Wpis z mikrobloga

Wszyscy kojarzą Adama Mckiewicza ale jego żona Celina Mickiewiczowa była niezłym ziółkiem, Mickiewicz pojął ją za żonę w Paryżu 22 lipca 1834 i razem mieli 6 dzieci, nie była zbytnio lubiana w środowisku polskiej emigracji, Zarzucano jej rozrzutność, brak umiejętności gotowania, tendencje do dominacji w związku, niezrównoważenie psychiczne, W 1838 roku uznała się za wieszczkę, a także wcielenie Matki Bożej, odkupicielkę Polski, emigracji i Żydów. Twierdziła też, że posiada moc uzdrawiania. Adam Mickiewicz początkowo sam opiekował się żoną lecz jej stan psychiczny się pogorszył i oddał ją do szpitala psychiatrycznego. Adam Mickiewicz na początku małżeństwa tak o niej pisał „Celina jest żoną jakiej szukałem, śmiała na wszystkie niewygody, przestająca na małym, zawsze wesoła”

#logikarozowychpaskow #rozowepaski #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #nauka #zwiazki #milosc
wakxam - Wszyscy kojarzą Adama Mckiewicza ale jego żona Celina Mickiewiczowa była nie...

źródło: 800px-Celina_Mickiewiczowa

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@wakxam później już mu się odwidziało, bo pisał że jest poprostu głupia i w sumie to nie mają o czym ze sobą gadać. A że babka też miała swoje za uszami to się zgadzam, bo nie ukrywała że wyszła za niego dla hajsu i sławy.
  • Odpowiedz
@wakxam: Nawet z tego zdjęcia źle jej z oczu patrzy...

A u mnie w szkole pamiętam jak nauczycielka mówiła o niej że ta Celina to biedna kobieta była, bo ona zawsze taka biedna i zahukana, wiecznie zdradzana i olewana przez męża, siedziała sama w jednym pokoju z szóstką dzieci, a tymczasem Mickiewicz za ścianą w pokoju obok codziennie grzmocił inną kochankę.

I teraz mnie zaskoczyłeś.
  • Odpowiedz
  • 9
@popiolka może to o niej pisał
Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
A dusze masz gorszą, gorszą niżeli!…
Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!
I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta!
Bodaj!… Niech, czego się dotkniesz, przeleje się w złoto!
Gdzie tylko zwrócisz serce i usta,
Całuj, ściskaj tylko złoto!
  • Odpowiedz
@Gieekaa: Owszem, jedynym żyjącym krewnym jest Roman Górecki ur. 1968 r. to jest 3x pra wnuk Mickiewicza, tj potomek z najstarszej córki Mickiewicza - Marii Rymwid-Mickiewicz h. Poraj która wyszła za Tadeusza Goreckiego h. Dołęga.
  • Odpowiedz
@galicjanin: Do łóżka mu zaglądałam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale jest na FB, Linkedinie i tu z lekka czuję się zaskoczona bo mamy 3 wspólnych znajomych. Ale to przez grono osób zakopanych w genealogii.
  • Odpowiedz
@wakxam ten guru ich sekty który ją uzdrowił i wyciągnął z psychiatryka, Andrzej Tomasz Towiański też niezły. Za wiki:

Pochodził z Wileńszczyzny. Był synem Jakuba i Izabelli z domu Pomarnackiej[2]. Studiował prawo na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, był asesorem Sądu Głównego w Wilnie. 11 maja 1828 w tamtejszym kościele oo. Bernardynów doznał objawienia religijnego. Utwierdziło go to w przekonaniu, które towarzyszyło mu od dziecka, że walką z bronią w ręku, wynikającą z nienawiści
420_3 - @wakxam ten guru ich sekty który ją uzdrowił i wyciągnął z psychiatryka, Andr...

źródło: Wańkowicz_Andrzej_Towiański

Pobierz
  • Odpowiedz