Wpis z mikrobloga

@derezeus: jako mieszkaniec wioski na obrzeżach Kantonu Zurych (2 tyś mieszkańców) mogę powiedzieć, że to raczej trochę stereotyp albo wyolbrzymienie. Relacje z sąsiadami są bardzo spoko ale bez jakiejś nadmiernej wścibskości. Powiedziałabym, że interesują się nawet mniej niż sąsiedzi z bloku w Polsce.

A co do aplikowania o obywatelstwo, to procedura zależy mocno od gminy i pewnie są gdzieś nadgorliwe gminy, które chcą wiedzieć o tobie wszystko ale w sumie
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@StaraSzopa czynsz 2850, internet + telefony 130, ubezpieczenie zdrowotne dla mnie to około 350 (partnerka chyba około 500), składka emerytalna na III filar 585, prąd 90 co trzy miesiące. Raz w roku ubezpieczenie mieszkania 500, abonament RTV (a jak!!!) 350, roczny abonament na transport po kantonie to chyba jakieś 1300 (mój wkład to około 350, resztę płaci firma - taki dość typowy benefit tutaj) no i zniżka na transport na rok
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: O panie, na tyle to już pewnie mogą liczyć oblatane w jakieś technologii stare wyjadacze :) Ale za takie pieniądze to w kilka lat życia tam, podejrzewam, że można spokojnie kupić mieszkanie bez kredytowania.

Tak przeglądałem, iż w mojej działce to są kwoty rzędu 80-100k rocznie. Mało to, dużo? Oczywiście w stosunku do kosztów życia. Jak jest ze znajomością języka? Dla 2nd lvl support, gdzie trzeba mieć też kontakt
  • Odpowiedz
@derezeus: sprawdziłem w mojej starej firmie ktoś na Glassdoor napisał że zarabia 76k na supporcie. Zależy czy sam czy masz żonę, dzieci itp. Zależy też jakie masz wymogi co do warunków ;)
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Poniżej 80k to już chyba szału nie ma, patrząc na koszty życia tam. Jak porównywałem na numbeo.com Monachium (jedno z najdroższych miast w DE) do Zurychu, to wyszło, że musiałbym mieć na rękę co najmniej 5,1k Fr żeby żyć na podobnym standardzie. Pros and cons, z kolei mając rodzinę to ciekawe rzeczy mogą zwrócić uwagę, jak np. koszty przedszkola, które wg. szacunków numbeo to prawie 3k franków. Chyba te
  • Odpowiedz
@patrykw17: ceny w zurichu są wysokie ( na tyle wysokie że nawet szwajcarzy wolą wybrać mieszkanie po za miastem) i trzeba się przygotować na minimum 2000 chf za małe mieszkanie.
w mniejszych miejscowosciach kawalerkę idzie znaleźć nawet za tysiąc.

sam płacę 1410 chf za 70m 20km od zurichu.
  • Odpowiedz
Do aplikacji dołączyliśmy payslipy z ostatnich 3 miesięcy, zaświadczenia o braku zadłużenia, dane do referencji i zdjęcie kota.


@Splot: standard na zachodzie, a zobacz jak wykopki beda sie pienic jakby ktos w Polsce o to zapytal xD
  • Odpowiedz
@AdamKarolczak02137: Ziom, ja mieszkam na południu xD
Wiadomo że jak się pójdzie na Napoletanę to zawsze będzie dobra, mam na myśli takie zwykłe pizzerie. To co robią Niemcy to wygląda bardziej jak Flammkuchen z większą ilością składników niż Pizza.
  • Odpowiedz