Wpis z mikrobloga

2023 rok powoli zmierza ku końcowi, a dalej nie ma żadnych racjonalnych badań na to, że jedzenie wysoko przetworzone szkodzi zdrowiu, kiedy się wreszcie ich doczekam? Czy tak ciężko podzielić jakieś zwierzęta na dwie grupy, dać im tyle samo kalorii jedzenia, jednej grupie żywność wysoko przetworzoną, drugiej "zdrową" nisko przetworzoną i badać? Czy po prostu badania nie wychodzą, to nie publikujemy? Bo np. w 30 letnich badaniach na makakach nie wyszło, ale może kiedyś się uda, czekam z pizzą w łapie, aż ktoś to w końcu udowodni.
#dieta #nauka
  • 35
@Djuk94: Wiesz co to jest badanie randomizowane?
Weź 2000 ludzi i przypisz ich losowo do grupy badanej i grupy kontrolnej
Badasz im ciśnienie
Grupa kontrolna je jak dotychczas a grupa badana ma ograniczoną podaż soli przez jakiś okres
Znowu badasz im ciśnienie
Grupa badawcza ma mniejsze ciśnienie po ograniczeniu soli a grupa kontrolna ma to samo
Gdzie tu doszukujesz się kontrowersji???
@Pan_Szeryf: To, że nie zawsze dieta z niską ilością sodu wykazuje zmiany, co sam wysłałeś xD Już #!$%@?ąc, że grupa kontrolna może spożywać więcej kalorii niż gruba badana, w niektórych z tych badań (pewnie w większości tych, w których wyniki są znaczące).
@Djuk94: W świecie komputerowym może i miałbyś jakąś słuszność ale w takim nie żyjemy.
1. Nasz świat i medycyna działa tak że nie wszystkie badania potwierdzają jakąś tezę, jeżeli masz 1000 badań i 10 wskazuje inną tezę niż 990 to zgodnie z zasadą wielkich liczb bardziej prawdopodobne są wyniki tych 990. Medycyna jest taka że dosłownie jakiego tematu nie wybierzesz zawsze znajdziesz badanie / przypadek przeczący.

2. Znowu zgodnie z zasadą
@Pan_Szeryf: 1. To chyba się za bardzo na badaniach klinicznych nie znasz, jeżeli lek działa, to zawsze będzie miał większą wartość niż placebo, natomiast jeżeli dieta niskosodowa chociażby w jednym badaniu byłaby skuteczna (a pewnie jest takich badań więcej) to trzeba się zastanowić, dlaczego tak jest, jakie czynniki to spowodowały itp.
Te liczby też z dupy, skąd wiesz, że akurat 990 z 1000 się zgadza? Wysłałeś mi 11 badań, sprawdziłem 3,
@Djuk94:

jeżeli lek działa, to zawsze będzie miał większą wartość niż placebo

Niby dlaczego? Masz masę leków które na jednego działają a na innego nie

to trzeba się zastanowić, dlaczego tak jest, jakie czynniki to spowodowały itp.

Każde badanie posiada coś takiego jak omówienie

czasem badacze sami robią tego typu badania porównawcze, ale może wystąpić w nich cherry picking.

Tak metaanalizy to zdecydowanie cherry picking

2. Biorą to pod uwagę
"Finally,
@Pan_Szeryf: No tak, są leki, które działają na jednego, a na drugiego nie, związane jest to zazwyczaj z efektem nocebo/placebo. Bo tak, w aptece sprzedają leki, które są typowym placebo i sam się na to niestety nie raz natknąłem.
Tak, każde badanie ma coś takiego jak omówienie, a w tym omówieniu nie są podane wszystkie kluczowe czynniki, bo nie były one badane przez nich xD
Tak, są metaanalizy, które nie analizują
@Pan_Szeryf: Examine cytuje te badania, które im pasują, tak samo jak ty, zazwyczaj im większa średnia waga osób, tym większe spożycie sodu, dlatego też wychodzi, że spożycie sodu zwiększa ciśnienie krwi. Nie ma lobby-antysodowego, po prostu większość ludzi ma błędne myślenie i nie jest tego świadomym, bo nie są w stanie poprawnie zinterpretować badania naukowego, czytają sam abstrakt jak ty i nie myślą o tym, żeby hmm, sprawdzić jakie średnie bmi
@Djuk94: Ja wyszedłem z tezą sodu więc ja wysyłałem badania. Ty wyszedłeś z tezą okrągłej ziemi więc czemu niby ja ci mam cokolwiek udowadniać? Jak z czymś wychodzisz to ty podajesz argumenty.
@Pan_Szeryf: Nie wyszedłem z tezą, tylko z faktem, to ty wyszedłeś z tezą i to nietrafioną, dlatego kazałem Ci wysłać badania, Ty wysłałeś mi badania, ja zacząłem je punktować, dosyć słusznie, bo coś nie zawsze wychodziło, a sami naukowcy pisali o tym, że jest to kontrowersyjne, a ty to przedstawiłeś, jakby to było faktem, a więc podałem Ci coś, co jest rzeczywistym faktem, że ziemia jest okrągła.
W ogóle beka, że
@Pan_Szeryf: Ta dyskusja chyba nie ma już sensu, bo jeżeli takie coś wysyłasz to oznacza jedynie to, że zapomniałeś o czym wcześniej pisałeś. Wysłałeś mi badania, które miały potwierdzić twoją tezę i to na nich się skupiłem, więc gdzie jest straw man? Wtedy, gdy cytowałeś jakieś badanie i ja dałem też cytat z tego samego badania, które wysłałeś + znalazłem rzecz, która koreluje się tak samo silnie jak twój sód, czyli