Wpis z mikrobloga

Chciałbym na swojej budowie przygotować wyprowadzenie poza fundamenty dolotu powietrza do kominka. Jednocześnie rozważam wykorzystanie tego dolotu do budowy GWC rurowego. Zna ktoś dobre materiały, aby taki GWC samodzielnie dobrać/zaprojektować? Raczej będę chciał zrobić temat na rurach PCV i dodać ze dwie studzienki rewizyjne do odprowadzania skroplin, czyszczenia siatek i rurociągu? Jak dobierać długość, przekrój, opory powietrza itp.?
#budowadomu #budujzwykopem #budownictwo #inzynieria #inzynieriasrodowiska #pytaniedoeksperta
  • 9
@Bad_Wolf: nie liczę na zyski, bardziej na komfort. Nie chcę robić rekuperacji, tylko wyciąg mechaniczny (jakiś wentylator kanałowy z regulatorem ). Dolot powietrza do kominka byłby w centrum domu parterowego, więc zrównoważenie ciśnień na anemostatach w każdym z pomieszczeń nie powinno być problemem.

Zastanawia mnie wpływ głębokości i długości rurociągu dla GWC na parametry powietrza, konieczność regeneracji itp.
Na chwilę obecną w fundamencie zostawię przepust fi 200, zawsze idzie zredukować. Zastanawiam
bardziej na komfort


@bdg-bro: to kolego dlaczego odrzucasz rekuperację?

Aby mieć "uzysk" w postaci jakiegokolwiek ogrzania/ schłodzenia powietrza trzeba tego ładować setki metrów w ziemię, dochodzi do tego problem skraplającej się wilgoci i żyjątek które przez to mogą tam powstać łączenie z ostatnią gwiazdą medialną sezonu ogórkowego.
@Bad_Wolf: budowa dobrego rekuperatora to nagrzewnica, nawilżacz powietrza, układ VAV itp.
Wyciąg mechaniczny wydaje się prostszym rozwiązaniem, chciałbym też prostszym sposobem zadbać o powietrze czerpane przez GWC.
Co do żyjątek, w kanałach myślę że to bardziej chwyt marketingowy wśród handlarzy w sektorze mieszkalnym. W dużym budownictwie gdzie na obiekcie jest kilkanaście central wentylacyjnych kwestia czyszczenia kanałów kompletnie nie istnieje, po prostu wstawia się filtry i tyle.
Kwestie wilgoci zamierzam rozwiązać poprzez
Co do żyjątek, w kanałach myślę że to bardziej chwyt marketingowy wśród handlarzy w sektorze mieszkalnym. W dużym budownictwie gdzie na obiekcie jest kilkanaście central wentylacyjnych kwestia czyszczenia kanałów kompletnie nie istnieje, po prostu wstawia się filtry i tyle.


@bdg-bro: GWC jest pod ziemią i skrapla się tam woda stąd żyjątka, w kanałach w domu już nie jest tak ciekawie bo tam jest susza.

Kwestie wilgoci zamierzam rozwiązać poprzez zachowanie spadków,
@Bad_Wolf: no powiedzmy 4k rury, jakieś złączki i kolana 0,5k, 2x rura trzonowa z pokrywą 1k, czerpnia i jakieś tam akcesoria - strzelam z 1,5k, praca koparki z 700-800 stówek.

Podobną kwotę przewiduję na instalację wyciągową, tak bez większego zastanowienia.
No i temat byłbym w stanie sam ogarnąć, brakuje mi tylko wiedzy z doboru wydajności, wymaganych wymian powietrza... Ciągle czekam na jakieś podpowiedzi lub opracowania ( ͡° ͜ʖ ͡
@bdg-bro: podałem jak to się liczy. Masz powierzchnię wymiany (powierzchnia walca) i liczysz jak zwykły radiator

Jak policzysz już jakie długości dają rezultaty to zaktualizujesz ceny¯\(ツ)/¯