Wpis z mikrobloga

Cześć! Dawno mnie tu nie było, a na tagu panowała cisza! Byłem w Rumunii, aby znaleźć trochę naszej Polonii :)

Historia Polski i Rumunii wielokrotnie styka się ze sobą. Najbardziej widać to na Bukowinie, która jest jednym z regionów w Rumunii oraz na Ukrainie. Polacy w Rumunii stanowią dobrze zorganizowaną Polonię, która trzyma się mocno swojego pochodzenia.

Jak to się zaczęło? W uproszczeniu można sprowadzić wszystko do rozbiorów. Po pierwszym rozbiorze Polski część naszego kraju, jako Galicja, wchodzi w skład Austrii. Trzy lata później do Monarchii trafia Bukowina, którą Habsburgowie odebrali Turcji. Zostaje ona włączona w skład Galicji, z którą sąsiaduje. Była jednym wielkim lasem na obrzeżach nowego państwa. Cesarz bardzo chciał rozwinąć ten region i uzależnić go od Monarchii. W tym celu poczynił różne kroki i inwestycje, a do zaludniania Bukowiny zaprosił mniejszości narodowe. Z tego powodu wielu Polaków osiedliło się na Bukowinie. Żyją tam do dzisiaj, w około 15 miejscowościach. W niektórych z nich wszyscy mówią po polsku.

Zapraszam do oglądania i wykopywania materiału: Polacy na Bukowinie

#historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #rumunia
mateoaka - Cześć! Dawno mnie tu nie było, a na tagu panowała cisza! Byłem w Rumunii, ...

źródło: Screenshot 2023-11-06 at 14-17-38 maxresdefault.webp (obraz WEBP 1280×720 pikseli)

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz