Wpis z mikrobloga

w samochodzie Citroen C5 przepala mi się bezpiecznik F5 15 amper podpisany jako "Urządzenia wykonawcze silników" co może stać pod tą nic niemówiąca nazwą.. Objaw jest taki, że bezpiecznik przepala się od razu po włączeniu silnika. Wskakuje temperatura płynu chłodniczego na maksa i włączają się wentylatory, które pracują jeszcze jakiś czas po wyłączeniu silnika. To się dzieje nawet jeżeli silnik jest lodowaty.

#samochody #mechanikasamochodowa
  • 16
@Thorrand: to nie rezystor dmuchawy, bo to zupełnie inny podzespół i objawy( ͡° ͜ʖ ͡°) dmuchawa akurat mi śmiga jak nowa. ale dzięki za chęci. Co do twojego problemu to nigdy tak nie miałem, aczkolwiek jest to ciekawy przypadek i daj znać czy sobie poradziłeś i co było przyczyną. Mechanik do którego mam najbliżej więc jeżdze do niego na wymiane oleju i innych podzespołów, "sprzedaj ten samochód,
@arturek98c:

Mi też dmuchawa śmigała. To jest rezystor dmuchawy (ja miałem taki przypadek). Przejechałem dosłownie do sklepu 2,5 km. postawiłem samochód pod sklepem, dmuchawa się załączyła, wyszedłem ze sklepu, samochód nie odpalał = rozładowany aku.
@arturek98c:

Mnie zeszło trochę czasu, nerwów i pieniędzy. Objawy dokładnie takie same, na tym samym silniku. Może to być przypadek... i Tobie zepsuło się coś innego, więc ręki nie dam sobie uciąć.

Co zrobisz z tą wiedzą to Twoja sprawa. Ja bym się nie zastanawiał. Powodzenia :)

A z peżotem #!$%@? wiadomo :/
@arturek98c: trzeba schemat dorwać i sprawdzić co zasila dokładnie ten bezpiecznik i po kolei odłączać odbiorniki prądu pracujące na tym bezpieczniku.

Włączający się wiatrak to schemat obronny przed przegrzaniem się silnika w wyniku braku poprawnych wskazań z czujników.
@trzaichlac69: komputer pokazuje błąd p023b. Od razu po odpaleniu silnika przepala się bezpiecznik F5 15A. Pokazuje temperature silnika na maksa mimo, że jest lodowaty i włączają się wentylatory. Po wyłączeniu silnika i przekręcenia zapłonu "na prąd" wskazuje prawdziwą temperature czyli np 0 lub maks 2 kreski temperatury płynu chłodzącego