Wpis z mikrobloga

To zdjęcie zostało swego czasu okrzyknięte Fotografią Roku, a niektórzy, bardziej entuzjastyczni, nazwali je Fotografią Stulecia. Co ono przedstawia? Krater Kopernika uchwycony obiektywem amerykańskiej sondy księżycowej. Tylko dlaczego to zdjęcie było takie ważne?

Jak się okazuje, dla wielu było to pierwszą fotografią Księżyca, która w tak malowniczy i dokładny sposób ukazywała, że na Srebrnym Globie występują doliny i wzniesienia. To zdjęcie uświadamiało, że płaski obraz widziany przez teleskop, to tak naprawdę różnorodny i bogaty krajobraz.

Fotografia została wykonana z wysokości 47 kilometrów przez sondę Lunar Orbiter 2. Dzisiaj mija 57 lat odkąd weszła ona na orbitę Księżyca, w celu poszukiwania potencjalnych miejsc lądowań przyszłych załogowych misji Apollo.

PS: Zapraszam do śledzenia tagu, gdzie codziennie wrzucam takie posty: #kosmogadka

---
#ksiezyc #historiajednejfotografii #fotografia #zdjecia #ciekawostki #zainteresowania #historia #nauka #kosmos #eksploracjakomosu #gruparatowaniapoziomu #usa
elektryk91 - To zdjęcie zostało swego czasu okrzyknięte Fotografią Roku, a niektórzy,...

źródło: kopernik

Pobierz
  • 12
@elektryk91: Jak się nawiguje szukając tego wyznaczonego miejsca do lądowania? Tylko i wyłacznie wizualnie? Że przy którymś z obiegów wokół księżyca schodzi się lądownikiem i ma nadzieję trafić dokładnie tam, gdzie było ustalone?
@macabrankov: z Księżycem jest tak, że przez sporą część lotu sondy i statki załogowe mogą opierać się na danych przesyłanych z Ziemi. Kiedy potrzebuję większej dokładności, np. w trakcie lądowania, przechodzą na bardziej precyzyjne informacje z radaru, szukacza gwiazd, czy jak w przypadku Apollo, sekstantu nawigacyjnego (na zdjęciu).
elektryk91 - @macabrankov: z Księżycem jest tak, że przez sporą część lotu sondy i st...

źródło: IMG_2874

Pobierz