Wpis z mikrobloga

Mirki, mam takie dwie sprawy.

1. Chciałbym dzieciakom pokazać planety i trochę poopowiadać o kosmosie i zastanawiam się nad kupnem teleskopu. Jaki model możecie polecić tak na dzień dobry, żeby faktycznie było widać inne planety? Ja się nie spodziewam cudów, ale nie chcę wydawać dużo kasy.

2. Chciałem kupić dla siebie i dzieci książkę o matematyce i fizyce. Nie znam się na tych zagadnieniach i zanim im przekaże wiedzę to sam muszę braku uzupełnić. Kiedyś w empiku (z 10 lat temu) widziałem książkę o 100 zagadnieniach i efektach fizycznych ale opowiedzianych z humorem i przedstawionych tak fajnie, że zarówno dzieci jak i dorosły podstawy zrozumie. Żałuje, że nie kupiłem jej wtedy, ale może ktoś zaproponuje coś? Chciałbym się trochę podszkolić w tej materii ;)

#fizyka #astronomia #kosmos #matematyka
  • 7
@LipaStraszna: trochę w tym nie siedziałem więc pewnie ktoś za chwilę mnie sprecyzuje ale z tego co pamiętam najważniejsze to wsiąść reflektor (układ newtona) a nie refraktor. Chodzi o to ze taniej jest uzyskac duże lustro w przeciwieństwie do dużych soczewek,a dzięki temu że światło nie przechodzi przez soczewki (szczególnie słabej jakości tak jak w tanich teleskopach) to obraz jest jaśniejszy. Wbrew pozorom to jest najważniejszy element bo duża część rzeczy
żeby faktycznie było widać inne planety


@LipaStraszna: faktycznie oglądać inne planety to już można nieuzbrojonym okiem

nie spodziewam cudów, ale nie chcę wydawać dużo kasy


@LipaStraszna: z tego co mi wiadomo, planety na zoomie uciekają z pola widzenia więc nie wiem czy dziecko nadąży z nakierowywaniem optyki na obiekt. tak to wygląda w amatorskich warunkach, a żeby zobaczyć pierścienie saturna to trzeba trochę wydać na coś lepszego( ͡° ͜
viero - >żeby faktycznie było widać inne planety

@LipaStraszna: faktycznie oglądać i...