Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wynająłem znajomemu mieszkanie. Niestety znajomy nie płacił na czas i narobił długów u administratora i musiałem je spłacać. Mieszkanie nie zostawił również w najlepszym stanie. Początkowo za wynajem miało być 1600 zł, ale z czasem podniosłem opłatę na 2400 za miesiąc (cena kredytów poszła do góry i ludzie podnieśli ceny najmów). Obiecał, że spłaci mnie. Teraz jak to liczyć. Te miesiące za 1600 zł zostawić i doliczyć odestki za spóżnienie czy wszystkie miesiące liczyć jako 2400 plus odestki? Jakie obliczyć odestki?

#pozyczka #prawo #przepisy #wynajem



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 2
  • Odpowiedz
kwotę 2400 możesz liczyć dopiero od momentu aneksu do umowy, podnoszącego cenę najmu. Odsetki umowne, a jeśli ich nie było to zastosowanie mają odsetki z kodeksu cywilnego w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Art. 359 KC.
Odsetki ustalasz od terminu zapłaty. Powiedzmy za marzec płaci do 10 kwietnia, to od 10 kwietnia liczysz w/w kwotę(w skali roku). Jak nie płacił kilka miesięcy, to za każdy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Mam wrażenie, że chciałeś sumować wszystkie czynsze i od tak uzyskanego wyniku liczyć odsetki. Tak się nie da. Musisz wyliczyć od każdego miesięcznego czynszu odsetki oddzielnie. Dla tych czynszów, które wynosiły 1600 liczysz odsetki od 1600, a dla tych, które były już podwyższone do 2400 liczysz odsetki od 2400. Wszystko sumujesz i podajesz znajomemu kwotę do zapłaty. Niestety kwota odsetek "żyje" bo każdego kolejnego dnia dochodzą odsetki za ten dzień.
  • Odpowiedz