Wpis z mikrobloga

#przegryw #laserowakorekcjawzroku #oczy #oko #zdrowie Witam jestem po laserowej korekcji wzroku metodą TransPRK ( powierzchniową) metody EBK/LASEK/PRK należą także do grupy metod powierzchniowych. Zrobienie laserowej korekcji wzroku to był bardzo zły pomysł szczególnie wybranie metody powierzchniowej którą jak myślałem i mnie zapewniano jest najbezpieczniejsza z metod laserowych korekcji wzroku. Byłem na kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku w dwóch klinikach jednej bardzo znanej na grupie drugiej mniej znanej . Na wizytach lekarze nie informowali mnie o usuwaniu warstwy bowmana która jest niestety usuwana bezpowrotnie przy każdym zabiegu powierzchownym. Dowiedziałem się o tym we własnym zakresie przed zabiegiem i dopytywałem się czy ta warstwa jest istotna dostałem odpowiedź że nie więc zaufałem lekarzom. Niestety już po zabiegu po głębszym zapoznaniu się w temacie dowiedziałem się że warstwa Bowmana jest bardzo ważną częścią w oku. Pełni funkcje ochroną i wzmacniającą rogówkę , zapobiega zamglenia rogówki oraz filtruje światło UV. Niestety osoby po zabiegu powierzchownym są skazane na noszenie okularów przeciwsłonecznych do końca życia oraz są skazane na przymglenia rogówki nie wspominając że oko jest osłabione i nie jest w takim stanie jak wcześniej. Zdecydowałem się na zabieg bo myślałem że to jest bezpieczna metoda która jest zatwierdzona przez FDA oraz stosowana od wielu lat w wojsku Amerykańskim. Myślałem że metoda powierzchniowa jest sprawdzona i bezpieczna skoro jest stosowana od lat 80 XX wieku.
A skończyłem z tym że zamieniłem okulary korekcyjne na przeciwsłoneczne , będę zmagał się z przymgleniami do końca życia , wystąpienie suchych oczu , regresja wady oraz jest możliwość wystąpienia neurali rogówki, eskstazji rogówki (stożka rogówki ) i trzeba się liczyć z osłabieniem oka co jest bardzo dziwne bo metody powierzchniowe są polecane dla bokserów i służb mundurowych.

Jest jeszcze jeden czynnik, o którym nikt nie mówił, kiedy komórki nabłonka ulegają uszkodzeniu (przez światło UV lub inne źródła), uwalniają składniki, które sygnalizują „istnieje uszkodzenie, które należy naprawić”. Bowman moduluje przejście tych składników z nabłonka do zrębu rogówki .Kiedy komórki zrębu otrzymują te „sygnały naprawy i naprawy”, robią to. Problem polega na tym, że kiedy keratocyty naprawiają i naprawiają rzeczy, tworzą zamglenie, które jest tkanką włóknistą (tkanka bliznowata). Więc po utracie warstwie Bowmana ryzyko przymglenia zostaje do końca życia.

Badanie nad funkcja błony Bowmana filtrowanie światła UV

https://www.researchgate.net/figure/The-absorbance-of-epithelium-Bowman-layer-and-stroma-as-a-function-of-wavelength-The_fig5_11285039

Późne przymglenie po 20 latach od zabiegu PRK

https://journals.lww.com/ijo/Fulltext/2020/68060/Very_late_onset_corneal_haze_in_a_photorefractive.72.aspx

Interpelacja do Ministra zdrowia od osób poszkodowanych na temat laserowej korekcji wzroku

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BTWC2X

Szkoda, że nie wiedziałem o tym wszystkim przed zabiegiem nigdy bym się nie zdecydował na zabieg powierzchniowy ???????? na prawdę mi przykro bo mam dopiero 25 lat a zniszczyłem sobie oko.

Mój post na na celu ostrzeżenie i uświadomienie ludzi bo wiele osób sobie nie zdaje o tym sprawy bo nikt im o tym nie powiedział. Ja niestety czasu nie cofnę a jakbym mógł to bym się nie zdecydował na tak ryzykowny zabieg jak laserowa korekcja wzroku a na pewno nie zdecydował się na metodę powierzchniową.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to zapraszam. Odradzam jaką kolwiek ingerencję w oczy.
  • 8
co jest bardzo dziwne bo metody powierzchniowe są polecane dla bokserów i służb mundurowych.


@KasprowskiPL: moze dlatego ze np w lasiku jest robiony platek, ktory nie zrasta sie az tak jak bylo wczesniej i przy urazach jest zwiekszona szansa na uszkodzenie tego platka
@KasprowskiPL: oczywiście, że mafia i dodatkowo wszyscy to ziomeczki. Na fb wrzucają sobie zdjęcia, że wspólnych wyjazdów na zagraniczne szkolenia. Ci co sa "bardziej znani" w swoich klinikach to kazdy do kazdego ma numer(co z tego ze konkurencyjna klinika jak laczy ich niszczenie ludziom oczu). Wiem z doswiadczenia.
Ciekawe z czego ich tam szkola, chyba z wmawiania ludziom że to "bezpieczny zabieg".