Wpis z mikrobloga

W zeszłym tygodniu na profilu FB wydawnictwa @Fantazmaty ukazał się post przestrzegający autorów, aby nie przesyłali na konkursy opowiadań wygenerowanych za pośrednictwem #ai ( ͡° ͜ʖ ͡°)

We wspomnianym poście wydawnictwo zapewniało, że "(...) w ekipie znajdują się osoby zawodowo pracujące ze sztuczną inteligencją, które są w stanie stwierdzić to z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Uwierzcie, to widać.".

Zakwestionowałem wówczas takie stanowisko, gdyż jako osoba na co dzień pracująca na narzędziach opartych na AI wiem, że odpowiednie podejście do tematu (wykorzystanie najnowszej wersji GPT z odpowiednimi pluginami, sprawnie napisany prompt plus drobna redakcja tekstu) w zasadzie uniemożliwia takową weryfikację tekstu przez człowieka.

W toku dyskusji padł pomysł na challenge - na jeden z najbliższych konkursów @Fantazmaty przygotuję za pośrednictwem SI tekst i wyślę im go do weryfikacji. Jeśli tekst przejdzie takową weryfikację i uzyska zgodę na opublikowanie, odkryję karty i poinformuję redakcję, że tekst został wygenerowany przez SI. Całość oczywiście udokumentuję i stosowną dokumentację przedstawię. Wówczas tekst zostanie opublikowany ze stosowną adnotacją. Redakcja przyzna się do błędu, złudzenia zostaną rozwiane ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#ai #sztucznainteligencja #literatura #ksiazki #ciekawostki

Link od oryginalnego postu Fantamaty na FB: https://www.facebook.com/fantazmaty/posts/pfbid02WF4vAZxRFAZfZoyZshgKCdPCid58LewZc9reSZFskhtXyM6YHEFb63L85c8CqYiVl?comment_id=275879782109863&reply_comment_id=145701895300246¬if_id=1699528014704273¬if_t=comment_mention&ref=notif
kawuel - W zeszłym tygodniu na profilu FB wydawnictwa @Fantazmaty ukazał się post prz...

źródło: si

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kawuel: czyli.. napisałeś "prompta", algorytm skleił ci z tego dłuższy tekst i.. jesteś dumy se swego "dzieła"? czy coś? bo nie jarze.. przypomina mi to troche tego banana przyklejonego taśmą do ściany w galerii sztuki nowoczesnej..
  • Odpowiedz
@kawuel: cóż, mamy dopiero środę, wczoraj mieliśmy premierę, którą musieliśmy ogarnąć (co nie jest zajęciem na dwie godziny), musimy też zająć się kilkoma sprawami po premierze, a na tym się nei kończy lista rzeczy "na już", które mamy w związku z projektem robionym po godzinach (a gdzie jeszcze czas na pracę i życie prywatne). Sam fakt, że napisałeś tego posta z dopiskiem, że się "boimy spojrzeć prawdzie w oczy", każe
  • Odpowiedz
  • 1
@ZawzietyRobaczek: tu nie chodzi o to, żeby zaistnieć tekstem wygenerowanym przez SI, ale żeby pokazać, że można za pośrednictwem #ai wygenerować jakościowo dobry tekst i że - wbrew temu czym chełpi się redakcja @Fantazmaty , żaden człowiek nie jest w stanie tego zweryfikować.
  • Odpowiedz
  • 0
Sam fakt, że napisałeś tego posta z dopiskiem, że się "boimy spojrzeć prawdzie w oczy",


@Fantazmaty Tak to imo wygląda. Chełpicie się tym, że jesteście w stanie "z dużym prawdopodobieństwem" takie teksty weryfikować, co jest imo zaklinaniem rzeczywistości. Na obecnym poziomie rozwoju SI, nawet samo SI, nie jest w stanie takich tekstów skutecznie weryfikować, a co dopiero człowiek.

każe nam poważnie przemyśleć, czy chcemy z tobą w ogóle podejmować jakiekolwiek zakłady.
  • Odpowiedz
@kawuel: ciekawi mnie bardziej ai moze mnie jeszcze czyms zaskoczyc
bo ludzie to juz niczym chyba
w sumie to nie wiem czy na te konkursy jest wysylane kucowskie gowno typu tolkien czy naprawde jakies fantazy sf, czy ai moze wziac troche ze stalkera, star wars, lema, szulkina i cronenberga i zlozyc cos bardziej pomiedzy
  • Odpowiedz
W toku dyskusji padł pomysł na challenge - na jeden z najbliższych konkursów @Fantazmaty przygotuję za pośrednictwem SI tekst i wyślę im go do weryfikacji. Jeśli tekst przejdzie takową weryfikację i uzyska zgodę na opublikowanie, odkryję karty i poinformuję redakcję, że tekst został wygenerowany przez SI. Całość oczywiście udokumentuję i stosowną dokumentację przedstawię. Wówczas tekst zostanie opublikowany ze stosowną adnotacją.


@kawuel: moim zdaniem lepiej opublikować bez adnotacji i niech
  • Odpowiedz
@toresh: nie zapędzaj się tak, bo nikt nikogo nie banował, na razie ośmieszył się jedynie OP ze swoim jawnym zdradzeniem, jakie ma intencje i jak bardzo chce ośmieszyć stronę, z którą się nie zgadza.
  • Odpowiedz
@Fantazmaty: nic nigdzie nie napisałem o ośmieszaniu kogokolwiek i nie rozumiem dlaczego uważasz że @kawuel się ośmieszył albo próbuje Was ośmieszyć? - brzmi jakbyś sporo sobie dopowiadał albo nie jestem świadom innych dyskusji.
Nic takiego nie widzę w jego wypowiedziach, rozsądnie, kulturalnie i grzecznie, nieco żartobliwie bo w formie wyzwania po prostu poddaje pod dyskusję temat generowania treści przez AI w tworzeniu literatury.

Uważam że prędzej czy póżniej będzie to wykorzystywane przez wielu - możliwe że nawet profesjonalnych autorów - niekoniecznie do tworzenia całych dzieł literackich (pewnie znajdą się i tacy-już znajdują publikując masówkę na Amazon) ale narzędzie można też wykorzystać do generowania pomysłów, przełamywania bloków twórczych, tworzenia pierwszego szkicu, odpytywania o wcześniej napisane/zgromadzone treści, pozyskiwania wiedzy z innych obszarów itd itp - no mnóstwo potencjanych zastosowań

Czy cały zespół proofreaderów, edytorów oraz innych chwytajacych zdania spod palców takiego Sandersona też jest uznawany
  • Odpowiedz
@toresh: sam wspomniałeś o banowaniu, czego nikt nie dokonał (a że autorzy komentują, to naturalna kolej rzeczy, dopóki nie łamią prawa lub kogoś nie wyzywają, to nie wkraczamy na fanpage'u). Polecamy też spojrzeć na wspomnianą masówkę od AI, BYĆ MOŻE za kilka lat będzie się to nadawało do tworzenia naprawdę generycznych tekstów (także i w Polsce mamy kilku wyrobników, którzy mogą się czuć zagrożeni). Z językiem angielskim radzi sobie ona
  • Odpowiedz
  • 0
ale na pewno się zabezpieczymy prawnie przed takimi sytuacjami.


@Fantazmaty powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

my byliśmy gotowi podjąć się wyzwania, ale prostactwu
  • Odpowiedz
@kawuel: jak udokumentujesz - np na video (osoby + tego co się dzieje na monitorze) bez cięć, że samymi promptami generujesz tekst który będzie gotowy bez poprawek - to wołaj :) ja okazyjnie testuję AI i nawet w generowaniu kodu ma problemy, a kod - z racji większego sformalizowania - powinien być dużo prostszy niż abstrakcje, proza czy w ogóle kwestie języka :)
  • Odpowiedz