Wpis z mikrobloga

Jak i czym się najłatwiej uziemić żeby nie uwalić elektroniki elektrostatyką?


@alberto81: postaw na stole obrazek ze św. Barbarą, ona chroni przed wyładowaniami.

A na serio - po prostu się nie przejmuj, zachowaj minimum rozsądku przy montażu i będzie dobrze. Współczesne komponenty komputerowe ciężko jest uszkodzić elektrycznością statyczną, naprawdę ciężko.
@alberto81 nie martw się elektrostatyka, raz na jakiś czas dotknij sobie bolca w gniazdku, jak włożysz zasilacz do obudowy, to podłącz go do gniazdka, to uziemisz obudowę cala, a jak chcesz być jeszcze bardziej ostrożny, to ściągnij koszulke i skarpetki i nie stój na dywanie, składałem kilka kompów na dywanach i nic się nie stało, także no problemo
@alberto81: Posluchaj, musisz rozebrac sie do naga i kupic mate esd + podlaczyc do kaloryfera, oczywiscie wczesniej zdrapac z niego farbe lub przejechac szlifierka. Na Ciebie i kompa skierowac nawiewy ze zjonizowanym powietrzem, na oba nadgarstki zamocowac linki uziemiajace. Oczywiscie warto tez zainwestowac w sprzet do pomiaru przewodnisci pomiedzy dlonmi a stopami, zeby sprawdzic, czy przewodzisz. Aha bo zapomnialem, jak ktos wyzej napisal, w pokoju natryski mgielki wody zeby utrzymywac wysoka
@alberto81 Ryzyko, że uwalisz coś elektrostatyką jest minimalne. Składałem i czyściłem różne kompy w domu na przestrzeni ostatnich 20 lat i nigdy napięcie statyczne nie było problemem. Jeśli chcesz być super bezpieczny to zanim weźmiesz w dłoń jakiś wrażliwy podzespół to po prostu dotknij wcześniej kaloryfera. Będzie git.

Ogólnie żeby coś w ten sposób usmażyć trzeba mieć naprawdę sporego pecha. Raz że najpierw trzeba się mocno naelektryzować, co wcale proste nie jest
@alberto81: Podłącz sobie zasilacz do gniazdka i przed wzięciem czegoś w rękę dotknij obudowy. Zasilacz ma metalową obudowę, która musi być uziemiona i tym samym cała obudowa kompa będzie uziemiona (jeśli jest metalowa). Oczywiście zakładając, że masz sprawne uziemienie w instalacji. Ja bym tak nie schizował, przecież nie łapiesz za scalaki. No chyba, że zauważyłeś że mocno się elektryzujesz to ogarnij wilgotność w pomieszczeniu xd