Wpis z mikrobloga

Jeśli pieszy wejdzie na przejazd, to on ma pierwszenśtwo, rowerzysta?


@wyjatkowy_szmaciarz: pieszy nie ma prawa tam chodzić

"Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.”


Oznacza to, że z punktu widzenia pieszych drogę dla rowerów zrównano z jezdnią: nie można na nią wchodzić byle gdzie, nie można po niej spacerować, tak jak nie
@wyjatkowy_szmaciarz: Rowerzysta jadący ścieżką dla rowerów, w takiej sytuacji jak opisana, ma pierwszeństwo. Posiada je zawsze, chyba że znaki mówią inaczej. Raz widziałem film ze ścieżki rowerowej gdzie przed dojazdem do jezdni postawiony był znak ustąp pierwszeństwa, mimo to, auta widząc tam rower również się zatrzymywały. Trzeba też pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, bo jak każdy już słyszał, cmentarze są pełne ludzi którzy mieli pierwszeństwo.
@malin90: Doprecyzuję. W sytuacji na zdjęciu rowerzysta na pierwszeństwo dopiero jak wyjedzie na przejazd. To, że samochody się zatrzymują to ich nieznajomość przepisów, rzadziej zwykła uprzejmość.
@3wolny: Oj, coś nowego mi mówisz. Dokładnie pamiętam co mi tłumaczył instruktor, byc może przekazał mi błędną wiedze. Musze aż poszukać.


@malin90: na zdjęciu samochody mają drogę z pierwszeństwem, co oznacza że wszystkie pojazdy na tej drodze mają pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami z drogi podporządkowanej.
Trzeba też pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, bo jak każdy już słyszał, cmentarze są pełne ludzi którzy mieli pierwszeństwo.


@malin90: trzeba też pamiętać o tym co ona oznacza bo bynajmniej nie to by nie ufać innym uczestnikom ruchu.
Doprecyzuję. W sytuacji na zdjęciu rowerzysta na pierwszeństwo dopiero jak wyjedzie na przejazd. To, że samochody się zatrzymują to ich nieznajomość przepisów, rzadziej zwykła uprzejmość.


@3wolny: przed pojazdami. OP pytał o pieszych, a przed nimi ma pierwszeństwo zawsze na drodze rowerowej.

No i przed przejazdem też ma pierwszeństwo w przypadku gdy inny pojazd skręca w drogę poprzeczną, po której się rowerzysta porusza.