Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki, mam pytanie dotyczące "ogarnięcia" zdjęć z iPhona. Chodzi o to, że chcielibyśmy z żoną wywołać trochę zdjęć naszych oraz dzieciaków. Przez lata uzbierało się tego całkiem sporo i chciałbym się dowiedzieć czy macie jakiś sprawdzony sposób jak ogarnąć to w miarę szybko i sprawnie? Zarówno ja jak i żona mamy iPhony a do tego też mamy Macbooka jeśli to by miało coś ułatwić. Czy najlepiej stworzyć jakiś folder udostępniany i tam wrzucać? Czy może jakaś inna metoda? No i jak później najsprawniej wyeksportować to do jakiegoś pliku typu .jpg, który w labie obsłużą. Z produktami Appla mam do czynienia już od jakiegoś czasu ale przyznam, że zarządzanie plikami u nich i właśnie kwestia zdjęć to tematy których zbytnio nie ogarniam.

Dzięki za rady

#apple #iphone #fotografia
  • 10
@enzojabol: w aplikacji Zdjęcia polecam funkcję shared library (nie shared album, te psują jakość zdjęć, przynajmniej tak było do niedawna). Możecie pododawać zdjęcia które wam pasują i wyeksportować pliki. Jeśli chodzi o fotolab to spróbuj skorzystać z takiego z kreatorem online. Bardzo dobre doświadczenia mam z zamawianiem przez stronę fujifilm, ich papiery foto są bardzo dobre (współpracują z mniejszymi labami, ale kreator mają jeden). Być może zadziała z heif.
@enzojabol z .heif nie powinno być priblemu, ale zanim wyślesz upewnij czy taki format tolerują i czy nie wydłuży to czasu realizacji. Upewnij się jak duże paczki możesz wydyłać, choć to na dzień dzisiejszy to rzadko stanowi problem.
Napewno potrzebujesz softu by ogarnąć i wyselekcjonować te właściwe. Dobre programy typu Aperature, Lightroom lub digicam znajdzuesz mnóstwo. Przydałoby się to pokadrować, pobawić suwakami.
Mam ten sam problem - około 80 tyś. zdjęć, ponad
Kilka tys zdjec bedzie cie kosztowac dzikie pieniadze.

Ty chcesz to jeszcze obrobic czy druk jak leci?


@LoopyMajestic: Wiem że trochę to wyjdzie ale wolę jednak płacić 30 groszy za zdjęcie a nie 1 zł ;)

Ogólnie chciałbym to lekkiej obróbce poddać ale przy takiej ilości to wiadomo - nie jakoś szczegółowo. Presety w Ligtroomie i jazda. Ale żeby to zrobić muszę najpierw w miarę bezboleśnie wyeksportować wszystko na Windowsa.

@