Wpis z mikrobloga

#jdg #przedsiebiorczosc #podatki #finanse

Mirki, jestem na JDG na ryczałcie i mam żonę która po okresie matkowania wraca na rynek pracy. Obecnie ma część etatu w szkole jako germanistka, ale ma również możliwości zarabiania na dodatkowych zleceniach typu nauka języka*, tłumaczenia itd . Pytanie - w jaki sposób najkorzystniej to rozliczać?

Wystawiać faktury na moją działalność? Umowy zlecenia? Zakładam że zakładanie przez żonę drugiej działalności raczej jest bez sensu w dłuższej perspektywie, prawda?

Jak faktury na własną działalność to nikt się nie przyczepi np. w Urzędzie Skarbowym? Zakładam że w CEDIG dodam sobie odpowiednie wpisy.

* Mówimy tu o płatnikach VAT, nie o korepetycjach w nieopodatkowanej szarej strefie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 3
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: jeśli faktury byś wystawiał na płatników VAT, to wystawiaj z Twojej działalności - jest to nielegalne swoją drogą.
Jeżeli na osoby fizyczne lub zwolnionych z VAT, to działalność nierejestrowana.
  • Odpowiedz
  • 0
jeśli faktury byś wystawiał na płatników VAT, to wystawiaj z Twojej działalności - jest to nielegalne swoją drogą.


@kuncfot: No właśnie tak podejrzewałem że to jest nielegalne, no chyba że bym jakoś fikcyjnie to sfromalizował z małżonką, co byłoby równie nielegalne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym co "poważniejsi" płatnicy VAT-u mogliby krzywo patrzeć na takie kombinacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz