Wpis z mikrobloga

#firma #biznes #startup

Mirki,

mam pomysł na biznes - innowacyjna maszyna do pewnej gałęzi przemysłu, generalnie konkurencja malutka na rynku, moje rozwiązanie jest dużo lepsze. Całość już w miarę przetestowana, wszystko rozrysowane, tylko pojawia się mały szkopuł - finansowanie całości. Na chwilę obecną potrzebne jakieś 250k€, żeby zbudować pierwszą wersję produkcyjną, rzucić etat i pójść do potencjalnych klientów. Myślałem o kredycie, ale tyle się słyszy o tych mitycznych startupach i przepalaniu kasy, że grzechem byłoby nie spróbować.

Ktoś może podrzucić od czego zacząć?
  • 4
250k euro to nie jest chyba jakoś dużo, to tyle co 50m2 mieszkania w Wawie ( ͡° ͜ʖ ͡°) to może już lepiej kredyt? Bo jak dostaniesz hajs od inwestora to nie myśl sobie że to będzie tak, że będziesz miał jakąkolwiek kontrolę nad firmą
@jacekres: Żeby nabrać motywacji wpisz sobie "Szymon Janiak" na YT i posłuchaj wywiadów na temat funduszy Venture Capital. Kwota jakiej potrzebujesz mieści się w standardach polskich VC. Polskie VC może to być dostępne dla Ciebie rozwiązanie, bo masz pomysł na twardy biznes, a nie unicorn. Fundusze VC biorą stosunkowo mało udziałów, zupełnie nie opłaca się brać kredytu gdybyś dostał kasę od VC. Bo jak się nie uda, to kredyt trzeba spłacać.