Wpis z mikrobloga

Tak w sumie od roku używam #macbook a jako że całe życie przesiedziałem na #windows to stwierdziłem że napiszę swoje spostrzeżenia, może kogoś to zaciekawi.

Więc przygoda z mb zaczęła się od tego, że w pracy zaproponowali mi wymianę laptopa z windowsem na maca, nigdy nie używałem maca dłużej niż w sklepie a zawsze chciałem spróbować więc chętnie go przyjąłem, nie dostałem najnowszego bo mbp 15 z 2018 - jeszcze z touchbarem, ale cóż, juniorowi najnowszego nie dadzą ;p. Mamy też na tyle fajną politykę że sprzęty nie są blokowane więc czasami go sobie normalnie prywatnie używam

To zacznę może od minusów:
1. Czemu zamknięcie okna za pomocą czerwonej kropki na pasku czasami zamyka tylko okno (większość przypadków) i aplikacja dalej działa w tle, a czasami zamyka całą aplikację (Apka zegara, appstore, ogólnie mniejszość tak działa) bez sensu, powinno to być jednolite, mam wrażenie że czerwona kropka = żółta kropka tylko bez bajeranckiej animacji.

2. Dock i statusbar. imo lepiej gdy jest to w jednym pasku jak na windowsie, może i to przez moje mocne przyzwyczajenia, ale zajmuje to po prostu więcej miejsca na ekranie. Obecnie dock ma u mnie włączone autoukrywanie bo ciągle mam wrażenie że zajmuje za dużo miejsca.

3. Odinstalowanie aplikacji. Niektóre aplikacje można odinstalować przeciągając je po prostu do kosza, ale nie wszystkie. Niektóre mają własny deinstalator, niektórym trzeba jeszcze usunąć jakieś pozostałe pliki, niektóre można usunąć z mission control a niektóre nie. Na windowsie wszystko jest w panelu sterowania i nie trzeba szukać na necie jak coś odinstalować. Ale przyznam że na windzie i tak apki pozostawiają po sobie śmieci.

4. Szybkość uruchamiania aplikacji. Mam wrażenie że na windowsie czas od kliknięcia w ikonę do momentu pojawienia się okna jest znacznie krótszy niż na maku, i aby nie było, na laptopie o podobniej specyfikacji. Ale nie mówię tu o ogólniej szybkości lapotpa, np kompilacji. Chodzi mi o samo uruchamianie apek.

5. To jest chyba coś co najmocniej mnie zabolało, w sensie. #apple #!$%@? mać, wy tu tak żyjecie? DLACZEGO NIE MACIE DO UJA PANA LEPSZEGO ZARZĄDZANIA OKAMI, dlaczego w 2023, gdy nawet każdy linux to ma, na macu po przeciągnięciu apki do górnej krawędzi ona się nie maksymalizuje, albo nie powiększa na pół ekranu gdy przeciągniemy do krawędzi bocznej? Przecież to jest podstawa, musiałem pierwszego dnia jakieś 3party apki instalować aby to przywrócić.

6. Historia schowka, na windowsie po kliknięciu Win+V mamy ostatnie X skopiowanych rzeczy, napisy, zdjęcia itp. Na macu znowu musiałem instalować zewnętrzne narzędzie do tego

7. Integracja z telefonem, który nie jest iPhonem. Brakuje trochę łatwego przesyłania zdjęć, powiadomień i połączeń z telefonu. Na windzie jest do tego wbudowana apka, tutaj oczywiście też to wszystko jest ale tylko gdy ma się iP

8. Strasznie się grzeje, dotknięcie metalu pomiędzy touchbarem a ekranem gdy laptop jest pod obciążeniem może skończyć się poparzeniem, i to dosłownie xD Ale wiem że jest to wada macbooków z intelem i na nowszych z m1 już to nie występuje.

9. Gierki, fajnie sobie czasami w coś pograć w wolnym czasie, ale tutaj dosłownie nic nie działa. Każdy port gry na maca jest ledwie grywalny, nawet takie Wormsy WMD działają fatalnie. I tak, wiem że mac nie jest do gier, ale jednak fajnie gdyby laptop który kosztował 10k podczas premiery był zdolny uruchomić chociaż wormsy.

To teraz plusy:
1. Jakość wykonania jest genialna, czuć pieniądz w tym laptopie, mimo że nie najnowszy to wygląda genialnie. I te detale typu otwarcie pokrywy jednym palcem, bez przytrzymywania podstawy drugą ręką, albo to że pokrywa potrafi utrzymać się w powietrzu sama nawet gdy laptop jest prawie zamknięty i szczelina ma mniej niż 1cm. pod względem budowy to jest majstersztyk.

2. Ekran jest wspaniały, chyba najlepszy jaki mam w domu xD Minus taki że teraz każdy monitor wygląda dla mnie jakby był gówniany.

3. Touchpad jest super, ale nie będę się nad nim tak zachwycał bo każdy nowy lepszy laptop konkurencji też ma te wszystkie gesty. Jednak nie każdy touchpad konkurencji jest taki duży i klika się w każdym miejscu a za to mocny plus.

4. Touchbar jest ciekawym urozmaiceniem i szkoda że w nowszych mb od niego odeszli, naprawdę mi się to podoba i już się mocno do niego przyzwyczaiłem .

5. Wszystko tu do siebie pasuje, naprawdę ma się wrażenie że sprzęt został stworzony dla systemu a system dla sprzętu. Do tego na start nie ma zainstalowanego żadnego bloatu typu jakiś candy crushe czy inne gówna.

6. Apki od appla są naprawdę dopracowane i wszystkie są na bardzo dobrym poziomie, nie mogę tego powiedzieć o apkach microsoftu dla windowsa.

7. Dużo apek które są na macu i na windowsie są lepsze na macu, przykre ale prawdziwe. (no chyba że gry, te są fatalne)

To chyba tyle co chciałem napisać, czy zamierzam wracać? Nie, podoba mi się ten laptop i chętnie wymienię na nowszy model gdy dostanę taką możliwość, ale prysł u mnie w głowie ten mityczny pogląd który miałem przed jego używaniem że to nadlaptop i po używaniu nigdy nie będę chciał powrócić na windowsa. Teraz mi raczej obojętne na czym pracuje, ale fajnie mieć maca by potestować czasami jakieś nowości.
Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#komputery #informatyka
  • 15
@TheFlashes: Co do czerwonego przycisku, to zainstaluj sobie RedQuits. Wtedy czerwony przycisk zawsze zamyka, a żółty minimalizuje.

Co do instalowania, to osobiście staram się jak najwięcej instalować przez brew. Daje to jako takie panowanie nad zainstalowanymi aplikacjami.

Generalnie miałem bardzo podobne spostrzeżenia do twoich. Dodałbym jeszcze że alt+tab nie iteruje po zminimalizowanych, a byłem do tego przyzwyczajony z windowsa.
@TheFlashes: Dla niektórych minusy z punktu 1, 2 i 3 mogą być zaletą. Punkt 1 to ewidentnie nawyki z Windowsa, trzeba zmienić rozumowanie.
Problemy u ciebie z pkt 5 w dużej mierze to też wynikają z przyzwyczajenia z Windowsa. A już jest przecież i pod Windowsem tendencja, że korzystamy z repo do apek (Microsoft Store). I tak samo polecam pod MacBookiem.
Punkt 4 i 8 to rozumiem, że nie dotyczą procków
@TheFlashes: ja uzywam jednego i drugiego i o ile MacOS jest ok, nie robi jakiegoś szału to macbooki sprzętowo to jest mistrzostwo świata.

Genialny ekran, świetna klawiatura, wspaniały touchpad, super bateria, świetna wydajność i na dodatek sie nie grzeje a wykoanany jest na najwyższym poziomie. Przesiadka z air na pro była dośc trudna bo duże toto ciężkie ale w kilka dni się przyzwyczaiłem.