu lat, niewiadomo gdzie jest koniec tych wzrostów. Ogłoszenia o pracę dla programistów bardzo fajne, widać, że jest tam miejsce na rozwój, a pensyjki są rynkowe. Firma we Wrocławiu, więc ludzie normalni, mili, nie to co w tej wielkiej Warszawie. BETA = 0.39.
- WIG20: Orange potężny gigant technologiczny, bo poza telekomunikacją zajmują się też rozwojem systemów informatycznych na całym świecie (nawet Afryka i bliski wschód) jak np. do dekoderów VOD i przetwarzaniem dużych wolumenów danych (AI te sprawy). O czym malo ludzi wie od jakiegoś roku Orange dopisuje klauzulę inflacyjną do umów abonamentowych o jakiś tam zmodyfikowany wskaźnik inflacyjny. Jak popatrzymy na linkedin na pracowników to ludzie pracują tam po wiele lat, więc pewnie są dobrze traktowani i podwyżki lecą regularnie. W końcu to francuska firma, a Francuzi szanują siłę roboczę nawet poza francuską.

PRZEMYSŁ CIĘŻKI
Ma teraz ciężkie chwile. Niemcy dostali po nosie, a to nasz główny eksporter. DAX jednak ostatnio jakby zaczął się podnosić, więc myślę, że dużo gorzej jusz nie będzie.

- WIG: Odlewnie malutka, tania spółka z wysokim ROE = 24% z ostatnich 5 lat. Działają na rynkach zagranicznych. W Niemczech teraz spowolnienie i kurs spada, więc troche łapanie noża. Mają system akcji pracowniczych, dbają o kurs i dywidendę. BETA = 0.46.
- MWIG40: Mobruk największa recyklingowa firma w Polsce. Recyklingują odpady przemysłowe czyli także odpady z innych recyklingowani jak np. popiół po recyclingu. Z ostatnich 5 lat ROE = 46%. Widzę szanse w recyclingowaniu bomb ekologicznych. Z tego jest ogromna kasa. Ostatnio kupili spółeczkę w Poznaniu, która czymś takim się zajmowała, a mamy tam jakieś bomby ekologiczne do usunięcia do czego zobowiązany jest samorząd. Za czasów PISu, który lubił wszystko centralizować, samorządy zachodnich miast miały mniej pieniędzy. Może coś się ruszy w temacie. Kiedyś na pewno musi to być zutylizowane, bo zniszczymy środowisko. Wtedy nie będzie się patrzyło na gospodarkę tylko będą ratować w pośpiechu przyrodę, BETA = 0.33. Może też KPO pomoże, przypominam, że Polska wyżebrała ok. 50 mld euro pożyczek z UE. Na razie dostała 5 mld. euro na wiatraki.
aczutuse - Jakie spółeczki macie w portfelu? Dodacie uzasadnienie dlaczego se je maci...

źródło: 8b4

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@aczutuse:

Toyota zarąbiste samochody to są, ekonomiczne, więc ludzie nie przestaną ich kupować mimo zbiednienia.


Nie no widzę profesjonalna analiza spółek z dokładną analizą finansów, perspektyw, potencjału na wzrost ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Nie mówię że te spółki są złe, ale dlaczego po prostu nie załadujesz się w SP500 zamiast szukać "perełek"?
  • Odpowiedz
  • 0
Nie mówię że te spółki są złe, ale dlaczego po prostu nie załadujesz się w SP500 zamiast szukać "perełek"?


@Polska5Ever: bo w czasach kryzysowych nie kupuje się szerokiego rynku
  • Odpowiedz
- NYSE: Toyota zarąbiste samochody to są, ekonomiczne, więc ludzie nie przestaną ich kupować mimo zbiednienia. Potwierdza to Beta = 0.52. Do tego elektryki najlepsze, a teraz jest moda na elektryki.

@aczutuse: Najgorsze elektryki w branży, do tego ich prawie w ofercie nie ma. Jest ten bz4x i jego wariacje od subaru i lexusa. Ja tylko przypomnę, że musieli wstrzymać tego sprzedaż, bo odpadały koła na początku.
  • Odpowiedz
@aczutuse: jak spadnie to kupuje. Jak urośnie to sprzedaje. Kiedyś po studiach też analizowałem spółki przy pomocy różnych wskaźników. Wszytsko działa na papierze a potem przychodzi coś niespodziewanego i cały model się wywraca. Teraz kupuje jak spada i sprzedaje jak wzrosło i nigdy nie miałem tak dobrego wyniku na portfelu. Zero analizy. Blue czipy tanie= kupuje. Ostatnio WIG banki spadły mocno. A teraz wzrosły. Sprzedałem wszytsko w #!$%@?. Zaraz znów spadnie
  • Odpowiedz
spadnie to kupuje. Jak urośnie to sprzedaje


@Fury_Warrior: kurde, to jest strategia której jeszcze na mirko nikt nie próbował. W ten sposób chyba nawet na plus można by wyjść ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Fury_Warrior: podzielam, lepiej iść w pewniaki wyróżniające się cyklicznością niż w jednowystrzałowe spółki. Masz teraz coś z takich na oku albo znasz stronkę, która takie pewniaki wyłapuje?
Na GPW świetną sprawą jest inwestowanie w nasze cykliczne spółki bankowe, oczywiście w miarę na spadkach, zauważyłem że trend się powtarza co rok/dwa.
  • Odpowiedz