Wpis z mikrobloga

Pytanie początkującego w kicad. Jakie macie złote rady jeśli chodzi o przeszukiwanie standardowej biblioteki komponentów w przypadku takich rzeczy jak gniazda, przełączniki, a nawet potencjometry montażowe? Bo o ile ogranicza się człowiek do absolutnie standardowych komponentów to problemu nie ma, ale przykład: najzwyklejszy potencjometr montażowy, taki jak pic rel. Dodałem symbol na schemacie, ale potem nie udało mi się odnaleźć takiego footprintu. Analogiczna sytuacja dotyczy złączy, gdzie w bibliotece są jakieś absurdalne konektory co nikt ich nigdy nie użyje, a nie ma podstawowych elementów (albo trudno je znaleźć).
Mam duże doświadczenie w eagle, choć zatrzymałem się na wersji 6 i ta zmiana sposobu pracy gdzie footprint przypisuje się po dodaniu elementu + olbrzymia biblioteka komponentów z których większość to badziewie niestety przytłacza. Help
#elektronikadiy #kicad #eagle
olejek_rurzany - Pytanie początkującego w kicad. Jakie macie złote rady jeśli chodzi ...

źródło: potencjometr-montazowy-lezacy-200-5szt

Pobierz
  • 6
@olejek_rurzany: ten potencjometr masz pod nazwą runtron rm-065 w footprintach, nie chce mi się szukać do niego modelu 3D, pewnie znajdziesz jakiś w sieci.
Jeśli czegoś nie ma w bibliotekach to zawsze możesz samodzielnie stworzyć symbol, są nawet gotowe generatory symboli i footprintów np. snapeda, ultralibrarian, od mousera (https://www.mouser.pl/electronic-cad-symbols-models/)
zetisdead - @olejek_rurzany: ten potencjometr masz pod nazwą runtron rm-065 w footpri...

źródło: Screenshot from 2023-09-20 21-18-50

Pobierz
runtron rm-065


@zetisdead: @olejek_rurzany: ...czyli podstawa to znać dokładną nazwę modelu. Duże i poważne sklepy z elektroniką używają tych nazw, więc nawet jeżeli części kupiłeś na Ali, to nazwy modelu szukałbym w Mouserze czy TME. A potem już prosto, Google, "RM-065 kicad footprint", albo znajdziesz albo nie ma ()
@olejek_rurzany: Miałem też jakąś część, dla której nie znalazłem footprinta, więc narysowałem sobie sam. To wcale nie jest trudne, jeżeli masz notę katalogową z obwymiarowanym rysunkiem technicznym. Jak wpadniesz w rutynę, to może się okazać że to łatwiejsze niż szukanie gotowca ( ͡º ͜ʖ͡º)
@olejek_rurzany: A, ja wiem że nie o to było pytanie, ale z potencjometrów montażowych THT zdecydowanie wolę te z serii 3362 - wygodniej się kręci, moim zdaniem, no i żadne metalowe elementy nie wystają ponad PCB, więc nie trzeba się martwić o zwarcie.
cochese - @olejek_rurzany: A, ja wiem że nie o to było pytanie, ale z potencjometrów ...

źródło: images

Pobierz