Wpis z mikrobloga

@Splot: Niedawno byłem w LI i CH - trzeba przyznać, że fajnie tam ludzie żyją. Takie Niemcy, ale z większą ogładą, porządkiem i kapitałem. Długo żyjecie w tej Szwajcarii? Jak się kształtują zarobki? Zacząłem z ciekawości przeglądać oferty, to przy pracy z klientem (branża IT here) wymagają znajomości Schweizerdeutsch, co jest nie lada wyzwaniem. Jak trochę tego dialektu posłuchałem, to wychodzi, że musiałbym się uczyć języka od nowa :)
via Android
  • 10
@derezeus mi zaraz stukną trzy lata. Co do zarobków to nie mam pojęcia jak jest w IT. Z tym Schweizerdeutsch to ciekawa sprawa. Z jednej strony można powiedzieć że to tylko taki wiejski dialekt, z drugiej strony oni uczą się w szkole niemieckiego jednak jako języka obcego. Potem ktoś myśli że jak zna niemiecki to rynek pracy stoi otworem a tu klops. Szczególnie jak wchodzi w grę praca z klientem to mają
@Splot: Hochdeutsch jest też oficjalnie językiem urzędowym, więc idąc do banku czy innej instytucji teoretycznie nie będziesz miał problemów się dogadać, komunikując się językiem Goethe'go. Na to wygląda, że ów wymóg to taka nieoficjalna metoda, by pokazać środkowy palec przyjezdnym. Z drugiej strony przy tej ilości ofert pracy - w samym malutkim Liechtenstein dla branży IT jest ponad 160 wakatów, więc oczekiwanie znajomości ich dialektu, to jak wkładanie sobie kija w
via Android
  • 2
@eric2kretek jeśli chodzi o sam dochodowy to u mnie wychodzi niecałe 10%. Potem są oczywiście jeszcze składki i przymusowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne (w 2024 znowu średnio 10% w górę). Co do zarobków to zależy jaka branża oczywiście. Popatrz tak - ja zarabiam lekko ponad medianę a samemu bym nie chciał płacić prawie 3k.