Wpis z mikrobloga

#niepopularnaopinia
#muzyka poważna to nadmuzyka i nikt nie może temu zaprzeczyć.
mowie to jako były wannabe-rock'n'rollowiec, gitarzysta, ktory za durnej młodości darzyl gleboka pogarda wszystko co nie polega na szarpaniu drotow, najlepiej z przesterem, za szczyt kompozycji uwazal zmienne metra dream theater, a piękna - ballady Stinga.

Odkrywam juz od paru lat wspaniałe dziedzictwo Europejskiej muzyki.
Zakochałem się w muzyce dawnej, śpiewie gregoriańskim, zachwyciłem Bachem, mszami Mozarta, uwielbiam koncerty schumanna i każdemu polecam taki powrót do tych źródeł piekna.

Zaprawdę powiadam Wam, Muzyka skończyła się na początku XXw na impresjonistach, a muzyka rozrywkowa więcej ma wspólnego z rytuałami plemiennymi niż że sztuką.

pokażcie sobie i Waszym dzieciom klasykę, a ten pokręcony świat zacznie wracać do normalności.

#muzykaklasyczna #romantyzm
reventon - #niepopularnaopinia
#muzyka poważna to nadmuzyka i nikt nie może temu zapr...

źródło: large_0000_orchestra-kratochwill300-crop-adj

Pobierz
  • 79
  • Odpowiedz
  • 8
@reventon:

Trochę się zagalopowałeś w tym twierdzeniu, że dzisiaj nie ma już muzyki. Jest i to sporo tylko trzeba aktywnie poszukać. Zgadzam się natomiast ze zdaniem, żeby grać klasykę dzieciom - najlepiej zamiast tej tandety adresowanej do najmłodszych. Wtedy trudniej dadzą się wychować na bezmyślnych konsumentów, bo znając Fledermaus nie zgodzą się konsumować popowej papki.
  • Odpowiedz
  • 4
@tajemnica_poliszynszyla: no właśnie nie. to jest popularna opinia która właściwie nie wiadomo czemu ma służyć.

muzyka poważna może być bardzo wymagająca dla tych którzy chcą ja zrozumieć głębiej i podjąć pewien wysiłek- to prawda. ale cieszyć się nią można jak najbardziej na zupełnie zwykłym poziomie bez rozbierania na czynniki pierwsze i muzykologicznych analiz, po prostu słuchając i czerpiąc z niej przyjemność. i nic to nie ujmuje samej muzyce ani słuchaczowi.

wymaga
  • Odpowiedz
@reventon: jak lubiles progmetalowe rzeczy to polecam Strawińskiego. Mało co w muzyce jest tak spektakularnego moim zdaniem jak taka Pietruszka czy Święto Wiosny
  • Odpowiedz
@reventon akurst mszy to Mozart dobrych nie pisał (poza fragmentami tej c moll), bo zwyczajnie nie lubił muzyki sakralnej.
I generalnie jako już wieloletni słuchacz prawie wyłącznie klasyki - też się nie zgadzam ;) spójrz chociażby na kompozytorów filmowych, growych. Jest mnóstwo świetnych twórców.
Mam też nieodparte wrażenie, że gdyby wspomniany wyzej Wolfgang żył dzisiaj, rzuciły w diabły serenady i został rockmanem : D
  • Odpowiedz
@reventon: uwielbiam różne gatunki muzyczne łącznie z muzyką klasyczną i nie uważam że klasyczna jest jakaś bardziej wyjątkowa od innych. Każda muzyka to dla mnie rodzaj sztuki ułożenie nut, które jest jest tak cudowne, że moja dusza się raduje np. słuchając ostatniego albumu tool ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@reventon: przyznam, że również jako rockandrollowiec (chociaż nie muzyk niestety) również doceniam kunszt stojący za MK i istotnie często i gęsto skill który reprezentuje jest z zupełnie innej planety niż reszta muzyki do której jest przyzwyczajone nasze ucho. Sam się na MK nie znam, ale zdarzało mi się sporadycznie coś pogrzebać i posłuchać samemu lub zdać się na czyjąś rekomendację (najczęściej właśnie kolegów muzyków których garstkę mam) i bardzo często zdarzyło
  • Odpowiedz
@reventon Odnoszę wrażenie, że dużo się nie zmieniłeś. W sensie, że kiedyś uważałeś rock i różne jego odmiany za nadmuzykę, a wszystko inne za syf, a teraz dla odmiany uważasz muzykę poważną za nadmuzykę, a wszystko inne za syf. Przynajmniej tak brzmi ten wpis i twoje komentarze xD
  • Odpowiedz