Wpis z mikrobloga

Jak wygląda przenoszenie uprawnień do kierowania pojazdami z innego kraju do Polski?
Chcę zrobić prawko na motocykl poza Europą i później nie płacić za to u nas drugi raz. Jakie kroki powinienem podjąć?
A może nawet ciężarówkę bym sobie zrobił na wszelki wypadek, jeśli wyszłoby taniej.

Swoją drogą, od jakiegoś czasu marzy mi się niewielki chopper, w stylu Yamahy Virago :)
Ładny, niedrogi, nie za szybki, nie za ciężki - coś dla początkującego ze świadomością, że po 40 już dobrym kierowcą jednośladu nie zostanie.

#prawojazdy #motoryzacja #motocykle #motocykle125 #motocykleboners #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta #ciezarowki
Altar - Jak wygląda przenoszenie uprawnień do kierowania pojazdami z innego kraju do ...

źródło: yamaha_virago_535_01

Pobierz
  • 16
@Altar: Jeżeli PJ jest zgodne z konwencją wiedeńska składasz wniosek o wymianę, tłumaczenia, zdjęcie itp i dostajesz polskie. Potrwa to kilka miesięcy bo obecnie urzędy weryfikują prawdziwość uprawnień.
Jeżeli PJ z kraju niebędącego sygnatariuszem KW to musisz najpierw wyrobić PKK i zdać teorie na daną kategorię.
  • 0
@Zelazko_MPM: Jest Konwencja Wiedeńska i ta druga też (nie pamiętam nazwy). Rozumiem, że takie tłumaczenie będzie bezterminowe i ważne w całej UE, bo jestem obywatelem Polski? Czy to świstek papieru, czy wbiją mi to normalnie na plastik?
Bo tutaj mogę sobie nasze PJ przetłumaczyć, ale na maksymalną ważność wizy, czyli np. kilka miesięcy, albo lat, gdybym miał lokalną żonę. Dlatego póki co nie tłumaczę i jeżdżę na lewo, ale myślę o
@Altar: Normalnie. Zdajesz na UKR, przyjeżdżasz do nas, wymieniasz na nasze. Teraz w ogóle jeżeli chodzi o ukraińskie to nawet nieważne zachowują ważność na terenie całej UE do końca 2023.
  • 0
@Zelazko_MPM: Czyli trzeba przetłumaczyć, a później tutaj zgłosić utratę i poprosić o duplikat. Ech, wszędzie tylko utrudniają ludziom życie... Żeby była jasność, w moim przypadku nie mówimy o ukraińskim.
@Altar: A nie prościej skoro przyjeżdżasz do Polski max na pół roku korzystać z prawa jazdy z zagranicy? Nie wiem jaki to kraj ale najczęściej jest właśnie ważne pół roku od wjazdu.
  • 0
@Zelazko_MPM: Mogą być podejrzliwi w stosunku do dokumentu z Wietnamu. Głupio byłoby mieć regres za brak uprawnień w razie wypadku. Wietnam też nie uznaje zagranicznych PJ.

@SpokojnyPan: Mam 182, więc może jeszcze się załapię ;)
  • 0
@Zelazko_MPM: Nie mam pojęcia. Wiem, że podpisali KW. Chciałbym mieć lokalne PW, bo tutejsza Policja bywa twardogłowa. W dodatku jak się nie zna języka, to lepiej mieć wszystko w papierach jak należy. Przerobienie kategorii A na polskie PW traktowałbym jak bonus.
@Zelazko_MPM: jesteś pewien, że jak zdam prawko kat. A w USA (gdzie obowiązuje konwencja Genewska - wiem, bo robiłem międzynarodowe w drugą stronę), to nie będzie to obowiązywać w PL?