Wpis z mikrobloga

@mpetrumnigrum: No niestety to jest intuicyjna, ale raczej niezbyta prawdziwa hipoteza. Prawda jest prawdopodobnie trochę inna, czyli od czasów po II w.ś. styl życia i rozpływanie się w ogólnopolskim sosie jeśli chodzi o różne sprawy stopniowo zmieniał młodsze pokolenia, nawet tych echt miejscowych po woli pozbawiając ich loklanej specyfiki


@niecodziennyszczon: napewno w jakimś stopniu tak. Ale trzeba pamiętać że ci ze wschodu co kibla na oczy nie widzieli i mieszkali
@mpetrumnigrum: Zgadzam się, z tym, że to o czym piszesz dotyczyło zwłaszcza kilku rejonów Wielkopolski, a nie tyle podpoznańskiego obwarzanka (no chyba, że o czymś nie wiem i były jakieś specyficzne enklawy powojennych przybyszów, ale wątpię). Tutaj zaszło niestety już w dużej mierze inne zjawisko, czyli wyparcie tej starej lokalnej kultury, nową, ogólnopolską, związaną nowym stylem życia, dość jednolitym obojętnie, czy to był Rzeszów czy Szczecin (blokowiska, praca w wielkich państwowych
@mpetrumnigrum: przepraszam twierdzisz, że na Poznaniu na chłopa przypadało więcej ziemii? Z danych statystycznych wynika, że wielkopolska i mazowsze były rozdrobnionymi gospodarstwami w porównaniu np. Z warminsko-mazurskim
Byłem parę razy w Poznaniu przed 2005 i tak nieuprzejmych ludzi w żadnym mieście nie widziałem


@DrCieplak: moim zdaniem jest tak samo jak było. natomiast nie pisałem z tego co pamiętam o uprzejmości w Poznaniu tylko o uprzejmości na prawdziwie wielkopolskiej wsi.
przepraszam twierdzisz, że na Poznaniu na chłopa przypadało więcej ziemii? Z danych statystycznych wynika, że wielkopolska i mazowsze były rozdrobnionymi gospodarstwami w porównaniu np. Z warminsko-mazurskim


@wersen: możesz podrzucić te dane? Bo ja zapamiętałem inaczej.
Na dzień dzisiejszy więcej ziemi mają rolnicy tylko tam gdzie zasadniczo przed 89r. Nie było małych rolników bo prawie wszystko zależało do pgr czyli ziemię nie należące do Polski przed 39r.. Więc po 89r. Łatwo było
@Poldek0000: a teraz zadanie do szkoły podstawowej "opisz wygląd polskiego domu szlacheckiego" xD

(takie gówna naprawdę dawane było jako zadanie. Patrzcie walnęło sobie filary jak w starożytnej Grecji, to jest odnośnika do "chomanizmu")
@Poldek0000: no i? Te domy na wschodzie były ciepłe i wygodne. Poza tym nie ważne jak nowoczesny jest dom tylko kto w nim mieszka. Ale co o tym może wiedzieć jakiś miejski oszczymur cisnący się w bloku w chowie klatkowym.