Wpis z mikrobloga

Dobry! Potrzebuję porady budowlanej i być może ktoś z mirków będzie mi w stanie pomóc. Mam dość nowe mieszkanie w którym deweloper zastosował Porotherm jako budulec ścian i mam wrażenie, że jest on jednocześnie zaletą jak i wadą tego budynku. A chodzi mi o akustykę.
Mój blok to typowa kostka z czterema mieszkaniami. Można by rzec trochę taki bliźniak, ale z dwoma poziomami. Są pomieszczenia które dość wyraźnie przenoszą dźwięki, zarówno od sąsiada z boku jak i z dołu. Ale co ciekawe, dzieje się to tylko w kilku miejscach, tak jakby pewne ściany miały mniej tego porothermu od innych (albo jest on inaczej ułożony? Nie mam zielonego pojęcia). Generalnie wykonaliśmy remont, bo budynek był w stanie deweloperskim i dopiero gdy wszyscy zamieszkali to wyszło, że dźwięk roznoszący się w pewnych miejscach jest nie do zniesienia. Przy jednej ze ścian jestem w stanie wyraźnie słyszeć sąsiada gdy znajduje się on po drugiej stronie przy ścianie. Kiedyś wynajmowałem w starym budownictwie i mieszkałem w takim bloku, który był przemontowanym hotelem górniczym na blok i takich akcji nie było. Było słychać sąsiadów z góry, ale zazwyczaj gdy byli już na prawdę głośnie, a tutaj dźwięk nosi się konkretnie, nawet zwykłe poruszanie się domowników na dole jest "zauważalne"/

No dobra opisałem co jest grane i teraz pytanie. Czy istnieją jakieś tapety/inne materiały które pozwolą mi wygłuszyć te newralgiczne miejsca? Znalazłem sporo rozwiązań poprawiających akustykę wewnątrz (aby np. zlikwidować echo), lecz mnie interesuje co zrobić by wygłuszyć świat zewnętrzny. Wszelkie sugestie mile widziane. Wyprowadzić się już nie wyprowadzę, za dużo kasy w to poszło :(

#remontmieszkania #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #majsterkowanie #pytanie #pytaniedoeksperta #budownictwo #akustyka
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@heban_dev zapytaj innych mieszkańcow twojego bloku, czy odczuwają podobny problem. Może jesteś przewrażliwiony?
Wyciszenie mieszkania jest sprawą dość trudną.
  • Odpowiedz
  • 0
@heban_dev zależy na jaki ubytek z metrażu się godzisz i ile kasy chcesz wydać, no i jaki efekt cię zadowoli. Masz w #!$%@? różnych rozwiązań typu wełny, styropian, bloczki, maty czy materiały sypkie. Wszystko ma plusy i minusy. Kwestia tego jaki masz budżet i czy bardzo dajesz #!$%@? o te kilka cm podłogi.
  • Odpowiedz
  • 0
@jalop rozmawiałem z jednym sąsiadem i rzeczywiście też twierdzi, że są miejsca które bardzo przenoszą dźwięk. Ale z tym przewrażliwieniem pewnie też jest coś na rzeczy. To moje pierwsze mieszkanie i człowiek stara się chuchać i dmuchać na wszystko. Każda "łyżka dziegciu" doskwiera.

@smdbabe mógłbyś podesłać przykład takiej maty wygłuszającej? Tak na prawdę dla własnego komfortu cena nie gra roli.

@inrain88 @Rasteris ciekawy pomysł z tym korkiem, poszukam.
  • Odpowiedz
@heban_dev: A nie przez wentylację przypadkiem te dźwięki przechodzą? U mnie tak było/jest, to w kanał wsadziłem takie tłumiki specjalne i chyba jest wporzo bo od dawna nic nie słychać :P
  • Odpowiedz
  • 0
@atehxx w tych pomieszczeniach poza oknem oraz gniazdkami nie ma innych otworów.

Najdziwniejsze jest to, że nosi się też dźwięk z dołu, nie ogarniam tego.
  • Odpowiedz
@heban_dev: mata wygłuszająca

twoje mieszkanie nie jest zrobione z samego porothermu. Masz monolit na suficie i wiele różnych lanych elementów jak nadproża, elementy konstrukcyjne budynku. Ściany nośne są grube, działowe cienkie, w ścianach mogą być różne instalacje, rozdzielacze do podłogówki, skrzynki elektryczne. Pozostaje też kwestia wykonania, jakiś czas temu to mało nie przewróciłem takiej ściany bo nie była zakotwiona z jednej strony.

Kiedyś mieszkałem w nowym budynku gdzie słychać było sąsiadów
  • Odpowiedz
@heban_dev: jak nie chcesz tracić na metrażu to są takie opcje na ściany boczne

- https://www.wyciszamy.net/c10111-izolacja-akustyczna-aku-pr-140/data=875,50,0,3,0,0 - różne grubości do wyboru
- https://www.izolacje.com.pl/produkt/izolacje-akustyczne/202386,isolgomma-rewall-40-izolacja-scienna - tutaj całość wyjdzie z 56mm

Możesz napisać do obu firm jaki jest problem, jaki to typ dźwięków (uderzeniowe, powietrzne), jaki masz budżet i jakie miejsca chcesz zaizolować to ci coś doradzą.
  • Odpowiedz