Wpis z mikrobloga

Czy standardem jest, że deweloper nie przydziela do każdego mieszkania przynajmniej jednego miejsca parkingowego, mimo, że taki wymóg jest w planie miejscowym?

U mnie plan miejscowy wyraźnie mówi, że ile mieszkań tyle miejsc parkingowych. No i deweloper obszedł to tak, że liczba miejsc się zgadza tylko że są one albo na platformie albo podwójne rodzinne czyli jedno pod ścianą - trzeba wyjechać pierwszym samochodem, żeby wjechać dalej).

Wynikiem tego jest to, że niektóre mieszkania mają po dwa miejsca a niektóre nie mają żadnego. Gdyby deweloper miał przydzielić miejsca wszystkim, to musiałby budować kolejny poziom w garażu.

Czy jest to standardem? Jak dla mnie, to jest to patologia jakich mało. Miasto duże, parkować nie ma gdzie a deweloper nie przydziela miejsca parkingowego do około 100 mieszkań w budynku.

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 16
  • Odpowiedz
  • 16
U mnie plan miejscowy wyraźnie mówi, że ile mieszkań tyle miejsc parkingowych


@robert_blaszczykowski: Ten wymóg nie mówi, że na 1 mieszkanie ma przypadać 1 miejsce. Masz 2 mieszkania, na jedno 2 miejsca (nieważne czy zależne czy normalne), na jedno 0 i wymóg jest spełniony. Janusze same nie kupują miejsc, bo im szkoda 40-50k i potem parkują po zakazach, albo kwiczą, że nie ma gdzie parkować.
  • Odpowiedz
Tylko w tym momencie byłby kwik że mieszkania droższe o kilka tysięcy z metra


@robertx: bez przesady że kilka tysięcy droższe. Jest to duże osiedle, buduje tu kilku deweloperów i mają oni dwu-poziomowe garaże (przynajmniej w niektórych).
Cena u nich była o max 400zl większa z metra jak kupowałem.
  • Odpowiedz
Masz 2 mieszkania, na jedno 2 miejsca, na jedno 0 i wymóg jest spełniony.


@JC97: no tak, tylko chyba nie taki był zamysł tego zapisu.

Janusze same nie kupują miejsc, bo im szkoda 40-50k i potem parkują po zakazach, albo kwiczą, że nie ma gdzie parkować.


U mnie po prostu cześć nie miała możliwości dokupienia miejsca bo były one zarezerwowane do innych (większych) mieszkań. Ludzie by kupili tylko nie mieli jak.
  • Odpowiedz
no tak, tylko chyba nie taki był zamysł tego zapisu.


@robert_blaszczykowski: Był dokładnie taki. Niektórzy chcą dwa miejsca i są gotowi za nie zapłacić, niektórzy chcą zero i nie chcą płacić. Dla niektórych nie starczy bo zawsze dla niektórych czegoś nie starczy i ci szukają gdzie indziej mieszkania jakie im pasuje, tak jak ci dla których nie starczyło mieszkań 4 pokojowych, mieszkań z zamkniętą kuchnią albo z balkonami po dwóch stronach.
  • Odpowiedz
no tak, tylko chyba nie taki był zamysł tego zapisu.


@robert_blaszczykowski: Tak samo jak czytając umowę zastanawiasz się w jaki sposób kontrahent może Cię zrobić w #!$%@? tak i tutaj legislatorzy powinni traktować deweloperów jak Januszy, którzy będą naginać wszystkie zapisy na swoją korzyść. Dew oczywiście Janusz, ale problemem jest też jakość prawa stanowionego w tym kraju.
  • Odpowiedz
Był dokładnie taki. Niektórzy chcą dwa miejsca i są gotowi za nie zapłacić, niektórzy chcą zero i nie chcą płacić.


@dran2: ciekawe tylko dlaczego non stop widzę ogłoszenia na grupach na fejsie że 'wynajmę miejsce postojowe'.

Janusze kupili mieszkania bez miejsc wiedząc że ich potrzebują myśląc że "jakoś to będzie".


@dran2: większość tych mieszkań to kawalerki na wynajem, czasem dwupokojowe. Dzisiaj każdy ma samochód. Dopóki osiedle się buduje to stawiają
  • Odpowiedz
ciekawe tylko dlaczego non stop widzę ogłoszenia na grupach na fejsie że 'wynajmę miejsce postojowe'.


@robert_blaszczykowski: Powiem tylko, że na grupie swojego osiedla też widzę ich dużo, ale są to ogłoszenia cały czas od tych samych osób, a miejsc jest pewnie ponad 500 na tym etapie.
  • Odpowiedz
Dzisiaj każdy ma samochód.


@robert_blaszczykowski: Znam ludzi którzy nie mają, n.p. ja żeby nie szukać jakoś daleko. W mieście nieposiadanie samochodu nie jest czymś rzadko spotykanym.

Dopóki osiedle się buduje to stawiają byle gdzie ale jak zrobią remonty ulic to już będzie gorzej z tym


@robert_blaszczykowski: Tak, to kolejny problem. Możesz zmusić dewelopera do budowy 2 miejsc na mieszkanie i potem samochody będą stały w korku żeby z takiego osiedla
  • Odpowiedz
Tak to napisałeś że nie wiadomo czy masz na myśli wynajęcie komuś czy od kogoś.


@dran2: myślę że z kontekstu można było wywnioskować że ktoś potrzebuje miejsca, chce wynająć od kogoś.

nie da się wybudować tylu miejsc ile będzie potrzeba


Da się wybudować tyle miejsc. Trzeba wybudować po prostu kolejny poziom, jak to zrobili sąsiedni deweloperzy. Przy tym podnieść pewnie trochę cenę. Jak reszta deweloperów.

więc ludzie którzy mają wolne miejsca
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: a u nas deweloper kazał kazdemu kupić przynajmniej 1 miejsce i była wojna że ludzie nie potrzebuja miejsc a musza kupowac. No nie dogodzisz ludziom. Ale na tej jak na innych inwestycjach stale widze ogloszenia ze ktos wynajmie miejsce osobie w potrzebie
  • Odpowiedz
Trzeba wybudować po prostu kolejny poziom


@robert_blaszczykowski: A może dwa?

bo miejsc zależnych ani na platformie nie wynajmiesz komuś.


@robert_blaszczykowski: To jest IMO akurat patologia i kombinatorstwo bo to ogranicza ilość dostępnych miejsc w obrocie, uważam że takie miejsca z których nie da się korzystać niezależnie nie powinny być liczone do puli miejsc wymaganych w mpzp.
  • Odpowiedz
To jest IMO akurat patologia i kombinatorstwo bo to ogranicza ilość dostępnych miejsc w obrocie, uważam że takie miejsca z których nie da się korzystać niezależnie nie powinny być liczone do puli miejsc wymaganych w mpzp.


@dran2: no i doszliśmy do punktu wyjścia bo mniej więcej o to mi chodziło od samego początku i taka była tematyka wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
bez przesady że kilka tysięcy droższe


@robert_blaszczykowski: to niekoniecznie musi być przesada. Deweloper i tak sprzedaje miejsca garażowe poniżej kosztów i wlicza je w cenę mieszkania. Budowanie pod ziemią jest dużo droższe niż budowanie w górę + przy bloczku 6 piętrowym dodatkowy poziom w postaci poziomu -2 na garaż to wzrost kosztów inwestycji o 1/6 (a realnie więcej bo jak wspomniałem budowanie w wykopie jest drogie) więc po przerzuceniu tych kosztów
  • Odpowiedz