Wpis z mikrobloga

Mirki, nie do końca kumam różnice pomiędzy urządzeniem NAS (QNAP TS-133) a typowym mini PC (opartym na N100). Czy możecie mi pomóc zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze przy moich wymaganiach:
- Chciałbym mieć zdalny dostęp do dokumentów, może zdęć i baz danych (pewnie w formacie excela)
- Chciałbym udostępnić drukarkę zdalnie w sieci WiFi do której mam podłączone wszystkie urządzanie w mieszkaniu (bo nie chce mi się co chwile targać laptopa i podłączać go kablem do drukarki)
- To samo ze skanerem, z tym że tutaj chciałbym coś wykombinować aby go zdalnie wyłączać (może używają inteligentnego licznika)
Chyba tyle. Mam R-Pi 4 i 5, ale obawiam się jak wytrzymają coś takiego 24/7. Ten QNAP TS-133 jest w dobrej promce (około 450 zł), więc kusi.
#nas #minipc #siec #zdalnie

Co do udostępnienia zdalnego plików, drukarki i skanera?

  • NAS 58.8% (10)
  • miniPC 41.2% (7)

Oddanych głosów: 17

  • 11
  • Odpowiedz
@swango: zwłaszcza ten 1 dyskowy (ʘʘ)

@Davidvia0 Największa różnica według mnie wsparcie i prostota użytkowania, w takim qnap/syno instalujesz dysk, przechodzisz przez instalator, odpalasz funkcje które potrzebujesz i mniej więcej gotowe. W przypadku mini pc musisz się bawic, a nie koniecznie wyjdzie lepiej.
Za to taki minipc możesz kiedyś wykorzystać w inny sposób, zainstalować tam jakiś system czy coś, a w qnapie nie
  • Odpowiedz
@swango: a daj pan spokuj z takim RAID-em. Nie dosc ze jednen dysk to jeszcze tam z tego co pamietam to EXT4 + raid sprzetowy. Jak juz masz RPI4 to nie przeplacaj tylko dorzuc dysk i OMV i CUPS i w sumie powinno wszystko dzialac. Nawet w sumie nie potrzebujesz OMV tylko SMB i po zawodach. RPI bez problemu sobie z tym poradzi.
  • Odpowiedz
QNAP TS-133


@Davidvia0: jeśli mogę coś zasugerować to kup NASa ze wzgledu na prostotę obsługi, ale weź taki model który ma dwie zatoki. NAS z jedną zatoką to jakaś pomyłka jest xD
  • Odpowiedz
@widofmaker: jak będzie chciał to mógłby spokojnie postawić to wszystko na Rpi które już posiada. Jeśli brać NASa to min z 2 zatokami żeby mieć backup. NAS to prostota obsługi i brak konieczności zabawy w ustawianie wszystkiego. Jeśli brałby NUCa to musiałby ogarnąć jakąś obudowę na dyski i wszystko byłoby duże i nieporęczne.
  • Odpowiedz