Wpis z mikrobloga

Mirki, netia weszła z ofertą 2gbps po swiatełku, mogę zmigrować z 1gbps do szybszej oferty ale nie mam pewności jakie urządzenie dostanę i jak faktycznie wyglada realizacja wyższej predkości.
Na infolinii uzyskałem info że daja ont huawei hg8010h ktory ma jeden port gigabitowy, nie klei mi się to.
Może orientuje się ktoś jaki faktycznie sprzęt jest dostarczany?

Opis marketingowy oferty
https://my.netia.pl/pr/823069/netia-rozpedza-swiatlowod-do-2-gb-s

#siecikomputerowe #komputery #netia #internet
  • 20
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: https://my.netia.pl/pr/823069/netia-rozpedza-swiatlowod-do-2-gb-s

Częścią składową usługi dostępu do internetu w Netii są urządzenia tj. ONT (przełącznik światłowodowy) i router dostępowy z WiFi lub sprzęt typu combo (ONT i router w jednym). Przyspieszenia łącza bez wymiany sprzętu mogą dokonać klienci, posiadający aktualnie urządzenia combo Huawei: HG8245Q, HG8245Q2 oraz HG8245X6-10

Żadne z wymienionych urządzeń nie ma portów 2,5g ani sfp+ więc pozwoliłem sobie na 99%
A z agregacją to rzeczywiście nie wiem, ale
  • Odpowiedz
@Pan_Slon @DaneOsobowe: ja kilka dni temu przeszedłem na ofertę 2gbps i udało mi się osiągnąć 2gbps na jednym urządzeniu. Netia mi nic nie wymieniała ale powiedziałem wprost że nie chce bo mam swój sprzęt.
Komputer ze portem 2.5ge, router z wan i lan 2.5ge oraz trzeba odłączyć ich sprzęt i wpiąć światłowód do tego cuda:
http://xbest.pl/index.php?p5117,ont-gpon-lxt-010h-d-leox-1x2-5ge-1xgpon-sc-apc
cena to jakieś 140zł netto.
Rofox - @Pan_Slon @DaneOsobowe: ja kilka dni temu przeszedłem na ofertę 2gbps i udało...

źródło: XSB1Wsn

Pobierz
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: dość gładko poszło, zależy co teraz masz od neti. Ja miałem sprzęt od Huawei HG8245Q2.
https://hack-gpon.org/ont-leox-lxt-010h-d/
1) podpinasz światłowód do leoxa (upewnij się jaki teraz masz kabel, zielony albo niebieski (SC/APC vs SC/UPC))
2) podpinasz ethernet do leoxa i do PC, ustawiasz na PC ręcznie karte sieciową aby działała w sieci 192.168.100.1/24
3) logowanie do leoxa po telnet, pasy na hack-gpon.org
4) strzelasz takie komendy, gdzie GPONSN to numer seryjny wyczytany
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: taki najtańszy router, który ma wlan i lan 2.5ge to Asus TUF-AX6000 i tego też mam
z sieciami mam tyle wspólnego co nic więc jak mi się udało to ustawić to każdemu kto umie podpiąć kabelki i zalogować się po telenet się uda
  • Odpowiedz
@Rofox No wszystko spoko. Tylko ta oferta to robienie debili z klientów. Jak można sprzedawać usługę 2Gbit na GPONie?? To chyba tylko żeby klient od święta sobie zrobił speedtesta do lokalnego serwera bo utrzymanie takiej prędkości nawet przy 10 klientach per split jest niemożliwe. Jak jeszcze za Dialogu projektowali sieci to zakładali 80 klientów per split ;) a teraz na tym oferują 2Gbit z portem 2.5gbit do podziału przez wszystkich. Tylko
  • Odpowiedz
@Rofox Tylko podmiana SN i Vendor_ID ci nie wystarczy do pełnego klona - usługa owszem wystartuje ale HUAWEI ma charakterystyczne OMCI które Leox częściowo tylko emuluje. Wystarczy że spróbują po OMCI odpytać np. wersję firmwareu lub dane managementu spod OLTa i bang ... Wyjdzie że masz podmieniona końcówkę i się przywalą. Akurat nie mam w domu Leoxa bo bym Ci to pokazał jak to od strony OLTa wygląda.
  • Odpowiedz
@brokenik: Podmieniłem tez parę innych rzeczy jak się bawiłem jak HWVER, SWVER1, SWVER2, HWSERIALNO, GPONONU_MODEL i mac też sklonowałem. Pewnie dalej jakby chcieli to by sprawdzili ale wątpię, żeby przez to jakieś poważne problemy były.
Ja mam tylko internet bez telewizji/voip.
Jak na razie jest w miarę stabilne to 2gbps więc może takie uroki mojej kamienicy? 100% czasu nie wysycę 2gbps ale przydaje się
Rofox - @brokenik: Podmieniłem tez parę innych rzeczy jak się bawiłem jak HWVER, SWVE...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@Rofox: Źle mnie zrozumiałeś. OMCI to nie tylko statyczne parametry ale również pewne funkcjonalności które się używa podczas pracy. Np. w oryginalnych Huawei'ach masz możliwość masowej aktualizacji np. konfiguracji po XML. - LeoX tego nie potrafi i od razu będzie widać, że tam jest urządzenie które go udaje. Tego Ci np. LEOX skolonwany nie wyświetli w trybie HWTC :

MA5683T(config-if-gpon-0/2)#display ont version 4 0

--------------------------------------------------------------------------

F/S/P : 0/2/4

ONT-ID
  • Odpowiedz
@brokenik: Dzięki za wyjaśnienie. Gdyby się ktoś do mnie z netii odzywał to tu napiszę :D Czytałem też trochę trzepak.pl i sporo osób już tak robiło - na razie bez problemowo więc może i mi się upiecze.
  • Odpowiedz