Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was był w terapii EMDR (zmiana przechowywania wspomnień w mózgu, wprowadzanie gałek ocznych w ruch jak w fazie REM itp.)? jestem dość sceptycznie nastawiona, psychoterapeutka przekonuje mnie, że to nie jest żadne szarlataństwo, że metoda jest dobrze przebadana i skuteczna w leczeniu traum, ale jakoś nie czuję się dobrze w tym nurcie, sesje są dla mnie niekomfortowe. Zastanawiam się, czy też tak mieliście na początku, czy widzicie jakieś pozytywne zmiany w sobie?

#psychoterapia #psychologia #depresja #nerwica #zdrowie
Zmorka - Czy ktoś z Was był w terapii EMDR (zmiana przechowywania wspomnień w mózgu, ...

źródło: 14

Pobierz
  • 9
@Zmorka: brzmi jak jakaś terapia elektrowstrząsami xD nie lepiej zrobić terapie w nurcie chłopskiego rozumu, to znaczy kop w dupe i do roboty - nie będzie czasu na narzekanie
@Zmorka jakies sensowne te badania były? Bo te co niby potwierdzają skuteczność psychoterapii grupowej badały samopoczucie pacjentów przed i po 2 latach terapii, przy czym osoby co w trakcie zrezygnowały w ogóle nie były brane pod uwagę a mogły poczuć się gorzej może nawet wykonać magika ale badani tego nie sprawdzali i w ogóle tych osób nie brali w wyliczeniach. Poza tym badali samopoczucie a nie faktyczne wyleczenie się z nałogów czy
  • 0
@Kitku_Karola: nie wiem, nie znam się na badaniach, od lat 80 przeprowadzono setki badań nad tą metodą, niby polecają ją największe instytucje, ale ja nie potrafię tego zweryfikować.
@Zmorka: To podobno najskuteczniejsza metoda leczenia przykrych objawów ptsd i cptsd. Jestem właśnie w trakcie lektury "Strach ucieleśniony" Bessel van der Kolk. Na kartach tej książki autor cytuje badania z których wynika - **całkowite ustąpienie objawówtreść pochylona** somatycznych związanych z ptsd u blisko 60% pacjentów poddanych tej metodzie. Jak dla mnie to rewelacyjne rezultaty. Warto spróbować.
@Zmorka: @Tryt_on działa ale nie w całości. Terapia EMDR składa się z dwóch elementów
1. protokołu pracy Terapi poznawczo behawioralnej, który opiera się na ekspozycji na doświadczenie traumy i to działa dobrze. Wiele badania wskazuje skuteczność.
2. Ruch galek ocznych, który jest aktywnością pobudzając układ nerwowy ma ułatwia habituacja przeżywanych emocji i integrację doświadczeń. Szerokie badania tego nie pokazują i polecam sprawdzić na Angielskiej wikipedii bo Polska jest mało obiektywna w
jakies sensowne te badania były? Bo te co niby potwierdzają skuteczność psychoterapii grupowej badały samopoczucie pacjentów przed i po 2 latach terapii, przy czym osoby co w trakcie zrezygnowały w ogóle nie były brane pod uwagę a mogły poczuć się gorzej może nawet wykonać magika ale badani tego nie sprawdzali i w ogóle tych osób nie brali w wyliczeniach. Poza tym badali samopoczucie a nie faktyczne wyleczenie się z nałogów czy traum.