Wpis z mikrobloga

#wyzwanieplastyczne #rysujzwykopem #malarstwo #obrazy #malujzwykopem #tworczoscwlasna

Wyzwanie plastyczne listopad 2023.
Temat: Architektura twoich snów.

Moje zgłoszenie: "Niedaleko", 32,5 x 50 cm, olej na płycie.

No cóż,
na dobre rzeczy niestety trzeba poczekać.

Obraz jest oczywiście namalowany z myślą o konkursie. Bardzo dziękuję @erebeuzet i @Theo_Y za tę edycję i wyzwanie w ogóle, bo to chyba moje najlepsze nasmarowanie jakie do tej pory zrobiłem. Choć oczywiście jak zwykle mam nadzieję, że kolejny będzie lepszy.

Poczekać trzeba, bo za cholerę nie mogę teraz go sfotografować. Nokturny, gdy są świeże i mokre to diabelnie trudna sprawa do uchwycenia.
Musi przeschnąć, muszę położyć werniks, zgadać się z fotografem, który ma jakieś pojęcie no i wtedy pokażę go w pełnej krasie.
A warto.

W komentarzach załączam zdjęcie na kilka pociągnięć przed ukończeniem. Naprawdę nie wiem jak mi się udało to wtedy sfotografować w taki sposób. Teraz i tak byłoby to niemożliwe bo część pigmentów schnie szybciej, część wolniej i robią się nieregularne plamy. Nie jestem cierpliwym człowiekiem, no ale co zrobić. ;)

Miłej niedzieli.
gascoigne - #wyzwanieplastyczne #rysujzwykopem #malarstwo #obrazy #malujzwykopem #two...

źródło: noc1

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@gascoigne: musisz mieć dwa źródła światła, jedno po lewej, drugie po prawej, pod dość ostrym kątem, żeby odbicia nie były widoczne w aparacie. Ja stosuję w takim przypadku dwie lampy błyskowe,
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris błyskowe? naczytałem się o softboxach itd.

dzieki za dobrą radę. :)
jednak wolę zostawić fachowcowi a samemu przez ten czas po prostu malować dalej..
  • Odpowiedz
@gascoigne:softbox nie jest tu potrzebny, robiłem nawet zdjęcia obrazów za szybą w ten sposób. Softbox zmiękczy Ci lekko światło, ale też musi być pod odpowiednim kątem, jeśli softbox to strip (tak się nazywa taki wąski, długi). Kąt padania równa się kątowi odbicia, jak będziesz miał lampę bardziej z przodu to złapie się przy każdym softboksie. Jak np spojrzysz na zdjęcia reklamowe to w oczach modela widać jakie były stosowane softboksy, zwykle
  • Odpowiedz
@gascoigne: z tym światłem generalnie prawda ale olej to olej dopóki jest go dużo i swieci sie jak psu jajca, to swieci sie jak psu jajca( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris wow :)

bardzo dobrze napisałeś o świetle. ano przydaje się, nawet z takim hasłem się uczę "nie malujemy żadnych rzeczy tylko same efekty światła".

problem w tym, że malując muszę myśleć o kompozycji, stylu, harmonii kolorów więc to nie zawsze będzie tak, że światło musi się realistycznie odbijać od obiektów w obrazie.

wręcz przeciwnie. celuję w styl amerykańskiego luminizmu, pooglądaj takiego Bierdstadta. to ma jednak bliżej do (o zgrozo) romantyzmu niż
  • Odpowiedz
@gascoigne: zajebiste, ja z malarstwem dałem sobie spokój. Ale chcę wrócić. Taki poziom, dla mnie byłby spoko, trochę mi brakuje niestety. Teraz w sumie wziąłem się za pisanie i cisnę, bo to chyba jest to w moim przypadku.
  • Odpowiedz
  • 0
@debug: Dziękuję! :)

Ano wyszło tym razem coś nawet ciut poważniejszego. Choć pewnie za rok czy kilka popatrzę na ten obraz z lekkim zażenowaniem, oby tak było. ;))

Taki spoko poziom osiąga się, przynajmniej będąc takim chłopkiem bez wykształcenia i talentu jak ja, w 1000 godzin przy sztaludze. I jeszcze kilka niepoliczalnych setek lub tysięcy godzin studiowania (w sensie obserwacji), rozmyślania, analizowania, oglądania obrazów, słuchania lekcji o malowaniu, historii sztuki. Do
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris: Super kompozycja.

No pewnie, wiem o tym (że musisz zakomponować itd.).
Ba, nawet znam kilku fotografów, którzy muszą (chcą!) wstać o 3:30, jechać gdzieś w cholerę żeby iść marszobiegiem 5km pod górę, zdążyć na wschód słońca, czołgać się w błocie i chować godzinami żeby uchwycić ptaka i takie tam. Ja to wszystko kumam i szanuję bardzo.

Chodziło mi o coś innego: nie robię podobrazi, nie ucieram pigmentów, nie łapię soboli
  • Odpowiedz
@gascoigne: Spodobal mi się e scenie kontrast rudego z czarnym :) No i sytuacja dość sterylna, bez balaganu w tle.

Malarstwo kiedyś miało w sobie wiecej rzemiosła, teraz w sklepie kupisz co chcesz. Fotografia to też rzemioslo i sztuka jednocześnie.

A zrobienie zdjęcia odpowiednie, z odpowiednim światłem moze wyciagnąć pewne rzeczy z obrazu lub je schować. Nawet często jest problem z rodzajem światła. Kiedyś robiliśmy dla zabawy zdjecia skarpetek. Granatowe skarpetki.
  • Odpowiedz