Wpis z mikrobloga

@FrankUnderwood: Ja sie posluchalem madrzejszych i dobrze na tym wyszedlem. Jak bralem kredyt to chcialem wziac maksymalna rate na jaka mnie stac ale zeby kredyt byl jaknajkrotszy.
Ale za namowa madrzejszych zrobilem odwrotnie.

W skrocie kumpel powiedial tak: Jak stac cie na kredyt z rata 2000 na krotko to bierz kredyt z rata 1000 na dlugo. I ten nadmiarowy 1000 odkladaj a nie przepierdzielaj na glupoty.

Efekt jest taki ze po
@FrankUnderwood:
jeżeli jesteś w stanie inwestować tak żeby dostawać stopę zwrotu wyższą niż 2.47% to nie ma sensu nadpłacać kredytu tylko równolegle oszczędzać i tworzyć wartość ( 2.47 minus podatek = 2)

w dzisiejszych realiach - supereasy jak masz lokaty do 7%
@gorzki99 ale wydaje mi się, że im większa rstsctym państwo przez te 10 lat więcej mi będzie dopłacalo do kredytu, bo wieksza kwota. Jak będę miał na 30 lat 3x mniejsza rate, to mniej mi dopłaca bgk w kredycie 2 procent
@FrankUnderwood: W przypadku krótkiego okresu kredytowania dość szybko będziesz spłacał kapitał, na czym generalnie wychodzi się najlepiej (mniejsze kapitał do spłaty, mniejsze odsetki). Warto nadpłacać od samego początku, BK ma limit do 200 tys. w tym wkład w ciągu 3 lat, po 3 latach bez limitu nadpłat, więc nie wiem czemu chcesz nadpłacić dopiero po 10. W mojej opinii jednak lepiej wziąć na 20lat niż na 15, zawsze to większa elastyczność.
@FrankUnderwood: Bo jaka to dla Ciebie różnica skoro chcesz spłacić wcześniej ? To, że w ciągu 30 lat zapłacisz więcej odsetek nie znaczy, że je wszystkie zapłacisz. Biorąc kredyt na 30 lat możesz go spłacić w 3 i nadal nie zapłacisz tych wszystkich odsetek, co Ci bank wyliczył na 30 lat. Dzięki temu, że masz długi okres kredytowania masz dzisiaj małą ratę. Jak stać Cię płacić ratę 5k to bierz jak
@FrankUnderwood: Nie mam pojecia jak to wyglada przy dofinansowaniu bo ja sam musze swoj kredyt splacac. Ale @GOHAN ladnie Ci to wyjasnil.
CO z tego ze bierzesz na 30 jak chcesz i tak splacic wczesniej? Bedziesz ial nizsza rae wiec wieksze bepieczenstwo. Jak bedziesz gospodarowal kasa z glowa to splacisz po 10.
@FrankUnderwood: Odsetki nie są naliczone z góry. Są naliczane na bieżąco, na podstawie aktualnego salda kapitału. Oznacza to, że kredyt na krótszy okres będzie miał mniejszą sumę odsetek (bo kapitał spada szybciej) niż kredyt na dłuższy okres. Jednocześnie nadpłacanie raz w miesiącu kredytu na dłuższy okres w taki sposób, aby rata plus nadpłata były równe racie kredytu na krótszy okres skutkuje identyczną sumą odsetek.

Program BK2 jeszcze bardziej komplikuje sytuacje. Niskie
@Rudz1elec @GOHAN czyli nawet jak stać mnie na płacenie raty 4k obecnie powinienem wziąć kredo na dłużej i płacić dajmy na to 2k i to 2k kolejne oszczedzac, a jak po 10 latach skończy się tani kredyt to nadpłacać i zasypać to tym co zaoszczędzone a najlepiej nadpłacić cały, tak? Lub gdy oprocentowanie lokat już nie będzie tak korzystne, zacząć nadpłacać zaoszczedzonym obecnie w czasach niskiego oprocentowania kredytu i wyższych oprocentowan kont
@FrankUnderwood: nie wiem jaka jest różnica w tym co dopłaca BGK między 15 a 30 lat
jeżeli to jest na tyle dużo że nie zarobisz na lokatach i obligacjach, to możesz brać 15 lat, ale raczej nie sądzę żeby była taka wielka

natomiast co do tego że biorąc na 30 lat mało spłacisz przez 10 lat to bym się w ogóle nie bał
bo tak, jeżeli wezmiesz na 15 lat to
Tylko ze zgodnie z proporcjami, rząd przy mniejszej racie mniej mi dopłaca.


@FrankUnderwood: Dopłaty są większe przy dłuższym okresie kredytowania, czyli przy mniejszej racie. Są one naliczane od salda kapitału.

@GOHAN to ile się sumarycznie wpłaci po takich 10 latach bk2% i jednorazowej wpłacie reszty po 10 latach?


@rosso_corsa: Tak, jak napisał @GOHAN możesz to policzyć w kalkulatorze na mojej stronie.
@FrankUnderwood: rząd dopłaca Ci do odsetek, ale nie do kapitału który spłacasz więc z twojego punktu widzenia nie ma znaczenia czy dopłaci Ci więcej czy mniej do odsetek, chyba, że masz misję jak najbardziej wyruchac państwo xD
Najkorzystniej brać na jak największy okres i po 10 latach nadpłacić wszystko co zainwestowałes.
Chyba, że nie jesteś w stanie zainwestować na procent ponad oprocentowanie + belka, wtedy nadplacaj nawet w tym 10 letnim
czyli nawet jak stać mnie na płacenie raty 4k obecnie powinienem wziąć kredo na dłużej i płacić dajmy na to 2k i to 2k kolejne oszczedzac, a jak po 10 latach skończy się tani kredyt to nadpłacać i zasypać to tym co zaoszczędzone a najlepiej nadpłacić cały, tak? Lub gdy oprocentowanie lokat już nie będzie tak korzystne, zacząć nadpłacać zaoszczedzonym obecnie w czasach niskiego oprocentowania kredytu i wyższych oprocentowan kont i lokat