Wpis z mikrobloga

Siemanko! Dziś zabieram Was na jarmark świąteczny w Bazylei, uważany za największy i najpiękniejszy w Szwajcarii. Coś w tym musi być skoro w 2021 zdobył pierwszą nagrodę „Best Christmas Market" w głosowaniu internetowym portalu podróżniczego „European Best Destinations”, a rok później drugą nagrodę. Co na pewno czyni go wyjątkowym to fakt, że w sumie nie jest to jeden jarmark a dwa znajdujące się na dwóch placach w centrum miasta - Münsterplatz i Barfüsserplatz.

Na 155 stoiskach i straganach można napić się Glühwein (grzane wino) lub Heisse Schoggi (gorąca czekolada), zjeść szwajcarski Raclette czy Fondue (roztopione sery) lub poszukać inspiracji na świąteczne prezenty. Na jednym z placów jest duża choinka, na drugim widoczna na zdjęciu piramida świąteczna. Oprócz tego jest tam wiele atrakcji dla dzieci, czy to mały diabelski młyn, czy Märchenwald (baśniowy las), w którym dzieci mogą zrobić świece lub dziadka do orzechów, ozdobić pierniki, kuć żelazo, bić monety, odlać cynowe formy, upiec chleb nad ogniskiem lub przejechać się małą kolejką. Jest też namiot gdzie czytane są bajki i wystawiany są teatrzyki kukiełkowe.

Będąc na jarmarku bożonarodzeniowym w Bazylei warto przejść się efektownie oświetloną ulicą Freie Strasee, która łączy oba place i wiedzie na rynek miejski, gdzie znajdują się kolejne dwie duże choinki, jedna na samym rynku, a druga na dziedzińcu ratusza.

Link do znaleziska: https://wykop.pl/link/7290625/jarmark-swiateczny-w-bazylei-2023-szwajcaria
Dzięki za wykopki!

Tag do śledzenia lub nie: #szwajcarskimszlakiem

#podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #szwajcaria #zainteresowania #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu
szwajcarskim-szlakiem - Siemanko! Dziś zabieram Was na jarmark świąteczny w Bazylei, ...

źródło: Untitled_3.12.1

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@szwajcarskim-szlakiem: warto dodać że ceny są niższe niż na jarmarkach w polsce, a do tego produkty o wiele klas lepsze, nawet głupi grzaniec musi być robiony według konkretnego tradycyjnego przepisu, inaczej można stracić stanowisko
@windows95 po 6CHF, w zeszłym roku miałem nieprzyjemność próbować w podobnej cenie w krakowie i warszawie, nigdy więcej
  • Odpowiedz
@Nemetiisto: ciężko mi to ocenić bo nie bylem na wrocławskim, ale nie rozmiar się liczy a jakość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@windows95: przykładowe ceny podaję w filmie. grzane winko w tym roku to koszt CHF 5 za 200 ml
@Deska_o0: tego niestety nie wiem, bo dawno nie byłem na polskich jarmarkach, ale dzięki za uzupełnienie. Czy jakoś jest lepsza, też ciężko mi
  • Odpowiedz
@szwajcarskim-szlakiem: ja w zeszłym roku się wybrałem, chciałem porównać z tymi które mam na miejscu, bardzo szybko pożałowałem swojej decyzji,w tym roku jeżeli odwiedzę zagraniczny to będzie to raczej niemiecki a nie polski
  • Odpowiedz
@Deska_o0: no cóż, IMO Januszexy można spotkać wszędzie i oczywiście jest to wszystko bardzo komercyjne wydarzenie. Wszystko zależy czy dostawcą jest firma krzak nastawiona na szybki zysk, czy taka co ma długą rodzinną tradycję. Jak mi się uda to wybiorę się jeszcze na 1 lub 2 rynki w Alzacji.
  • Odpowiedz
@szwajcarskim-szlakiem: i tak i nie, jak janusz w polsce będzie sprzedawał "grzańca" zawierającego 95% wody i 5% soku to dorobi się kokosów bo jedyna "kara" jaką poniesie to brak powrotu oszukanych klientów, jeżeli spróbuje tego samego w szwajcarii to straci stanowisko i zapłaci karę
  • Odpowiedz
@piternet: to sroga przebitka. Ciut bliżej masz Mulhouse, tam też pewnie jest w podobniej cenie, może nieco mniej atrakcyjny jarmark, ale lepiej wyjdzie w obliczeniach ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Deska_o0: raczej tak, bo rodzinna firma z tradycją nie będzie ryzykować straty zaufania i stałych klientów, zwłaszcza że pewnie zostałaby obsmarowana w jakiejś gazecie czy w sieci. Pod tym względem możesz mieć rację, że tutaj
  • Odpowiedz
@szwajcarskim-szlakiem Mieszkam w rejonie Schwarzwaldu od 10 lat i polecam w pierwszym rzędzie zahaczyć o najlepszy jarmark bożonarodzeniowy czyli słynny Capitale de Noël w Strasbourgu ;) w Stuttgarcie jest klimat, bo jarmark zawsze odbywa się przy pałacu Hohenzollernów, w Esslingen również jest przepięknie. Raz byłem na Weihnachtsmarkt w Bazylei w roku 2018 i wspominam zacnie, chociaż sama Bazylea - podobnie jak Stuttgart - jest nudna
  • Odpowiedz
@windows95: dzięki za wskazówkę, z chęcią z niej skorzystam, ale w tym roku chyba nie uda mi się dotrzeć do Strasburga. W planach mam przynajmniej jeden z tych nieco bliżej Colmar, Mulhouse lub Montbeliard, ale możliwe że i tam nie dotrę. Wszystko zależy od czasu, pogody i czas ʕʔ
  • Odpowiedz