Wpis z mikrobloga

@CalibraTeam: Może to Ci pomoże - tutaj jest poradnik zakupowy i ranking teleskopów dla początkujących:

https://odkrywcyplanet.pl/ranking-teleskopow-dla-poczatkujacych-jaki-najlepszy-nasze-propozycje-top12-teleskopow-na-poczatek/

A tutaj ogólny ranking teleskopów obserwacyjnych:

https://odkrywcyplanet.pl/ranking-teleskopow-astronomicznych-jaki-najlepszy/

Na początek rekomendowany jest często Sky Watcher 90/900, ja osobiście dostałem kilka lat temu Levenhuk Strike 950 Pro (ale to już trochę droższa pozycja, w dodatku obecnie niedostępna).
  • Odpowiedz
@CalibraTeam tylko żebyś nie myślał, że w okularze widać to samo co na zdjęciach bo się zawiedziesz. Zajebista pasja, ale w uj droga.


@roman-cojapacze: mnóstwo ludzi liczy na piękne kolorowe mgławice ( ͡º ͜ʖ͡º) Jakimś rozwiązaniem są teleskopy cyfrowe, dzięki wydłużonej ekspozycji od razu trochę atrakcyjniejszy obraz wyciągają. Tylko że to już nie to samo co oglądanie na żywo... ()
  • Odpowiedz
@CalibraTeam: Za bardzo bym się nie przywiązywał do wyników strony od @blaukluiv, ja bym osobiscie zadnego z tych teleskopw nie polecił. Szukaj refraktora (teleskop soczewkowy) od soczewki 70mm w górę, odpada ci kolimacja potrzebna w newtonie.
  • Odpowiedz
@CalibraTeam nie kupuj teleskopu na start. Na początek poszukaj czegokolwiek, lornetki czu lunety. Coś już zobaczysz a nie wydasz miliona monet na coś co może ci się nie spodobać. Nie licz na super kolorowe widoki mgławic czy galaktyk.
  • Odpowiedz
@CalibraTeam a zobacz sam. Obraz z teleskopu 8" czyli już takiego całkiem całkiem.
Te piękne zdjęcia powstają z nałożenia na siebie dużej ilości zdjęć. To już techniczne tematy. Jak najbardziej osiągalne dla amatora ale to drogie hobby. Musisz mieć też dobre warunki, tj niebo bez zanieczyszczeń światłem.
Ja ci proponuję proponuję prostszą i tańszą opcję, żebyś zobaczył czy cię to interesuje.
Mi wystarczy stara radziecka luneta i aplikacja na telefon. Siedzę w
kartofel - @CalibraTeam a zobacz sam. Obraz z teleskopu 8" czyli już takiego całkiem ...

źródło: temp_file2392824094249969586

Pobierz
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim ja swoją przerabiałem nawet XD. Zresztą pamiętam, że nawet pisałem z Tobą na temat sprawdzenia jak działa.
No więc działa bez szału, ale na takiego amatora jak ja starczy :D
  • Odpowiedz
@mrecki: Skywatcher 70/700 lub 80/800, montaż do takiego teleskopu to eq2 lub lepszy. Można też kupić newtowa Skywatecher 150/750 w podobnej cenie, ale już dochodzi kolimacja zwierciadeł. Takim uniwersalnym teleskopem jest synta 8", ale nie nadaje się na balkon.
  • Odpowiedz