Wpis z mikrobloga

Jak to jest z rowerami na ramie karbonowej i używaniu jej w trenazerze? Spotkałem się z opiniami, że nie jest to "zdrowe" dla ramy gdyż obciąża ramę w miejscach w których na trenażerze nacisk/siły są znaczące i mogą prowadzić do jej uszkodzenia.

#rower #trenazer #zwift #szosa
  • 17
  • Odpowiedz
@Yurakamisa: skoro nawet producenci ostrzegają przed takim połączeniem to chyba jednak nie mit.

@patrol798 Sam stoję przed podobnym dylematem i chyba jednak jakiś stary, aluminiowy rower będzie lepszym wyborem. Ewentualnie można pomyśleć nad rockerem - kupionym albo DIY. Dzięki temu rower może się gibać na boki, co powinno zniwelować obciążenia, które pojawiają się na sztywnym trenażerze.
  • Odpowiedz
  • 1
@patrol798 jak masz super lekka ramę to pewnie się coś może po dłuższym czasie stać, ale prosi się przecież rozgrzewają na trenazerach a nie mają co wyścig nowej ramy.
@Yurakamisa nie mit tylko inaczej rama pracuje niż jest zaprojektowana ale nikt kto czyta wykop nie zbliża się do watów Hoya albo innego Lavreisena żeby #!$%@?ł ramę na trenazerze.
  • Odpowiedz
@zobq: @Pegos Wyszystko jest dobre aby wyłączyć gwarancje. Ciekawe czy też tak dobrze potrafią stwierdzić że to wina trenażera a nie źle zrobionej ramy.

Każdy słyszał o uszkodzonych ramach ale nikt nie ma dowodów na zniszczone rowery. Prędzej pot wam zniszczy rower niż trenażer jeśli nie rzucacie się na boki lub robicie jakieś dziwne pozycje na nim.
  • Odpowiedz
Prędzej pot wam zniszczy rower niż trenażer

@Yurakamisa: to też kolejny dobry powód, żeby wsadzić jakiś gorszy rower na trenażer zamiast karbonu.

To nie jest tak, że każdy karbonowy rower pęknie na trenażerze, poza tym jest to zawsze szara strefa. Ktoś wrzuci fotę pęknięcia do neta, inni powiedzą, że to tak naprawdę wina samej ramy, a nie trenażera i trwają dyskusje. Więc to już kwestia indywidualna, czy jesteś w stanie zaakceptować
  • Odpowiedz
  • 0
@Yurakamisa @jagodowy_krol @Pegos @zobq weźmy np. Giant Defy (którego biorę pod uwagę) w którym już nie raz widziałem pęknięte górne rury tylnego trójkąta. Nie od trenażera, tak po prostu. Wada konstrukcyjna dla zmniejszenia wagi albo wada jakościowa. Biorąc pod uwagę że na trenażerze na ramę działają inne siły niż podczas normalnej jazdy w miejscach w których producent nie tego nie przewidział zacząłem patrzeć na inne rowery, ale sytuacja może wyglądać podobnie. Wiem,
  • Odpowiedz
@patrol798: to inaczej. Ja bym karbonowego roweru nie zapiął na trenażer. Mojego ulubionego aluminowego miałem opory aby zapiąć - bo właśnie rozkład naprężeń nie jest naturalny dla roweru i słyszałem, że lubią pękać (karobonowe).
Tylko, że taki rower nie pęknie gdy kręcisz 200-400W, ale gdy robisz stojący sprint ~1kW czy coś takiego. Gdy bujesz tym rowerem, gdy walczysz o te waty. nie przy "zwykłej" jeździe.

Dlatego ja kupiłem najtańszą szosę jaką
  • Odpowiedz
  • 0
@jagodowy_krol: ano właśnie. Specialized twerdzi, że ich ramy od 2021 roku można wpinać w trenażer. Przyglądam się rowerom z drugiej ręki ale wtedy gwarancja na ramę wynosi już tylko 2 lata. Chciałem coś na trenażer, ale także by pojeździć w lato. Jeźdżę MTB a szosa to taki dodatek, głównie by podtrzymać formę w zimę. Gdybym myślał tylko o trenażerze to brałybym jakiś tani alu rower ale chciałbym go też używać "w
  • Odpowiedz
  • 0
@jagodowy_krol: wiem, mam stare MTB ale przełożenia będą kiepskie. Z przodu największy blat 42 chyba. Najlepiej by wtedy było kupić Hub One gdzie można skonfigurować sobie rozmiar kasety ale i tak nie wiem czy by to nadal miało sens.
  • Odpowiedz
przełożenia będą kiepskie


@patrol798: nie ma znaczenia, nawet "starych" na koło, możesz sobie ustawić "trudność" kasety i to da różne odczucia. Masz też tryb ERG, gdzie masz ustalony trening na mocy i nie musisz zmieniać w ogóle przełożenia - samo się to robi.
Ma znaczenie tylko pozycja. Aby była wygodna.
  • Odpowiedz
  • 0
@jagodowy_krol: aha. Ale wiem, że Hub One ma możliwość skonfigurowania kasety i mógłbym tam "wrzucić" największą zębatkę tył np. 24 zęby zamiast tych 28, tak żeby kadencje utrzymać z w korbie z największą koronkę 42 zęby. Dobrze myślę?
  • Odpowiedz