Wpis z mikrobloga

2023 rok powoli zmierza ku końcowi, a dalej nie ma żadnych racjonalnych badań na to, że jedzenie wysoko przetworzone szkodzi zdrowiu, kiedy się wreszcie ich doczekam? Czy tak ciężko podzielić jakieś zwierzęta na dwie grupy, dać im tyle samo kalorii jedzenia, jednej grupie żywność wysoko przetworzoną, drugiej "zdrową" nisko przetworzoną i badać? Czy po prostu badania nie wychodzą, to nie publikujemy? Bo np. w 30 letnich badaniach na makakach nie wyszło, ale może kiedyś się uda, czekam z pizzą w łapie, aż ktoś to w końcu udowodni.
#dieta #nauka
  • 35
  • Odpowiedz
@Djuk94 wołaj jak się dowiesz. Chłopski rozum podpowiada, że wysokoprzetworzone bedzie gorsze, ale skoro twierdzisz, że nie ma dowodów. Sam jestem ciekaw.
Może jest odwrotnie. Korpo robiąc badania wykrywa, że ich produkt szkodzi zdrowiu i go nie publikuje. Ale hej, korpo by takich rzeczy nie zrobiło! ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 1
@kartofel: Niezbyt, bo jest dużo badań, że wysoko przetworzone jedzenie szkodzi zdrowiu, ale wchodzisz w te badanie i tam zwierzęta badane mają 20% większą masę od grupy kontrolnej, czyli mocną nadwagę/otyłość, więc jak mają być zdrowe. Jedyne co takie badanie mówi, to to, że myszy są jak ludzie, po prostu jak jedzenie jest smaczne to lubią dużo zjeść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Djuk94: Ale co to znaczy wysoko przetworzone jedzenie wg ciebie? Zdefiniuj. Bo chipsy, zupki chińskie, słodzone napoje, jogurty, słodycze z syropem glukozowo-fruktozowym i olejem palmowym są np. wysoko przetworzonymi rzeczami i są niezdrowe. A już np. wysokoprzetworzone pomidory w postaci koncentratów, przecierów są dla odmiany bardzo zdrowe, gdyż zawierają więcej likopenu(przeciwutleniacz).
Więc po co ci badania na "wysoko przetworzone" jedzenie skoro masz badania na syf, które te rzeczy zawierają i są
  • Odpowiedz
  • 0
@Piks0n: To poproszę badanie na to, że te rzeczy są niezdrowe, skoro tak to łatwo stwierdziłeś, to na pewno to też ma potwierdzenie w badaniach, prawda? Tylko pamiętaj, te same zmienne kontrolne (czyli, że jednostki badane z dwóch grup miały te same bmi i spożywały tą samą ilość kalorii) przy osobach jedzących te "syfowe" żarcie i "normalne zdrowe" jedzenie.
  • Odpowiedz
@Djuk94: Nie no ty serio mi każesz szukać badania czy cukier albo syrop glukozowo-fruktozowy jest szkodliwy? XD Czy chipsy i zupki chińskie zaweirające tłuszcze trans, w #!$%@? soli i inne toksyczne rzeczy też? Wszystko masz na wyciągnięcie ręki na googlach. Miliard badań na google scholar. Po angielsku najlepiej
  • Odpowiedz
  • 0
@Piks0n: Znajdź badanie, które potwierdza, że "syfowe" żarcie jest mniej zdrowe niż żarcie uważane za "zdrowe" w tej samej kaloryczności, czekam.
Nie mam nic do wyciągnięcia w google scholar, straciłem dziesiątki godzin na to, aby znaleźć badanie mówiące, że syfowe żarcie jest szkodliwe i w każdym, ale to w każdym badaniu wykazującym to, masa osób i zwierząt jedząca "syfowe" żarcie wzrosła, dlatego też miały gorsze wyniki badań i częściej chorowali na
  • Odpowiedz
  • 0
@kartofel No niestety chłopski rozum i wiara w badania epidemiologiczne, które nie mają żadnej wartości naukowej u ludzi jest spora jak widać. Zapomniałem o tych makakach, że rzeczywiście jest badanie i naukowcy sami stwierdzili, że nie ma znaczącej zmiany w zdrowiu pomiędzy makakami królewskimi na restrykcji kalorycznej jedzącymi przetworzone jedzenie (UW) vs makakami na restrykcji kalorycznej jedzącymi jedzenie nisko przetworzone (NIA)

Między kontrolnymi grupami, które mogły jeść tyle ile chciały jest spora
Djuk94 - @kartofel No niestety chłopski rozum i wiara w badania epidemiologiczne, któ...

źródło: UW vs NIA

Pobierz
  • Odpowiedz
Między kontrolnymi grupami, które mogły jeść tyle ile chciały jest spora różnica, bo małpy jedzące przetworzone jedzenie jadły więcej niż małpy jedzące nisko przetworzone jedzenie, w efekcie czego były sporo grubsze.


@Djuk94: no i jaki wniosek z tego wyciągniesz? może przetworzone żarcie jest tak zaprojektowane żeby nie hamować głodu? może to że z roku na rok coraz więcej jest otyłych osób (w Polsce i chyba już przebiliśmy 30% wśród dorosłych) to
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Szeryf: Niezdrowość fastfoodów polega na tym, że są dobre, a jeżeli rzecz jest dobra, to się częściej do niej wraca + chce się więcej i więcej, stąd jedynie ich "niezdrowość", że niektórzy nie mają kontroli i wpierdzielają tego w opór. Jest badanie na zwierzętach, że jak da się im nieograniczoną żywność do spożycia, dla jednej grupy zdrową, dla innych przetworzoną, to zwierzęta jedzący żywność przetworzoną są średnio 15-20% grubsze..
  • Odpowiedz
  • 0
@kknbjd: Wyciągnąłem z tego wniosek, że jedzenie fastfoodów jest tak niezdrowe jak granie w gry lub uprawianie seksu, w normalnej ilości nie ma nic w nich niezdrowego.
Tu jest badanie w którym nie zaobserwowano istotnych zmian u starszych myszy spożywających pokarm o wysokim indeksie IG, zmianę składu ciała zaobserwowano tylko u myszy młodych. Ponadto u starszych myszy tak karmionych zaobserwowano wzrost wrażliwości na insulinę.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-009-1466-9
  • Odpowiedz
@Djuk94: Jest coś takiego jak piramida odżywania według której aby określić czy coś jest zdrowe musi najpierw:
1. Mieć odpowiednią ilość kalorii
2. Mieć odpowiednie makro składniki
3. Mieć odpowiednie mikro składniki i pseudo-witaminy

Ok, powiedzmy że mówimy tylko o przeciętnych otyłych amerykanach. Weźmy więc dietę fast-food'ową
1. Czy ma odpowiednią ilość kalorii? - nie, ma ich za dużo jak dla osoby otyłej
Odpada już na pierwszym punkcie aby nazwać ją
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Szeryf: Nie chodzi mi o dietę fastfoodową otyłego amerykanina, tylko o dietę fastfoodową normalnej osoby, która spożywa 2k kalorii dziennie, bo tak, da się jeść tylko 2000 kalorii fast foodów dziennie. Jak te pseudo-witaminy wpływają na organizm? Aminokwasy, które są wytwarzane w organizmie są na pewno bardzo potrzebne do działania, na pewno dostarczając taki posiłek nie ma się ich nadmiaru xD
  • Odpowiedz
@Djuk94: Jeżeli będzie spożywał same fast foody to nie będzie to najlepsza opcja. Weźmy przykładową dietę opartą o mcdonald:
Kalorie - ok
Makro - za mało białka
Micro -
1. Nie wystarczająca ilość niektórych witamin
2. Złe proporcje sodu, potasu i magnezu
3. Mało błonnika, antyoksydantów, flawonoidów, probiotyków
Dodatkowo mała objętość tego jedzenia

Jak od czasu do czasu tak przejesz dzień to nic ci nie będzie
Ale jak będziesz odżywiał się
Pan_Szeryf - @Djuk94: Jeżeli będzie spożywał same fast foody to nie będzie to najleps...

źródło: cronometer.com_

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Szeryf: Tak? I co wyszło z tych złych proporcji sodu, potasu i magnezu z badań epidemiologiczny? Bo oczywiście badań klinicznych pewnie nie ma, bo nie wychodzi jak zawsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak, za mało białka, bo spożycie białka jest na pewno tak wysokie, jak to piszą dietetycy, aby ludzie kupowali odżywki białkowe xd

Mało błonnika, antyoksydantów, flawonoidów, probiotyków, kun, łosi, saren, jenotów, dzików itd.

Tak, bo
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Szeryf: Czy ty próbujesz przekładać badania epidemiologiczne nad badaniami klinicznymi, w których bada się wpływ jednego czynnika, nie bacząc na jakiekolwiek zmienne kontrolne, jak wiek, masa ciała itp? Bo objawy niedoboru błonnika/antyoksydantów i nadmiaru soli korelują z wysoką masą ciała całkiem przypadkowo, a osoba taka jak ja, żadnych objawów ich nie uświadcza (a biegunki czy zaparcia to nie jest objaw, na który czeka się latami xd), ciekawe dlaczego? Ah, te badania
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Szeryf: Super, ale teraz zamiast spamować byle jakimi badaniami, w których część nie pasuje do twojej tezy, jak np. te: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35381194/ (które wykazało, że nie było zmian xD) Podaj badanie, gdzie mamy odniesienie do masy ciała pacjentów i do tego ile kalorii taka dieta posiadała w porównaniu do diety z niską ilością sodu.
  • Odpowiedz